Si të instaloni shtesat në kanellë

Si të instaloni shtesat në kanellë

Po godet më shumë çdo herë tryeza e kanellës, desktopi i zhvilluar nga Linux Mint për shpërndarjen tuaj dhe për çdo shpërndarje Gnu / Linux. "fat " que tiene Kanellë në krahasim me desktopët e tjerë të vjetër si Gnome ose KDE është se ato nuk fillojnë nga e para por nga nevojat që nuk ofrojnë desktopët e vjetër, kështu që ka shumë cilësi që të tjerët nuk i kanë. Një gjë që kam parë në Kanellë që nuk ishte në Gnome në atë kohë është mbledhja e shtesave zyrtare për Kanellë. Në atë kohë, për çështjen Gnome, kishte disa aplikacione që funksiononin në Gnome, por nuk kishte asnjë direktoria e shtesave, temave ose appleteve nga ku përdoruesi i Gnome mund të shkarkonte në mënyrë të sigurt.

Ku mund të gjeni shtesa për Kanellën

Google o DuckDuck Shko janë gjithmonë një burim i mirë, por një mënyrë e besueshme për të marrë shtesa ose tema për Kanellën është e mundur faqen tuaj te internetit. Në faqen zyrtare të Kanellës mund të gjejmë se si të instalojmë desktopin në shpërndarje të ndryshme, nga diçka aq e komplikuar sa Gentoo madje edhe më të njohurit si Debian ose Ubuntu. Në menunë kryesore të ne shkojmë në zgjerime dhe atje do të gjejmë një listë me zgjerimet kryesore për Kanellë. Mos harroni se ata nuk janë të vetmit, por këto janë provuar dhe provuar me Kanellë, kështu që ata kanë një farë «vulë cilësore".

zgjatime_ kanellë

Do të shkojmë "extensions»Dhe ne gjejmë të gjithë listën të renditur sipas një renditje të popullaritetit. Si shembull, ne do të instalojmë Win7 Alt-Tab 2.1, një aplikacion që na lejon të lundrojmë midis dritareve ose midis desktopëve duke përdorur dy çelësa në tastierën tonë, pa ekranin e miut ose prekjes. Gjëja e parë që bëjmë është të shkarkojmë shtesën, për të cilën duhet të shtypim butonin «Shkarko»Brenda skedarit shtesë.

Pasi të kemi shtrirjen në ekipin tonë, ne e zbërthejmë atë

~ /. lokal / pjesë / kanellë / zgjatime /

Tani duhet të rinisim desktopin tonë të Kanellës që zgjatja të hyjë në fuqi, kështu që ose rinisim sistemin ose shtypim «ALT + F2 ″,» r »,» Fut », i cili rinis desktopin dhe do të kemi funksionimin e zgjerimit të ri.

Përfundim

E mira e këtij sistemi, siç ndodh në desktopët e tjerë, është se Kanella na lejon të konfigurojmë desktopin sipas dëshirës sonë pa qenë nevoja të jemi mësues kompjuteri dhe ta rregullojmë atë për nevojat tona, të cilat mund të ndryshojnë ose jo, varësisht nga koha dhe koha.rrethanat tona. Alsoshtë gjithashtu mirë ta dini këtë pasi shumë mund të mos e pëlqejnë ngjyrën e vogël të Linux Mint, mirë, këtu keni shumë alternativa për të ndryshuar pamjen, thjesht duhet të hidhni një sy.

Më shumë informacion - Instaloni Kanellën 1.6 në Ubuntu 12.04,


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.