Si të konvertoni një instalim minimal të Ubuntu në një instalim normal

Nga instalimi minimal në normal të Ubuntu

Ubuntu dhe disa nga shijet e tij kanë ofruar prej kohësh normale dhe instalim minimal. E para është ajo që zhvilluesit e një shpërndarjeje e konsiderojnë normale, por në realitet ajo ka softuer të dobishëm dhe softuer të tjerë jo aq të dobishëm që ne gjithashtu mund t'i etiketojmë si bloatware. Për të shmangur softuerin shtesë, ne mund të zgjedhim opsionin minimal, por më pas mund të kuptojmë se ai është shumë bazë. Si mund ta rregullojmë pa e riinstaluar?

Ubuntu është sistemi bazë operativ i përdorur nga edicioni kryesor me GNOME dhe pjesën tjetër të shijeve zyrtare dhe jozyrtare. Ajo që zakonisht shohim pas instalimit nga e para është personalizimi i çdo projekti, duke përfshirë desktopin dhe aplikacionet. Edubuntu dhe Ubuntu Studio janë ende pak më pak se kaq, pasi ato janë instaluar në krye të Ubuntu dhe Kubuntu. metapaketat përkatësisht për gjeneruesit e arsimit dhe përmbajtjes. Edhe ato janë të personalizuara pak, por ajo që na intereson këtu është njohja e ekzistencës së paketave që janë një grup paketash.

Instaloni paketën e rekomanduar mbi instalimin minimal

Procesi i çmontimit është zakonisht më i lehtë se procesi i montimit, por në këtë rast është e kundërta. Nëse duam të konvertojmë një instalim minimal në një instalim normal, gjithçka që duhet të bëjmë është instaloni ato të rekomanduara dhe prisni një moment. Komanda do të ishte si më poshtë:

sudo apt install ubuntu-desktop --install-recommends

Ju as nuk keni nevojë të rindizni kur të gjitha paketat janë instaluar, pasi janë të gjitha programe dhe asgjë e rëndësishme nuk preket. Tani, nuk do të jem unë ai që do t'ju them të mos rifilloni, pasi nuk dhemb.

Ndër paketat që instalon gjejmë disa si p.sh Djathë, të gjitha LibreOffice, Remmina, Rhythmbox dhe disa lojëra. Për të parë një listë të plotë të asaj që duhet instaluar, në komandën e mësipërme mund të shtoni flamurin --simulate para "ubuntu-desktop".

Kjo është mënyra për ta kthyer instalimin minimal në atë normal, dhe asgjë më shumë, të paktën deri fshije. Nëse nuk po kërkoni pikërisht atë, mund ta instaloni manualisht softuerin e nevojshëm. Dhe nëse doni gjithçka të rekomanduar, përveç një pakete, siç është loja Minesweeper, mund ta çinstaloni atë nga Qendra e aplikacioneve ose terminali.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.