Si të krijoni një pikë hyrjeje WiFi në Ubuntu 18.04 LTS?

pikë nxehtë-logo

Ata lexues që janë përdorues të Windows ose që kanë migruar të këtij sistemi ata do ta dinë se, për një kohë të gjatë Në Windows, ishte e mundur të përdorej një përshtatës rrjeti pa tel për të ndarë një lidhje interneti me kompjuterë të tjerë.

zakonisht, Kjo bëhet duke krijuar një "Hotspot", ose një "ad-hoc", e cila lëshohet direkt nga përshtatësi i rrjetit pa tel. Veryshtë shumë e lehtë për tu bërë dhe është një tipar që pëlqejnë shumë përdorues të Windows.

Në Linux, transmetimi nga një pikë hyrjeje nuk ka qenë gjithmonë i lehtë. Deri kohët e fundit, përdoruesit duhet të futeshin manualisht në rreshtin e komandës, të lidhnin adaptorë së bashku, të vendosnin tabela IP, etj.

El Të jesh në gjendje të krijosh një Hotspot është mënyra më e lehtë për të ndarë lidhjen e Internetit përmes lidhjes Ethernet nga kompjuteri te pajisjet pa tela si smartphone dhe tablet.

En versionet e reja të Ubuntu (dhe menaxheri i rrjetit), bëjnë që lidhjet të ndahen përmes pikave të hyrjes mund të bëhet po aq lehtë sa mund të bëhet në sistemet e tjera operative.

Për të aktivizuar këtë mundësi duhet të ktheni rrjetin e parë pa tel të laptopit tuaj në një pikë të nxehtë Wi-Fi ose edhe me një kartë Wi-Fi USB ose PCI në kompjuterin tuaj dhe më pas të lidhni pajisjet me pikën e hyrjes WiFi që ata kanë krijuar.

Hapat për të krijuar një Hotspot (pikë hyrjeje WiFi) në Ubuntu 18.04 LTS

Me GNOME 3.28 si mjedis desktop në Ubuntu 18.04 LTS, lidhja me WiFi në sistem është vërtet e lehtë për tu bërë.

Hapi i parë në krijimin e një rrjeti të ri pa tel është shkoni te ikona e rrjetit në shiritin e detyrave të Ubuntu dhe klikoni mbi të:

Këtu ne do të klikojmë në "Opsionet Wifi"

regjimi i pikës së hyrjes-wi-fi-hotspot 1

Esto na çon në dritaren "Lidhjet e Rrjetit"

Këtu le të klikojmë në krijimin e lidhjes së re duke klikuar në ikonën ngjitur me konin që shohim në imazh dhe do të klikojmë në "Aktivizo Hotspot Wifi".

regjimi i pikës së hyrjes-wi-fi-hotspot 2

Si ju doni të ndryshoni emrin (SSID) dhe fjalëkalimin nga pika e hyrjes, hapni mjetin e redaktimit të Lidhjeve të Rrjetit, për ta bërë këtë, thjesht hapni një terminal në sistem me Ctrl + Alt + T dhe ekzekutoni në të:

nm-connection-editor

regjimi i pikës së hyrjes-wi-fi-hotspot 4

Këtu Do të hapet një shitje e re ku duhet të klikojmë dy herë në pikën e nxehtë dhe do të na lejohet të ndryshojmë emrin e pikës së hyrjes, si dhe fjalëkalimin.

regjimi i pikës së hyrjes-wi-fi-hotspot 3

Ndiqet nga modaliteti "band". Ky cilësim mundëson transmetimin e rrjetit pa tel në frekuenca të ndryshme.

Ekzistojnë dy mundësi nga të cilat mund të zgjedhim nëse dimë çfarë të bëjmë, të cilat janë mënyra 5 GHz dhe 2 GHz.

Modaliteti i lidhjes 5 Ghz (A) lejon një shpejtësi më të lartë të shkarkimit, por me një interval më të shkurtër lidhës.

Këtu duhet të zgjidhni këtë mundësi nëse tashmë e dini se është e mundur të lidheni me lidhjet 5 GHz në kompjuter që përdoret për të vendosur këtë pikë hyrjeje.

Nëse jo, zgjidhni modalitetin 2 GHz (B / G) në modalitetin band, megjithëse opsioni i rekomanduar nëse nuk dini se çfarë të bëni është ta lini atë automatik.

Cilësimi i fundit që duhet të rregullohet në mënyrë që të mund të arrihet në këtë pikë aksesi është "pajisja".

Kjo zonë numëron rrjetin e pikave të nxehta dhe cilën pajisje duhet të përdoret për të transmetuar.

Duke përdorur menunë në rënie, zgjidhni çipin tuaj pa tel. Gjithashtu këtu mund të caktojmë disa vlera të personalizuara, pavarësisht nëse duam që ajo të përdorë një IP statike ose dinamike ose të përdorë një proxy.

Për të filluar transmetimin, klikoni në butonin "Ruaj".

Duhet të theksohet se pika e hyrjes nuk do të funksionojë nëse nuk keni një lidhje kabllovike që ka internetin për të ndarë në rrjet.

Mjeti i pikës së hyrjes zbulon automatikisht një lidhje me tel dhe e ndan atë përmes pikës së hyrjes WiFi.

Pa zhurmë të mëtejshme, shpresoj që ky udhëzues i vogël të jetë i dobishëm për ju.


7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimmy olano dijo

  Sapo u azhurnova në Ubuntu 18 por po përdor MATE dhe ikona e dreqit e rrjetit nuk shfaqet, e kuptoj që tani që kam lexuar këtë artikull, ndonjë sugjerim tjetër përveç përdorimit të Unitetit?

 2.   Isaku dijo

  Mund ta bëj pikën e hyrjes në mënyrë korrekte dhe mund të lidhem me internetin nga pajisja ime android, por… Kam një gabim të fillimit të rrjetit me përshkrimin: Gabim në zgjidhjen e "gateway.2wire.net": Emri ose shërbimi nuk dihet.
  Pas kësaj, shumë faqe në internet nuk janë më të dukshme nëse nuk rivendosni modemin.
  A ka ndonjë mënyrë për ta rregulluar këtë?

 3.   ALEJANDRO dijo

  DUA T TO KRIJOJ NJ AN PIK HYRJE POR P USRDORIMIN E NJ SM SMARTPHONI SI T PRO PROVIDUESIT, I LIDHUR ME PC TIM ME KABLLIN E NGARKUAR DHE PFRCAKTIMIN E LIDHJES DHE MODEMIT TAR PRBASHKT, T EN MUNDSUAR MODEMIN USB. Nuk e njeh këtë lidhje si sinjal i hyrjes në internet. NESE PUNON NESE E LIDH INTERNETIN NGA KABLLI UTP. SI MUND T D BJ ??
  FALEMINDERIT

 4.   Borges Zaid dijo

  Pershendetje mire! Do të doja të dija se si i heq ato.

 5.   xhongel dijo

  Shumë keq u përpoqa ta ndryshoja në çelës wep por nuk funksionoi për mua, por ishte vetëm në wap që nuk më pëlqen aspak nuk e rekomandoj> :(

 6.   Juan Manuel Carreno dijo

  Faleminderit! Më shërbeu mirë!

 7.   Lorena dijo

  Unë kam një sistem Ubuntu 18.04.5 lts të sapo instaluar në një kompjuter dhe nuk jam në gjendje ta lidh atë me adsl në shtëpi, si bëhet kjo? Faleminderit