Si të instaloni drejtuesit e videos Mesa në Ubuntu 18.04 LTS?

grafikë-shoferë-tryezë

më parë ne tashmë kishim ndarë me ju metodat për të instaluar Drejtuesit privatë të Nvidia si dhe Pronarët e AMD në sistemin tonë, mirë për tëkoha është koha për të instaluar drejtuesit falas.

Ndryshe nga drejtuesit Nvidia ose Amd gpu pro, Drejtuesit Mesa janë drejtues me burim të hapur që punojnë në pothuajse çdo kartë video. Mesa është një bibliotekë grafike që siguron një implementim gjenerik të OpenGL për paraqitjen e grafikëve XNUMXD në shumë platforma.

Në tryezë

Projekti i Mesa-s filloi si një zbatim me burim të hapur të specifikimit OpenGL (një sistem për të dhënë grafikë 3D interaktive). Përgjatë viteve, projekti u rrit për të zbatuar më shumë grafikë API, përfshirë OpenGL ES (versionet 1, 2, 3), OpenCL, OpenMAX, VDPAU, VA API, XvMC dhe Vulkan.

Një larmi drejtuesish pajisjesh lejojnë që bibliotekat Mesa të përdoren në shumë mjedise të ndryshme, nga imitimi i softuerit deri te përshpejtimi i plotë i pajisjeve për GPU-të moderne.

Mesa zbaton një shtresë përkthimi të pavarur nga shitësi midis një API grafike siç është OpenGL dhe drejtuesve grafikë në kernelin e sistemit operativ.

Përveç aplikacioneve 3D, të tilla si lojërat, serverat grafikë përdorin thirrje OpenGL / EGL për të prodhuar imazhin në ekran, prandaj, të gjitha grafikët (në ato implementime që mbështeten nga kjo bibliotekë) zakonisht kalojnë përmes Mesa.

Versioni i mbështetur i API-ve të ndryshme grafike varet nga shoferi, sepse secili ka zbatimin e tij dhe për këtë arsye versionin e tij të mbështetur.

Kjo ndodh veçanërisht kur shoferi nuk është zhvilluar me Gallium3D (ku drejtuesit ndajnë kodin që tenton të homogjenizojë versionin e mbështetur).

Gjithashtu, fakti që drejtuesit grafikë të Mesa janë me burim të hapur dhe kanë një zbatim më të përgjithshëm nuk do të thotë se ato janë të këqija.

Përkundrazi, shumë herë përdorimi i këtyre shoferëve tenton t'i japë një performancë superiore përdorimit të drejtuesve privatë të kartave të ndryshme grafike.

Kjo është kryesisht për shkak të faktit se drejtuesit privatë janë të vjetëruar dhe të pambështetur ose për shkak se zhvilluesit zakonisht nuk lëshojnë ose përfshijnë teknologjitë më të fundit në drejtuesit e tyre.

Si të instaloni drejtuesit grafikë Mesa në Ubuntu 18.04 LTS dhe derivatet?

Zakonisht Ubuntu 18.04 si dhe sistemet që rrjedhin nga kjo ofron instalimin e drejtuesve të burimeve të hapura Mesa automatikisht.

Kjo ndodh në rast se ata zgjodhën një instalim, pa zgjedhur kutinë e zgjedhjes për instalimin e softverit të palëve të treta.

Megjithëse ne gjithashtu kemi mundësinë për të provuar performancën e këtyre në sistemin tonë, si dhe instalimin e versionit më të fundit të këtyre.

Drejtuesit mund të gjenden në depot zyrtare të Ubuntu, por siç e dini jo gjithmonë versionet më aktuale zakonisht vihen në to menjëherë.

Për këtë ne do të përdorim një depo të palëve të treta, ne vetëm duhet të hapim një terminal Ctrl + Alt + T dhe do të shtojmë depon me:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/updates

Tani ne do të azhurnojmë listën tonë të paketave dhe depove me:

sudo apt-get update

Y më në fund mund të instalojmë drejtuesit me:

sudo apt-get dist-upgrade

Pas përfundimit të procesit të instalimit ata do të duhet të rindizin sistemin e tyre për të siguruar që ndryshimet të ruhen dhe të filloni sesionin tuaj të përdoruesit me to.

Pasi të jeni kthyer në sistem mund të kontrolloni versionin e MESA që po përdorni duke ekzekutuar këtë komandë në terminal:

glxinfo | grep "OpenGL versión"

Me të cilin ata do të marrin informacion në lidhje me të në ekran.

Nga ky moment ata do të kenë njoftimet e versioneve të reja, si dhe mesazhet për t'i instaluar ato në sistem.

Si të çinstaloni drejtuesit grafikë Mesa në Ubuntu 18.04 LTS dhe derivatet e tyre?

Nëse dëshironi të hiqni këta drejtues nga sistemi juaj, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme në terminal:

sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/updates --auto-remove

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   derschattenmann dijo

  SHYCD
  shoqeria e hakerave dhe krisurve nga dhimbja
  departamenti soriano i uruguait
  instagram diego

 2.   Alex dijo

  Nuk do të më lejojë ta çinstaloj, e marr këtë:
  sudo: ppa-spastrim: komanda nuk u gjet