Si të rregulloni problemet e zërit në Ubuntu 18.04

Probleme të shëndosha me Ubuntu

Ubuntu 18.04 është versioni i fundit i Ubuntu LTS dhe ndoshta versioni më i pajtueshëm dhe i fuqishëm i të gjitha versioneve të Ubuntu. Por, përkundër kësaj, ka gjithmonë probleme të caktuara me disa lloje të pajisjeve ose me disa konfigurime.

Tjetra do të shpjegojmë një seri hapash për të ndërmarrë në rast të problemeve të zërit. Një pyetje e zakonshme në botën e Gnu/Linux, por që është e lehtë për t'u zgjidhur. Edhe pse mund të duket e qartë, hapi i parë që duhet të bëjmë është të kontrollojmë konfigurimin e kartës së zërit. Për këtë do të shkojmë Cilësimet e sistemit dhe tingullit Ne shikojmë se cila pajisje është shënuar si "Output" dhe cila është shënuar si "input".

Krijoni USB të bootable
Artikulli i lidhur:
Si të krijoni një Ubuntu 16.10 USB bootable shpejt dhe me lehtësi

Një nga problemet më të zakonshme është ai Në Output, foleja hdmi është shënuar dhe ne nuk duam ta përdorim atë. Përzgjedhja e kartës zanore do të mjaftojë për të zgjidhur këtë problem. Mund të ketë probleme të tjera dhe se përmes kësaj menuje grafike nuk mund ta bëjmë. Për ta bërë këtë, ne hapim një terminal dhe ekzekutojmë sa vijon:

alsamixer

Pas kësaj do të shfaqet menaxhimi i kontrolluesit Alsa që lëshon tingullin. Shtypja e F6 mund të ndryshojmë kartën grafike të parazgjedhur, kjo mund të zgjidhë shumë probleme të zërit, por edhe kështu, ka situata që nuk zgjidhen si kjo. Në këtë rast, pasi të gjitha sa më sipër janë bërë dhe nuk funksionojnë, e vetmja gjë që mbetet është të rindizni ose riinstaloni Alsa dhe PulseAudio. Për ta bërë këtë, ne ekzekutojmë komandat e mëposhtme në terminal:

sudo alsa force-reload

Dhe kjo do të rifillojë shërbimin dhe duke ekzekutuar komandat e mëposhtme do të instalojmë përsëri Alsa dhe PulseAudio:

sudo apt-get remove --purge alsa-base pulseaudio
sudo apt-get install alsa-base pulseaudio
dritare samba linux
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni dhe konfiguroni Samba në Ubuntu 14.10

Nëse pas kryerjes së secilit prej këtyre hapave dhe edhe kështu që ne vazhdojmë të kemi probleme me zërin, duhet të kërkojmë një copë toke specifike ose në rast ekstrem, të ndryshojmë shpërndarjen ose kartën e zërit. Ato janë raste ekstreme që zakonisht prekin disa raste ose me pajisje jashtëzakonisht specifike. Përndryshe, ndonjë nga metodat e mëparshme do të na ndihmojë të zgjidhim ndonjë nga problemet e zërit që kemi me Ubuntu.


40 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vladi Aoky dijo

  E provova këtë komandë dhe ajo që bëri ishte dëmtimi i sistemit tim operativ në Mint, nuk e rekomandoj ta përdorësh.

