Si të instaloni Blender 3D në Ubuntu dhe derivatet?

Blender

Blender është një program multiplatform, i dedikuar veçanërisht për modelimin, ndriçimin, pasqyrimin, animacionin dhe krijimin e grafikëve tre-dimensionale. Gjithashtu i përbërjes dixhitale duke përdorur teknikën procedurale të nyjeve, editimin e videos, skulpturën (përfshin topologjinë dinamike) dhe pikturën dixhitale.

Në Blender, Përveç kësaj, lojërat video mund të zhvillohen pasi ajo ka një motor të brendshëm lojërash. Programi fillimisht u shpërnda falas, por pa kodin burimor, me një manual të disponueshëm për shitje, megjithëse më vonë u bë program falas.

Tani është i pajtueshëm me të gjitha versionet e Windows, Mac OS X, GNU / Linux (Përfshirë Android), Solaris, FreeBSD dhe IRIX.

Me këtë rast Ne do të shohim disa mënyra për ta instaluar këtë softuer në sistemin tonë.

Metoda e parë çfarë do të shohim është për të kryer instalimin nga paketa në faqen zyrtare të internetit Blender i cili siguron skedarë tar.bz2 për versionet më të fundit të qëndrueshëm dhe beta të Blender, në lidhja e mëposhtme.

Në faqen e internetit ata do të jenë në gjendje të zgjedhin versionin e Blender sipas arkitekturës së sistemit të tyre. Pasi skedari të jetë shkarkuar, ne do të klikojmë me të djathtën në skedarin Blender tar.bz2 dhe zgjedhim "Ekstrakt këtu" nga opsionet.

Në fund të kësaj shihNe do të kemi një dosje me të njëjtin emër, hapim dosjen dhe do të përpiqemi të gjejmë skedarin e ekzekutueshëm "blender".

Pasi të jemi identifikuar, duhet të klikojmë me të djathtën në skedarin 'blender' dhe më pas të zgjedhim "Run" nga opsionet. Kjo do të hapë aplikacionin.

Siç do ta shihni, kjo në thelb nuk gjeneron ndonjë instalim, thjesht sa herë që keni nevojë për të ekzekutuar aplikacionin, ju duhet të ekzekutoni Blender në këtë mënyrë.

Nëse keni nevojë për diçka më të përparuar, mund ta zhvendosni dosjen në / opt dhe të krijoni një shkurtore të ekzekutueshme në / bin.

Instalimi i Blender 3D përmes depove të Ubuntu

Metoda e mësipërme ju lejon të keni mundësi të keni versionet beta dhe madje edhe versionet e qëndrueshme pothuajse menjëherë.

Në këtë metodë tjetër ku do të kryhet instalimi nga depotNë të njëjtën mënyrë, është e thjeshtë, por siç do ta dini në depot e Ubuntu, azhurnimet e programeve priren të zgjasin më shumë.

Për të instaluar nga kjo metodë, Ne kemi dy mënyra, e para është instalimi nga qendra jonë e softuerit, ku ne vetëm kërkojmë aplikacionin dhe instalojmë.

E dyta është nga terminali, ku do të hapim një në sistemin tonë me Ctrl + Alt + T dhe në të do të ekzekutojmë:

sudo apt-get install blender

Instalimi i blenderit nga PPA

Blender

Pas instalimit nga depot, Në këtë metodë, ne mund të zgjedhim të shtojmë një depo "të palës së tretë", ku mund të marrim përfitimet e azhurnimit të Blenderit shumë shpejt., ndryshe nga metoda e mëparshme.

Për të shtuar depot e palëve të treta në sistemin tonë, ne do të hapim një terminal dhe do të shkruajmë sa vijon në të:

sudo add-apt-repository ppa:thomas-schiex/blender

Pasi të jetë bërë kjo, tani ne do të azhurnojmë listën tonë të paketave me:

sudo apt-get update

Dhe së fundmi do të kryejmë instalimin me:

sudo apt-get install blender

Instaloni Blender nga Snap

Një metodë tjetër e thjeshtë për të marrë këtë aplikacion është duke instaluar paketën Blender Snap, prandaj të dy Ubuntu, si dhe derivatet më aktualë të tij, mbështeten kryesisht nga Snap.

Pra, për të kryer instalimin, thjesht hapni një terminal dhe shkruani në të:

sudo snap install blender –classic

Nëse nuk e keni këtë mbështetje Snap, mund ta shtoni në sistemin tuaj me:

sudo apt-get install snapd xdg-open-snapd

Si të çinstaloni Blender nga Ubuntu dhe derivatet?

Nëse për ndonjë arsye dëshironi ta hiqni këtë softuer nga sistemi juaj, Mund ta bëni në një nga mënyrat e mëposhtme, varësisht nga mënyra e instalimit që keni zgjedhur.

Nëse keni zgjedhur të shkarkoni paketën tar që ofrohet nga faqja e internetit e Blender, thjesht fshini dosjen ku ndodhet lëshuesi Blender.

tani Nëse keni instaluar nga depot e Ubuntu, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme nga terminali:

sudo apt-get remove Blender

Nëse do të ishte nga një depo e palës së tretë, procesi është i njëjtë vetëm sikur të doni të hiqni edhe depon, përveç kësaj ju duhet ta ekzekutoni këtë:

sudo add-apt-repository ppa:thomas-schiex/blender -r

Dhe në fund Nëse keni bërë instalimin nga Snap, në një terminal do ta ekzekutoni këtë:

sudo snap remove blender

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   belulaeditora dijo

  Përshëndetje, unë shkarkoj blenderin 6.8 dhe më duhet në 2.8

 2.   Marco2309 dijo

  Shko faleminderit shpjegoi mirë gjithçka, unë përdor formën me katranin që përdor nenexhik por gjithmonë funksionon për mua në këtë blog