Si të instaloni drejtuesit e videos Nvidia në Ubuntu 18.04?

nvidia ubuntu

nvidia ubuntu

Në qoftë se ju jeni kanë një kartë video në kompjuterët e tyre apo edhe nëse pllaka amë ka rëndësi me një çip video të integruar Nvidia, ata do ta dinë këtë duan performancë të mirë dhe cilësi më të mirë grafike Ju duhet të instaloni drejtuesit për kartën tuaj.

Disa vjet më parë, bërja e këtij procesi dikur ishte pak e mundimshme, por sot kemi mjaft alternativa për të qenë në gjendje të sigurojmë drejtuesit për çipetin tonë video në sistemin tonë pa shumë ndërlikime.

Ky artikull është përqendruar kryesisht për të sapoardhurit dhe fillestarët e sistemit.a, pasi kjo është zakonisht një nga temat që fillimisht prekni kur filloni të konfiguroni sistemin tuaj.

Para se të filloni me instalimin e drejtuesve në ndonjë nga metodat që unë do të ndaj me ju është e nevojshme që ne të dimë se çfarë modeli të kartës video ose chipset kemi, kjo në mënyrë që të dimë se çfarë do të shkarkojmë dhe instalojmë.

Kështu që ta njohësh këtë informacion të vogël në rast se nuk e njeh atë Ne duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

lspci | grep VGA

Cili do të përgjigjet me informacionin e modelit të kartës sonëMe këtë informacion, ne vazhdojmë të shkarkojmë shoferin.

Instaluar drejtuesit Nvidia nga depot zyrtare të Ubuntu

tani ne mund të ekzekutojmë një komandë tjetër e cila do të na tregojë se çfarë modeli dhe shoferi video është në dispozicion përmes kanaleve zyrtare të Ubuntu.

I vetëm duhet të shtypim në terminal:

ubuntu-drivers devices

Me atë që duhet të duket diçka e ngjashme me këtë, në rastin tim:

vendor   : NVIDIA Corporation

model    : GK104 [GeForce GT 730]

driver   : nvidia-390 - distro non-free

driver   : nvidia-390 - distro non-free

driver   : nvidia-390 - distro non-free recommended

Me të cilin marrim drejtuesin më aktual që mund të instalojmë nga depot zyrtare të Ubuntu.

Ne mund të marrim një instalim të thjeshtë në dy mënyra, e para është se i njëjti sistem kujdeset për të, kështu që në terminal ne ekzekutojmë:

sudo ubuntu-drivers autoinstall

Tani nëse duam të tregojmë një version specifik që gjendet brenda depove, ne thjesht shkruajmë, duke marrë si shembull atë që më treguan komandat pajisjet ubuntu-drivers

sudo apt install nvidia-390

Instaluar drejtuesit Nvidia nga PPA

hola

Një metodë tjetër duhet të marrim drejtuesit për chipset-in tonë të videos është duke përdorur një depo të palëve të treta.

Edhe pse nuk është një kanal zyrtar, Ky depo ka më shpejt versionet e shoferit Nvidia, kështu që mund të jetë një mundësi e mirë nëse gjithmonë dëshironi të keni sa më shpejt të jetë e mundur.

Për të shtuar depon në sistemin tonë ne duhet të shtypim në terminal:

sudo add-apt-repository ppa: graphics-drivers / ppa

sudo apt-get update

Dhe për të ditur se cili është versioni më aktual i pajtueshëm me chipset-in tonë, ne shtypim përsëri:

ubuntu-drivers devices

Ku do të na tregojë se cilin version duhet të instalojmë, me të cilin bëjmë:

sudo apt install nvidia-3xx

Ku e zëvendësoni xx me versionin që unë shfaq.

Instaluar drejtuesit Nvidia nga faqja zyrtare e internetit

Më në fund opsioni i fundit duhet të instalojmë drejtuesit e videos Nvidia në kompjuterët tanë është duke e shkarkuar atë drejtpërdrejt nga faqja zyrtare e internetit e Nvidia.

Në të cilën duhet të kalojmë në lidhjen vijuese dhe duhet të vendosim të dhënat e modelit tonë kartë grafike për të na dhënë shoferin më të pajtueshëm.

Pas shkarkimit, mund të vazhdojmë të instalojmë në sistem. Për këtë na duhet zgjidh skedarin dhe hap një terminal për t'u pozicionuar në dosjen ku skedari që ne hapëm dhe instaluam u la me komandën e mëposhtme:

sh NVIDIA-Linux-xx_xx_xxx.run

Versioni i drejtuesit mund të ndryshojë në varësi të modelit të kartës suaj. Thjesht duhet të prisni që instalimi të përfundojë dhe të rifilloni kompjuterin tuaj në mënyrë që cilësimet të ruhen.

Dhe me këtë ata do të jenë në gjendje të gjejnë programin e konfigurimit Nvdia në sistemet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco Tulio VS dijo

  Mirëmëngjes, unë jam një fillestar në Linux; E vlerësoj që ndani njohuritë tuaja; por kur shkruani në terminal: pajisje të shoferëve ubuntu; asgjë nuk më duket. Unë do të vlerësoj komentin ose ndihmën. Unë kam kartën xubuntu 18.04, 32 bit dhe NVIDIA Corporation C61 [GeForce 6100 nForce 405] (rev a2).

 2.   Luis Miguel dijo

  David, mirëmëngjesi dhe më lejo të të postoj në Twitter.