 2.   daniel soria dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në këtë botë, para se të kisha linux mint, dhe kam vendosur të provoj kubuntu 18.04 për shkak të problemeve të ngadaltë me shfletuesin, megjithëse kjo vazhdon e njëjta gjë, pra problemi është se nuk riprodhon asnjë tingull I kanë ndjekur hapat deri te shkronja dhe nuk funksionon, kur futni alsamixer dhe shtypni f6, ajo thjesht del - parazgjedhur
  0 HDA intel
  - shkruani emrin
  Unë kam një shok udhëtimi acer 2490, e di që është shumë i vjetër por nuk kam asgjë tjetër… .. hahahaha, nuk e di nëse keni nevojë për më shumë informacion ose ku duhet të kontaktoj

 3.   Luis dijo

  Kjo zgjidhje nuk ka funksionuar për mua në PC Notebook exo cloud E15 në kompjuterin tim .. është sikur karta e zërit më njeh, më lejon të ngre dhe ul vëllimin, por nuk dëgjohet as përmes altoparlantëve, as përmes kufjeve.
  Drejtuesit e Windows janë Pajisja Intel SST Audio (WDM) dhe ES8316AudCodec, por nuk gjej një mënyrë për t'i instaluar dhe / ose për t'i bërë të punojnë në Ubuntu 18.04.1 LTS

 4.   Ignacio Lopez dijo

  Përshëndetje, unë instalova Ubuntu 18.04.1 LTS perfekt dhe tingulli funksionoi mirë. Instaloni programe normale dhe gjithçka funksionoi mirë. Unë u fika normalisht dhe të nesërmen, u ndez dhe altoparlanti nuk u shfaq më në tryezë. Asnjë tingull dhe asnjë ndryshim në konfigurim. Unë bëra atë që ju sugjeruat, por ende nuk funksionon. Unë kam një kartë të integruar të zërit që e njeh atë si Realtek ALC887-VD. Nëna ime është MSI H97 PCMate. Unë do të vazhdoj të shikoj për të parë se çfarë gjej.

 5.   Joaquin Sanchez Morejon dijo

  I dashur Ignacio Lopez, unë jam i ngjashëm me ju. Instaloni ubuntu 18.04 në një chromebook acer 15 CB3-532. Dhe nuk mund të marr asnjë tingull, kam hulumtuar dhe testuar për ditë dhe asgjë, mund të më ndihmoni ju lutem, shkruani në emailin tim, unë jetoj në Kubë dhe këtu interneti nuk është i lehtë, faleminderit paraprakisht që keni ky blog dhe komuniteti Linux për të ndihmuar të gjithë të përmirësojnë softuerin e lirë. pa më shumë Joaquin, Kubë.

  1.    Oscar dijo

   E njëjta gjë më ndodhi mua, ajo që funksionoi për mua ishte të çinstaloja pulseaudio nga Ubuntu 18.04.2 dhe voila, tingulli u kthye

 6.   Jorge Caldera dijo

  mir tader kam nje chromebook asus c200 dhe montim ubuntu 18.14.1 dhe gjithcka keni thene dhe asgje ju lutem provoni ta instaloni chtmax98090 ne sistem faleminderit te perzemert

 7.   Ricardo Fernandez dijo

  Unë gjithashtu kam probleme me zërin, pa gjetur një zgjidhje pas orësh kërkimi në internet dhe duke provuar zgjidhje të mundshme.
  Unë vij në përfundimin se është një problem i pazgjidhshëm dhe se duhet të provoj një distro tjetër, jo të bazuar në Ubuntu.

 8.   John dijo

  Përshëndetje, zgjidhja më e mirë dhe më e shpejtë është të rilidhni HDMI ose një tjetër dhe pastaj të shkoni te System Settings dhe në Sound vendosni pajisjen që dëshironi të luani dhe shënoni në "Output". Kjo funksionoi për mua në Linux Mint 19

  1.    Bastian dijo

   I dashur, zgjidhja juaj më ndihmoi shumë! Faleminderit!

   1.    OSMEL DF dijo

    Përshëndetje. Kaq e ndyrë me këtë kompjuter, dhe zgjidhja ishte se, hahahaha, Faleminderit miq. zgjidhur zërin, çfarë përrallë të alsa, ringarko, instalo, çinstalo, faleminderit.

 9.   Fran dijo

  Përkundrazi, postimi është krijimi i tyre. Nëse nuk doni të humbni kohë, injoroni këtë postim.

