Si të instaloni LibreOffice 6.1 në Ubuntu 18.04

Logot e LibreOffice

Në orët e fundit është lëshuar një version i ri i LibreOffice, LibreOffice 6.1. Një version që paraqet ndryshime të mëdha në paketën e zyrave, pavarësisht nga fakti se versioni 6 i kësaj suite u lëshua jo shumë kohë më parë. LibreOffice 6.1 paraqet ndryshime në pothuajse të gjitha programet që përbëjnë paketën e zyrave dhe madje ka krijuar një personalizim për mjediset e Windows.

Libreoffice 6.1 prezanton koleksionin e ikonave CoLibre për mjediset Windows, një koleksion ikonash të ndryshme nga ajo që vjen për Ubuntu, por e rëndësishme nëse duam që përdoruesit e Windows të fillojnë të përdorin Software-in e Lirë në vend të Softuerit të Pronësisë.Në LibreOffice 6.1 Writer është përmirësuar funksionimi i faqes për formatin Epub si dhe eksportimi i tij. Leximi i skedarëve .Xls është përmirësuar gjithashtu në këtë version dhe LibreOffice 6.1 Base ndryshon motorin e saj kryesor në një motor me bazë Firebird, gjë që e bën programin më të fuqishëm se më parë pa humbur pajtueshmërinë e tij me bazat e të dhënave të Access. Integrimi me desktopët jo-Gnome është përmirësuar gjithashtu, duke qenë më i pajtueshëm me desktopët si Plasma. Korrigjimi i defekteve dhe problemeve është gjithashtu i pranishëm në këtë version të LibreOffice. Pjesa tjetër e ndryshimeve dhe korrigjimeve mund të gjenden në shënimet e lëshimit.

Nëse duam të instalojmë LibreOffice 6.1 në Ubuntu, ne duhet ta bëjmë atë përmes parcelës së parakohshme. Kjo paketë tashmë e ka këtë version në kanalin e saj të Kandidatëve, kështu që për të instaluar këtë version duhet thjesht të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo snap install libreoffice --candidate

Kjo do të fillojë instalimin e LibreOffice 6.1. Nëse bëjmë një instalim minimal të Ubuntu dhe kemi LibreOffice 6 përmes paketës së parakohshme, Bestshtë mirë që së pari të çinstaloni LibreOffice dhe më pas të bëni një instalim një herë të LibreOffice 6.1. Mund të jetë e lodhshme, por Ubuntu do të funksionojë më mirë sesa të kesh dy versione të ndryshme të LibreOffice dhe ne gjithashtu do të kursejmë hapësirë.


11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Antonio Nocetti Anziani dijo

  Lojra

 2.   Ervin Varela Solís dijo

  Unë tashmë e kam instaluar…?

 3.   Jordi Agusti dijo

  Faleminderit, Joaquin.
  Instaluar dhe duke punuar në mënyrë të përsosur (në katalanisht).
  Duke e instaluar atë paraprakisht, supozoj se nuk do të azhurnohet përmes Ubuntu Update Manager, apo jo?

  Një përshëndetje

 4.   fantazmë dijo

  Unë e kam provuar dhe funksionon si një sharm.

  Nga rruga që i bëj jehonë diçka që më ka befasuar shumë, Guadalinex tani ndodh që të drejtohet nga përdoruesit dhe jo nga Junta de Andalucía

  https://usandoguadalinexedu.wordpress.com/2018/08/10/guadalinex-v10-edicion-comunitaria/

 5.   mario anaya dijo

  Funksionon në mënyrë të përsosur dhe është shtuar tashmë në dyqanin e softuerëve Ubuntu.
  Ju nuk keni nevojë të hapni terminalin për ta instaluar. Edhe pse tani për tani nuk shoh dallime të mëdha midis versionit të ri dhe atij të mëparshëm. Por kjo është një çështje tjetër

 6.   internetLan (@internetlan) dijo

  Hi

  Funksionon perfekt. Por a mund të më thoni nëse është e mundur të instaloni një gjuhë tjetër në të njëjtën mënyrë dhe të ndihmoni përmes snap?

  Falënderim

 7.   mario anaya dijo

  Unë kam parë që ka gjuhë të tjera në faqen Libreoffice, në rastin tim unë paracaktoj gjuhën spanjolle në një kompjuter portativ dhe gjuhën angleze në një kompjuter portativ tjetër.
  Shkarkoni përmes torrent paketën (nuk mbaj mend snap ose deb) dhe skedarin e veçantë të gjuhës përmes torrent. Megjithëse atëherë hoqa dorë dhe e instalova nga qendra e butë Ubuntu
  Shikoni konfigurimin ose preferencën, mbase kjo ju jep një mundësi tjetër ose mund të ndryshoni gjuhën ose të instaloni një tjetër.

 8.   Mariano dijo

  Pershendetje mire !!! vit i mbarë për të gjithë, unë ndaj me ju, linux më të mirën nga tre sistemet operative, 1) server ubuntu me desktop (sipas zgjedhjes) dhe aplikacionet tuaja të preferuara, 2) OSX (Sierra ose më i lartë) sistem i shkëlqyeshëm operativ, i shpejtë, i qëndrueshëm, tastiera isshtë e ngjashme me Linux por pak më komplekse, dhe 3) haha, dritaret e dashura, ku gjithçka ekziston por më e paqëndrueshmja. çfarë paradoksi pershendetje te gjitheve. Mariano

 9.   damtrax lopez dijo

  Instaluar dhe duke punuar. Faleminderit.

 10.   Louis fernal dijo

  Në lubuntu 18.04 komanda 'snap' nuk funksionoi, unë e zëvendësova atë me "apt-get" ... dhe instaloi gjithçka në pak momente, gjithçka deri te DataBase që më parë duhej të hiqej mënjanë.
  Sa punë të mirë kanë bërë!
  Ju faleminderit.

 11.   Mario dijo

  Në Ubuntu 18.04 e gjithë paketa u instalua me këtë:
  sudo apt-get instaloni libreoffice