Si të riaktivizoni mbështetjen për Snaps në Linux Mint 20 ... në rast se jeni të interesuar

Linux Mint 20 me Snaps

Nëse keni ardhur këtu duke menduar se ky artikull nuk ka kuptim, më lejoni t'ju them se pjesërisht jam dakord me ju. Për shumë, një nga atraksionet më të rëndësishme të Linux Mint 20 është pikërisht ajo që do të heqë qafe paketat Snap të Canonical, ato që nuk po pëlqehen aq shumë sa Flatpak. Por të jem i sinqertë, ka të ngjarë që ne do të gjejmë diçka, zhvilluesi i së cilës na e ofron atë vetëm në snapcraft.io (si Chromium), ose në një depo jozyrtare që, përveç që nuk është aq e sigurt (edhe pse zakonisht janë), do të instalojë varësi që mund të preferojmë të mos i instalojmë. Do të ishte në këtë rast, nëse do të na duhej ai softuer specifik dhe në një paketë, kur do të ishte e vlefshme ta ndiqni këtë udhëzues.

Por siç kam thënë në një artikull tjetër, një mundësi nuk është të ndiqni këto udhëzime dhe të zgjidhni një shpërndarje që mbështet snap-et nëse i duam vërtet, si çdo shije zyrtare e Ubuntu. Ajo që shpjegohet këtu është për ata përdorues që duan vazhdoni të shijoni Linux Mint dhe preferoni të keni qasje në paketat Snap. Ideja e botimit të saj më është dhënë nga Joey Sneddon, i cili ka bërë të njëjtën gjë në një medium tjetër shumë të famshëm specialist të Ubuntu.

Instalimi dhe aktivizimi i snapd në Linux Mint 20

Linux Mint 20 ka qenë lëshuar sot në formë beta, dhe ku është më mirë sesa në një version provë për të provuar gjëra të tilla. Ajo që ne do të bëjmë është të instalojmë disa paketa dhe të bëjmë disa ndryshime, por unë do të doja të këmbëngulja për këtë Nuk do t'i bëja nëse nuk varesha nga një aplikacion që është vetëm si Snap dhe nuk dua të ndaloj së përdoruri Linux Mint kur ai të fillojë Lysia-n e tij. Nëse ende jeni të interesuar të ndiqni këtë tutorial dhe nëse jo, mos më kritikoni shumë për ndarjen e këtij informacioni, ajo që duhet të bëni është si më poshtë:

 1. Ne hapim aplikacionin e terminalit.
 2. Ne shkruam:
sudo rm /etc/apt/preferences.d/nosnap.pref
 1. Tjetra, ne instalojmë paketën me komandën e mëposhtme:
sudo apt install snapd

Sa më sipër është e nevojshme sepse, siç raporton Leo Chavez, paketa "snapd" nuk mund të instalohet në mënyrë konvencionale sepse Linux Mint 20 e bllokon atë; tregon një gabim që nuk keni asnjë kandidat për instalim. Me sa u shpjegua më lart, ky problem duhet të rregullohet. Linux Mint 20 përfshin një skedar konfigurimi të quajtur nosnap.parathënie i cili përfshin mesazhin e mëposhtëm:

"Linux Mint nuk e mbështet më Dyqanin Ubuntu që zotëron klientin me burim të hapur 'snapd' me të cilin lidhet".

Me këtë hile të vogël, ne tashmë duhet të jemi në gjendje instaloni Chromium në Linux Mint 20. A do ta bëni apo më mirë do të linit Linux Mint 20 me filozofinë e re të Lefebvre dhe ekipit të tij?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Linuxminuser dijo

  NUK DO TA BJ.

 2.   Carlos dijo

  Deklarata në blogun e linux mint rreth snap (d) dhe kromit si snap ka kuptim, është një tallje.

  E ardhmja e Linux Mint është në bazën e Debian, e cila është shumë më mirë sesa me bazën e Ubuntu.

 3.   User12 dijo

  Shikoni se gjëja e tyre do të ishte që Mint të përpilojë paketën e vet të Chromium (duke përdorur, për shembull, atë që mirëmbahet nga Debian), sepse ajo që ata synojnë të bëjnë për të dërguar përdoruesit për të shkarkuar paketën direkt nga faqja e internetit e kromit nuk është serioze (dhe një rrezik për përdoruesin i cili nuk do të merrte azhurnime të programit).

 4.   Carlos dijo

  Nuk mendoj se do të jetë e nevojshme. Linux Mint po implementohet shumë më mirë se Ubuntu, shpresoj se ata mund të kalojnë me kalimin e kohës në Debian si bazë.

  1.    helm dijo

   Problemi është se nëse ubuntu e bën këtë me më shumë softuer ... mint do të duhej t'i përpilonte ato. Më mirë të shkurtoni humbjet tuaja menjëherë.

 5.   Shtrihen dijo

  Unë do të instaloj parakohshme, për të parë nëse funksionon.
  flatpak-et po më japin shumë probleme gjatë instalimit, rimbushjes, etj.
  përveç kësaj unë dua të testoj anbox, i cili në versionin repo LM nuk funksionon

 6.   Tuliumi dijo

  Shumë obrigado !!!! më në fund instaloni essa bagaça. Linux është shumë e vështirë për mexer mds, ai devijoi nga Windows, vlen msm.

 7.   Dayo dijo

  mik, dy vjet në të ardhmen të them që të dua, faleminderit!