Si të instaloni MATE 1.8 dhe Kanellën 2.2 në Ubuntu 14.04

MATE 1.8

Besuar Tahr Alreadyshtë tashmë një muajsh dhe pothuajse si një shpërndarje e re, çdo disa ditë kemi edhe një lajm që nuk e dinim ose diçka që ka ndryshuar, prandaj në Ubunlog kemi folur hapat që duhet të ndiqni pas instalimit të Ubuntu Trusty Tahr. Kjo listë postimesh mungon metodat për të instaluar MATE 1.8 dhe Kanellën 2.2, tavolina të mbrojtura nga Linux Mint por ato nuk mbështeten aq mirë nga Canonical, mbase kjo është arsyeja pse na u desh një muaj që të kishim një metodë të besueshme për të instaluar të dy desktopët në kompjuterët tanë pa pasur probleme të mëdha.

Para se të fillojmë biznesin, përmende atë të dy desktopët janë plotësisht funksionalë në Ubuntu Trusty Tahr, por ato kanë disa pengesa, në rastin e Kanellë 2.2, ai në të cilin aktualisht kam instaluar laptopi im, ka personalizim të fortë Linux Mint, kështu që duket sikur kam Linux Mint dhe jo Ubuntu 14.04. Në rastin e MATE 1.8, më bën përshtypje që ky version nuk gjendet në depot zyrtare Canonical, por gjendet në depot e Utopic Unicorn. Unë tashmë e di që Trusty Tahr është një version LTS, por unë nuk e imagjinoja që një version është i përshtatshëm për prodhimin e një versioni të ri dhe jo për versionet e vjetra. Akoma, le të fillojmë biznesin.

Si të instaloni MATE 1.8 në Ubuntu 14.04

Si e hapim gjithmonë terminalin dhe si shkruajmë:

echo "deb http://repo.mate-desktop.org/archive/1.8/ubuntu $ (lsb_release -cs) kryesore" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/mate-desktop.list
wget -qO - http://mirror1.mate-desktop.org/debian/mate-archive-keyring.gpg | shtoni butonin sudo -
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instalo mate-core mate-desktop-mjedis mate-njoftim-daemon

Kjo do të fillojë procesin e instalimit MATE 1.8, atëherë ne ristartojmë makinerinë ose mbyllim sesionin dhe kur shkojmë për t'u identifikuar, ne shënojmë MATE si desktopin e paracaktuar.

Si të instaloni Kanellën 2.2 në Ubuntu 14.04

Çështja e Kanellës është më e lehtë por duhet të keni kujdes, versioni i vetëm që kam gjetur se funksionon është versioni i natës, i natës, funksionon mirë, por përsëri duhet të jeni të vetëdijshëm se mund të japë një gabim serioz gjatë natës në mëngjes dhe prish gjithçka që kemi në ekip. Duke pasur parasysh këtë paralajmërim, nëse vazhdoni me idenë e instalimit të Kanellës 2.2, ne hapim terminalin dhe shkruajmë:

sudo add-apt-depo ppa: gwendal-lebihan-dev / kanellë-natën

sudo apt-get freskimin e

sudo apt-get instaloni kanellë

Me këtë ne tashmë do të kemi Kanellë në Ubuntu tonë 14.04, tani duhet vetëm të përsërisim hapin e fundit që kemi bërë në rastin e MATE 1.8, domethënë, kemi rindezur makinerinë ose kemi mbyllur sesionin dhe në kohën e hyrjes , ne e kemi shënuar Kanellën si desktop si parazgjedhje.

Tani ju vetëm duhet të hetoni dhe provoni, me siguri do t'i jepni shumë përfitim këtyre desktopëve dhe versionit të ri të Ubuntu.

Më shumë informacion -  Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu 14.04?Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu 14.04? (II)Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu 14.04? (IV)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   AntoniolarrubiaAntonio dijo

  E vërteta është se të jesh në gjendje të përdorësh rikthimin e seancave të gnome tani, Mate dhe Kanella më duken të harxhueshme, por bukuria e këtij programi falas dhe gjëje Linux është që ju të mund të bëni pak atë që dëshironi.

 2.   asdf dijo

  Përshëndetje, e kuptoj që nata është pak më e paqëndrueshme. Vetëm se mbetet si e dhënë.

 3.   J dijo

  repo.mate-desktop.org 404 nuk u gjet

 4.   Cosmo Cat dijo

  Hej, ke dehur më shumë se një prej nesh me këtë "tutorial", si do të më bësh të vendos burimin.listë kështu? po dreqit … Nuk mund të të falënderoj që shikove tani që nuk mund të instaloj ndonjë program ..

 5.   asfd dijo

  i njëjti problem, tani nuk mund të instaloj asgjë dhe nuk mund të gjej partnerin

 6.   peshkopor dijo

  Për cilindo që ka problemin se nuk mund të shkarkojë më asgjë nga tastiera, ndiqni këto hapa:

  1- Shkoni te /etc/apt/sources.list.d/ dhe fshini dy skedarët mate.list dhe mate.list.save (ose diçka e tillë).

  2- Fshini nga skedari burimet.list në direktorinë / etc / apt / çdo gjë që lidhet me shokun.

  Kjo është ajo që funksionoi për mua.

 7.   Gjel i verber dijo

  për ubuntu 14-04 unë gjithmonë instaloj kanellë 2.2 më funksionon shumë mirë, kam përdorur edhe desktopin e lubuntu 14 .04 është gjithashtu i mirë por jo edhe aq i mirë

 8.   Nikolas Marulanda dijo

  Ju lutem, çfarë ndodh me autorin e këtij botimi i cili nuk bën paraqitje, unë kam ndjekur udhëzimet e tij për të instaluar MATE dhe atë që më ka përfshirë me depot e APT.

  Gjithashtu duke mos qenë në gjendje të instaloj MATE, ajo ka dëmtuar ngarkesën e paketave APT kështu që unë nuk mund të azhurnoj ose instaloj asgjë, në sajë të "fisnestor" unë isha në gjendje për të gjetur zgjidhjen, edhe pse "azhurnimi" ende nuk ka punuar mirë , megjithëse duket se e kam zgjidhur.

 9.   santagono dijo

  Faleminderit Fisnestor, gabimi i madh u dërgua ai i botimit në diçka të çoroditur. Dikush di ta instalojë dhe duket mirë.