Si të instaloni versionin më të fundit të Blender në Ubuntu 13.04

Blender 2.68a

 • Versioni 2.68a u lëshua disa ditë më parë
 • Instalimi i tij në Ubuntu kërkon shtimin e një depoje shtesë

Blender është mbase programi modelim, gjallëri dhe krijimin e grafikë tre-dimensionale më të popullarizuara në botën e softuerit të lirë i cili ka evoluar në mënyrë të vazhdueshme gjatë viteve, duke shtuar disa karakteristika interesante në muajt e fundit, të tilla si motori i paraqitjes për objekte jo-fotorealiste Freestyle.

blender 2.68

Disa ditë më parë version 2.68 i Blender, i cili përfshin një sasi interesante përmirësimesh në fusha të ndryshme të programit, të tilla si në seksionin për fizikën, modelimin dhe performancën kur jepni objekte. Ditë më vonë mbërriti një azhurnim i versionit në fjalë (2.68a), i cili rregulloni 14 mete i pranishem ne 2.68. Kjo është arsyeja pse nëse doni të azhurnoheni në versionin e fundit të Blender, nuk mund të ketë një kohë më të mirë.

instalim

Versioni më aktual i Blender në dispozicion në depot zyrtare të Ubuntu 13.04 ("Universi") është 2.66, kështu që për të azhurnuar në versionin e fundit të softuerit duhet të shtoni një depo shtesë, e cila gjithashtu shërben për të Ubuntu 12.10 y Ubuntu 12.04.

Për të shtuar depon, ne thjesht ekzekutojmë:

sudo add-apt-repository ppa:irie/blender

Pastaj thjesht azhurnoni informacionin lokal:

sudo apt-get update

Dhe azhurnoni:

sudo apt-get install blender

Më shumë informacion - Blender 2.67 lëshon motorin e dhënies së quajtur Freestyle
Burimi - Blender 2.68a loglog ndryshimesh, Unë e dua Ubuntu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pablo dijo

  Unë jam i ri në linux faleminderit shumë, unë mendoj se është më mirë se 3dsm dhe drafti më mirë se akad për faktin e thjeshtë që kompjuteri punon më shumë lëng pasi autocad sot kërkon 5 ose 6 gb ram dhe 3ds max tb si dhe video e dedikuar 2 GB Unë e kam atë në kompjuterin tim por nuk do të promovoj biznesin e kompjuterit sepse kam nevojë për programe për të zhvilluar punën time