  Unë kam pasur një problem në UBUNTU 18.04.1, pa qenë në gjendje ta zgjidhja deri më tani. Pyetja është që unë instalova UBUNTU së bashku me Windows 10 dhe boot-i dual shfaqej normalisht, por kur përpiqesha të filloja Ubuntu pasi kërkova një fjalëkalim, kompjuteri do të varej. Por kjo është histori, pasi falë teje është zgjidhur dhe funksionon si një sharm për mua.

  Kjo është ajo që unë kam bërë:

  Në terminal kam vendosur: pajisje të shoferëve ubuntu

  Dhe më pas kam marrë informacionin e mëposhtëm:

  == /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 ==
  modalias : pci:v000010DEd00001C8Dsv00001462sd000011C8bc03sc02i00
  shitësi: NVIDIA Corporation
  modeli: GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]
  drejtuesi: nvidia-driver-390 - rekomandohet distro jo-falas
  drejtuesi: xserver-xorg-video-nouveau - i integruar falas

  Duke ndjekur udhëzimet tuaja, unë vendosa në terminal:

  instaloni automatikisht sudo-shoferët e ubuntu.

  Dhe pas disa sekondash, gjithçka rregullohet.

  Faleminderit një mijë e një mijë herë më shumë.

  Sinqerisht,

  Luis Miguel

 3.   Jonathan Suarez dijo

  Çfarë shoku tjetër nuk mund të instaloj disqet ose vlc për filma i shkarkoj në një kompjuter tjetër por nuk funksionon unë e bëj në një kompjuter tjetër por nuk ia vlen si mund ta bëj

 4.   Aon dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm, faleminderit.

 5.   juandejo dijo

  Drejtuesi i pronarit nvidia 390 .. nuk lejon të hyjë në OS dhe nuk mund të futni ubuntu 19.10. Gjithmonë ka dhënë probleme, por tani është edhe më i madh, ai kryen një lak pa ju të jeni në gjendje të dilni përveç me tastierë. A e dini se si ta zgjidhni atë? Ubuntu 19.10 Sistemi Operativ 64-bitësh.
  Përshëndetje.

  1.    David naranjo dijo

   Pershendetje Mirëmengjes. Instalimi i drejtuesit siç bëtë, PPA, ju shkarkuat ekzekutuesin nga faqja e internetit e Nvidia ose nga opsioni shtesë i drejtuesve.

   A është cikli që përmendni të famshmin "Blackscreen", pra ekranin e zi?

   Unë përdor të njëjtin version "390.129" dhe jam në 19.10, kështu që përjashtoj që është një problem me sistemin.

 6.   Karlos David dijo

  Përshëndetje, tani po instaloj instalimin automatik të sudo-shoferëve ubuntu pasi kam ekzekutuar "pajisjet e drejtuesve të ubuntu" dhe drejtuesit po instalohen. Unë kam një kartë video GeForce RTX 2070, a mendoni se funksionon?

 7.   John J. Garcia O. dijo

  Kur instaloni drejtuesit Nvidia nuk më lejon për disa gabime që mund të tregohen me screenshots. Çfarë kompjuteri shfaqet duke punuar në X dhe se duhet të dal për të instaluar Nvidia Driver dhe nuk kam qenë në gjendje të dal X Nuk kam hapat për ta bërë atë nga Ubuntu 18.04 LTS

 8.   Jose felix dijo

  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Nuk mund të instaloj një paketë. Kjo mund të nënkuptojë se
  keni kërkuar një situatë të pamundur ose, nëse jeni duke përdorur shpërndarjen
  e paqëndrueshme, se disa paketa të kërkuara ende nuk janë krijuar ose janë
  Ata kanë marrë nga "Hyrëse".
  Informacioni i mëposhtëm mund të ndihmojë në zgjidhjen e situatës:

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  nvidia-304: Varet: xorg-video-abi-11 por jo i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-12 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-13 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-14 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-15 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-18 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-19 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-20 por nuk është i instalueshëm ose
  xorg-video-abi-23
  Varet: xserver-xorg-core
  E: Problemet nuk mund të korrigjoheshin, ju keni ruajtur paketat e prishura.

 9.   Simon dijo

  Unë kam instaluar në PC tim Windows 7 Windows 10 dhe Linux Ubuntu 20.04, pata nevojën të instaloj një kartë video NVIDIA GeForce 7100 GS. Si në Windows 7 ashtu edhe në Windows 10 isha në gjendje të azhurnoja shoferët pa probleme, por kur hyj në Linux marr vetëm vija nga lart poshtë dhe nuk shoh asgjë, nuk mund të bëj asgjë. SI B DHET N TH KETO RASTE?

 10.   Mx dijo

  Faleminderit shumë, ishte shumë e dobishme! Faleminderit për punën e shkëlqyer që bëni! Shumë Bekime!

 11.   Sandy Alvarez Pardo dijo

  Përshëndetje doja të bëja një pyetje të vogël, kam një laptop, HP, Core i510 me kartë grafike të integruar Nvidia GTX 1050. Rezulton se unë instaloj Linux, çdo variant Debian ose Ubuntu dhe kur instaloj drejtuesit Nvidia ndodh që ekrani i integruar lihet pa sinjal, funksionon vetëm porta HDMI. Çdo ide se si ta rregulloni atë. Pershendetje.

 12.   NOMNN dijo

  ASNJË MLDTS FUNKSIONON