 10.   Sinose Mecallo dijo

  "Faleminderit" që më kërkove të instaloj përsëri sistemin. Nëse nuk doni ta vidhni plotësisht, mos shkruani asgjë që tregon postimi në terminal. Dikush me njohuri duhet të filtrojë botch që disa njerëz shkruajnë në këtë blog, në teori, me qëllime të mira.

 11.   Luis Manuel dijo

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  pulseaudio: Varet: libpulse0 (= 1: 4.0-0ubuntu11) por 1: 4.0-0ubuntu11.1 do të instalohet
  Rekomandoni: pulseaudio-module-x11 por nuk do të instalohet
  Rekomandoni: gstreamer0.10-pulseaudio por nuk do të instalohet
  Rekomandoni: pulseaudio-utils por nuk do të instalohet
  E: Problemet nuk mund të korrigjoheshin, ju keni ruajtur paketat e prishura .... E marr këtë pasi kam bërë gjithçka të treguar më sipër .. çfarë mund të bëj për të zgjidhur problemin ??? Faleminderit

 12.   Luis Manuel dijo

  luis @ Luis-B: s $ sudo alsa-rimbushja e forcës
  [sudo] fjalëkalimi për luis:
  Proceset e përfundimit: 4557.
  Shkarkimi i moduleve të shoferit të shëndoshë ALSA: snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-via snd-hda-codec-generic snd-hda-intel snd-hda-controller snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd- seq-midi snd-seq-midi-event snd-rawmidi snd-seq snd-seq-pajisje snd-timer (dështuar: modulet akoma të ngarkuara: snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-via snd-hda-codec -gjenerik snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd-timer).
  Duke ngarkuar modulet e drejtuesit të zërit ALSA: snd-hda-codec-hdmi snd-hda-codec-via snd-hda-codec-generic snd-hda-intel snd-hda-controller snd-hda-codec snd-hwdep snd-pcm snd- seq-midi snd-seq-midi-ngjarje snd-rawmidi snd-seq snd-seq-pajisje snd-timer.
  luis @ Luis-B: ~ $ sudo apt-get remove - purge alsa-base pulseaudio
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Paketa 'pulseaudio' nuk është instaluar, prandaj nuk është hequr
  Paketat e listuara më poshtë janë instaluar automatikisht dhe nuk kërkohen më.
  evolucioni-të dhënat-server-i zakonshëm libcamel-1.2-45 libebackend-1.2-7
  libebook-1.2-14 libebook-contacts-1.2-0 libedata-book-1.2-20
  libdataserver-1.2-18 libglademm-2.4-1c2a libpulsedsp libtelepathy-glib0
  libzeitgeist-1.0-1 libzeitgeist-2.0-0 python-zeitgeist-të dhëna nautilus
  zeitgeist zeitgeist core zeitgeist datahub
  Përdorni 'apt-get autoremove' për t'i hequr ato.
  Paketat e mëposhtme do të hiqen:
  baza alsa *
  0 të azhurnuara, 0 do të instalohen, 1 për të hequr dhe 0 nuk janë azhurnuar.
  514 kB do të lirohet pas këtij operacioni.
  dëshiron të vazhdosh? [Y / n] po
  (Leximi i bazës së të dhënave files 174024 skedarë ose direktori të instaluar aktualisht.)
  Çinstalimi i bazës alsa (1.0.25 + dfsg-0ubuntu4)
  Pastrimi i skedarëve të konfigurimit të bazës alsa (1.0.25 + dfsg-0ubuntu4) ...
  luis @ Luis-B: ~ $ sudo apt-get instaloni alsa-bazë pulseaudio
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Nuk mund të instaloj një paketë. Kjo mund të nënkuptojë se
  keni kërkuar një situatë të pamundur ose, nëse jeni duke përdorur shpërndarjen
  e paqëndrueshme, se disa paketa të nevojshme nuk janë krijuar ose nuk janë krijuar
  është zhvendosur nga Hyrja.
  Informacioni i mëposhtëm mund të ndihmojë në zgjidhjen e situatës:

