Si të keni Menu Globale në Linux Mint ose Kanellë

Menuja globale

Edhe pse në atë kohë ishte një cilësi jointeresante për përdoruesit e Ubuntu, Menuja Globale është bërë një element i rëndësishëm për ata që largohen nga Uniteti. Duke qenë diçka e kërkuar nga shumë dhe kjo i bën shumë të kthehen në Unitet (po, me të vërtetë shumë kthehen për të përdorur Unitetin me ose pa menunë anësore të saj).

Kjo veçori mund të bartet në shumë desktop, nga Lubuntu ose Xubuntu në desktopin e sistemit themelor, por Në Linux Mint? Dhe në kanellë? Këtu ne shpjegojmë se si të instaloni këtë funksion në Linux Mint tuaj të dashur ose më saktë në Kanellë.

Menuja Globale është gradualisht e pranishme në shumë tryeza

Ka një depo në Github që na mundëson dhe instalon Menyja Globale në Kanellë, por instalimi i drejtpërdrejtë është disi i paqëndrueshëm dhe shkakton probleme, kështu që do të duhet të bëhet diçka shtesë për ta rregulluar këtë. Por së pari ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get install unity-gtk2-module unity-gtk3-module

Pasi të instalohet kjo, ne shkojmë në Github dhe shkarkojmë sa vijon paketë. Pasi të shkarkohet, ne zbërthejmë skedarin dhe kopjojmë dosjen e quajtur «globalAppMenu @ lestcape»Në dosjen vijuese: /.local/share/cinell/applets.

Kopjuar të gjitha skedarët e appletit, tani duhet të shkojmë te Cinnamon Security dhe lejo që ai applet të funksionojë. Tani thjesht duhet të rindizim sistemin dhe voila, ne kemi Menunë Globale që ekzekutohet në Kanellë.

Dhe megjithëse funksionon shumë mirë dhe është një mjet i shkëlqyeshëm për shumë përdorues, nuk duhet të harrojmë se Menuja Globale për Kanellën është akoma eksperimentale dhe mund të shkaktojë probleme serioze, prandaj rekomandohet keni një kopje rezervë të gjithçkaje, veçanërisht nga sistemi ynë ose thjesht instaloni një desktop tjetër në rast të problemeve serioze me appletin. Por në çdo rast, gjithçka është e përkohshme dhe e mira për Github është se lejon azhurnime menjëherë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Personalisht "Global Menu" së bashku me Unity është më e shëmtuara dhe jo shumë e konfigurueshme që kam parë në Linux.

 2.   Andrew Meira dijo

  Menuja Globale e Aplikacioneve si e ndërprerë në Linux Mint 20 dhe lidhja për të shkarkuar nga GitHub është e padisponueshme.