Si të rregulloni mospërputhjet e ekranit në Raspberry Pi tuaj

Probleme me ekranin e Raspberry PiJu merrni pllakën tuaj, e montoni atë, e merrni atë të ndizet normalisht, ju hyni në sistemin operativ dhe… çfarë është kjo? Çfarë është, është normale. Ose më shumë se normale, e zakonshme: disa herë ne do ta lidhim Raspberry Pi me një monitor dhe ne do të shohim se ndërfaqja e sistemit operativ përshtatet në mënyrë të përkryer, dhe me këtë nuk ka rëndësi nëse ne përdorim Raspbian ose ndonjë sistem tjetër operativ. Bordi përpiqet të kuptojë se me çfarë është e lidhur, por shpesh dështon të shfaqë dritaren në mënyrë korrekte.

Zgjidhja e tij është e thjeshtë, por nuk është nëse jemi mësuar të fillojmë një sistem operativ dhe ai përshtatet në mënyrë të përsosur ose, duke dështuar, ne mund ta zgjidhim atë nga një menu e thjeshtë e cilësimeve. Sistemet operative për Raspberry Pi përfshijnë një skedar konfigurimi që duhet ta modifikojmë nëse duam që gjithçka të jetë e saktë, megjithëse mund të jetë gjithashtu një ide e mirë të çaktivizoni një shofer. Këtu janë dy modifikimet që duhet të bëni në mënyrë që sistemi operativ mbushni të gjithë ekranin pa dalë jashtë.

Redakto skedarin konfiguro.txt dhe çaktivizoni shoferin GL në Raspberry Pi tonë

Sapo të dimë se çfarë duhet të bëjmë, konfigurimi i ekranit të Raspberry Pi do të jetë çështje e dy minutave. Ne do ta bëjmë atë si më poshtë:

 1. Ne hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon:
sudo raspi-config
 1. Ne shkojmë në seksionin e opsioneve të avancuara dhe më pas tek drejtuesi GL.
 2. Ne zgjodhëm «Trashëgimi». Kjo mund të mos jetë e nevojshme. Më poshtë, po.
 3. Ne editojmë skedarin konfiguro.txt e cila është në dosjen / boot të kartës sonë mikro SD. Ne mund ta bëjmë këtë në mënyra të ndryshme: nga çdo redaktues teksti në Linux, macOS ose Windows ose nga sistemi operativ Raspberry Pi. Nëse zgjedhim këtë opsion të fundit, duhet të hapim një terminal dhe të shkruajmë sudo nano /boot/config.txt, ne bëjmë modifikimet, ruajmë dhe dalim.
 4. Me skedarin e hapur, ajo që duhet të modifikojmë janë linjat ku thuhet "skanimi i tepërt". Ne duhet të heqim jastëkun për të aktivizuar vijën (të ndryshojmë ngjyrën në të bardhë) dhe të provojmë vlerat derisa të përshtatet ekrani. Do të përdorim numra pozitivë nëse shohim shirita të zinj dhe numra negativë nëse imazhi del jashtë. Ne nuk do të shohim asgjë derisa të rinisim kompjuterin.
 5. Ne ristartoni.

Dhe kjo do të ishte ajo. Do të ishte mirë nëse ato përfshinin një mundësi më të thjeshtë që ne mund ta modifikonim nga një menu, por sapo ta dimë, problemi nuk është aq serioz. Tani Martin Wimpress duhet të nisë Ubuntu MATE për Raspberry Pi 4, shtoni atë në NUKOBET dhe ne mund të përdorim një version plotësisht të përshtatur të Ubuntu, të cilin nuk më pëlqen shumë Debian.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lvis J. Casasola G. dijo

  Përshëndetje Pablinux!

  Unë kam të njëjtin problem, por në një top xhiro me një rezolucion 1024 × 600, desktopi përshtatet në mënyrë të përsosur, por kur shkarkoni dhe instaloni disa programe, ata kanë dritare opsionesh që nuk lejojnë shikimin, pyetja ime është: a duhet të ndjek të njëjtën gjë metodë të jetë në gjendje për të rregulluar atë?

  Unë gjithashtu pyes veten nëse keni një tutorial këtu për të shmangur mbinxehjen e pajisjeve?

  TLP është një nga programet që supozohet të ndihmojë në zvogëlimin e ngrohjes së makinës, por nuk ka funksionuar për mua, ndoshta sepse është vetëm për desktop, dhe në laptop që përdor kam instaluar mjetet LMT, por prapë kjo bën mbinxehje deri në 57 ° C. A është e saktë që funksionon në këtë mënyrë?