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  pulseaudio: Varet: libpulse0 (= 1: 4.0-0ubuntu11) por 1: 4.0-0ubuntu11.1 do të instalohet
  Rekomandoni: pulseaudio-module-x11 por nuk do të instalohet
  Rekomandoni: gstreamer0.10-pulseaudio por nuk do të instalohet
  Rekomandoni: pulseaudio-utils por nuk do të instalohet
  E: Problemet nuk mund të korrigjoheshin, ju keni ruajtur paketat e prishura.
  luis @ Luis-B: ~ $
  Këtu është e gjithë procedura… Faleminderit

 13.   Alvaro dijo

  Pershendetje mire, problemi im eshte se e vetmja gje qe nuk degjoj eshte nepermjet internetit, muzika nepermjet lojtarit degjohet mire por as YouTube dhe asgje ne shfletues nuk degjohet. Nese dikush mund te me ndihmoje do ta vleresoja,
  falënderim

  1.    marrëzi14 dijo

   Ndërsa luani diçka në internet, shkoni te Cilësimet e audios dhe kërkoni një seksion që thotë diçka si aplikacionet për ju që të zgjidhni shfletuesin dhe i thoni që audioja e daljes duhet të jetë nga Unë nuk i njoh kufjet tuaja ose altoparlantët tuaj. .., nëse jo Një pjesë e aplikacioneve vjen, kërkon një mundësi që thotë "përdor si parazgjedhje" dhe tregon pajisjen dalëse që dëshiron, unë nuk mund t'ju ndihmoj më shumë pa ditur se çfarë shpërndarjeje ose mjedisi desktop po përdorni.
   Përshëndetje!

 14.   Juspass32 dijo

  Faleminderit! Unë kam qenë luksoze tashmë e para!

 15.   Emerson dijo

  Ju duhet ta merrni me lehtësi,
  Çfarëdo që të thonë këto "zbulojnë" nëse u kushtoni vëmendje sa më shumë që është e mundur është që ju duhet të instaloni përsëri, tingulli është një katastrofë në Linux, por që përgjithmonë, jo tani
  Ata sapo lëshuan LTS-në më të fundit, Bionic, dhe ka të njëjtat çështje tingujsh si ubuntu 8
  eshte ajo qe eshte, duhet ta qish veten. ose kthehu në dritare
  Unë tashmë kam dhënë dorëheqjen, duhet të rikonfiguroj alsa sa herë që hap sistemin, (ju mund ta imagjinoni sa qesharak është për mua,) shfletuesi mbaron i zhurmshëm gjatë gjithë kohës, (rifilloni dhe lutuni në parajsë) dhe mirë, ditën që kam para, do të blej një Mac
  Mos u shqetësoni, por mësohuni me idenë, nëse shkoni me makinë, mos u ankoni për erën e kalit.
  Ajo për të cilën ankohem është kjo bollëk inxhinierësh që mashtrojnë njerëzit

 16.   Emerson dijo

  Dhe vazhdo, asgjë nuk do të më bënte më të lumtur nëse mund të bëja me Linux atë që bëj me Windows, edhe nëse do të ishte e ngjashme !!!!!
  në muajin e fundit kam instaluar nenexhik dhe ubuntu, times pesë herë !!!! dhe po, në fund normalito, (pas dhjetë vjetësh, zakonisht e vendos atë në punë, dhe nëse nuk rifilloj, dhe nëse nuk e instaloj përsëri, (çfarë ilaçi)
  por unë kam qenë duke u përpjekur të bëj diçka të ngjashme me atë që bëj në dritare me stereotools, patate zanore, ((vini re se ajo TV është falas) në momentin që u deshën një muaj e gjysmë dhe pesë instalime dhe nuk kam arritur
  Dhe kjo, për një ndryshim gjeta një, - Përfundimisht !!!! -, e cila shpjegon pak a shumë e kuptueshme, edhe pse akoma me disa mete, çfarë të bëj dhe instaloj
  Një shembull i katastrofës është ky: Unë instaloj Mint dhe e instaloj sepse më sugjerohet nga autori i udhëzimeve, (JoseGDF) pas instalimit të distro, azhurnimit, depove të KXStudio, programeve.
  Shtojcat e viçave nuk funksionojnë, asnjë mënyrë
  Sigurisht edhe disa orë në google duke kërkuar për një mrekulli, ... dhe asgjë, çinstalo
  dhe fillo nga e para
  me ubunto 19, tashmë të vendosur. dhe po, viçat kanë punuar, domethënë janë hapur, por ... distro nuk kishte zë ... deri në çinstalim
  Rinstaloni ubuntum këtë herë 188, kështu që do të jetë më mirë, më i qëndrueshëm. Dhe për ata që po mendojnë pse të mos instalojnë direkt studion Ubuntu, unë tashmë e bëra, nuk funksionoi
  dhe ky është një buton i vogël. kështu që nëse shkon në linux, e di, gjeje vetes një karrige të rehatshme për të kaluar orë të tëra në google, shumicën e kohës, ... aspak

 17.   Mario dijo

  Unë përdor Kubuntu 18.04 LTS.
  Ajo që bëra ishte vetëm ndryshimi i profilit audio të daljes

  1.    Baphomet dijo

   Ky ishte komenti më i saktë nga të gjithë ata që lexoi:
   ndryshoni profilin e konfigurimit të daljes së përparuar
   Faleminderit Mario.

   PS: Unë rekomandoj Ricardo Fernández të kalojë në Windows dhe ju nuk do të duhet të prekni përsëri sistemin tuaj operativ, ne të tjerët do të vazhdojmë të studiojmë potencialin e madh të softuerit të lirë.

   1.    Baphomet dijo

    Nëse dikush ka humbur "altoparlantin" e KDE gjatë procesit, mos u shqetësoni:
    1- sudo apt instaloni plazmën-pa
    2- rindez sudo

 18.   Aitor dijo

  Përshëndetje, mua në fletoren hp-stream, me ubuntu 18.04. Kompjuter i vajzës sime, së pari me windows 8 derisa vajza ime u lodh duke qenë si një breshkë e vogël. Ka punuar me Linux Mint në mënyrë korrekte për një kohë dhe disa javë më parë instalova ubuntu 18.04. Nuk e vura re audion, por dy ditë më parë shkuam të luanim një film dhe audio dukej e prishur. Kam kontrolluar me skedarë muzikorë dhe të njëjtën gjë. Unë kam ndjekur hapat në këtë postim nga ku thotë të shkruash në terminal:

  sudo alsa-ringarkoni forcën

  Ai tashmë e ka zgjidhur problemin për mua. Tani audio tingëllon mirë. Pra faleminderit!

 19.   Walter dijo

  Zgjidhja e çështjes audio në Ubuntu 18.04 është instalimi:
  sudo apt-get instaloni pavucontrol. Kjo pasi të keni provuar të gjitha sugjerimet e mëparshme.
  Gjithsesi, faleminderit shumë.

  Me këtë ju mund të zgjidhni kartën dhe të kërkoni kombinimin në Konfigurimi i «Kontrollit të Volumit që tani do të shfaqet në Shfaq aplikacionet ose do të ekzekutohet në Terminal« pavucontrol »pa citate.

   1.    Jorge dijo

    Ka funksionuar për mua !!! ju do të shkoni në parajsë !!!!

 20.   John dijo

  Përshëndetje. Kam Lubuntu 18.04 LTS. Tingulli është i mirë për mua. Aplikime audio dhe video, internet, gjithçka mirë. E vetmja gjë është që ajo të mos riprodhojë tinguj të sistemit, të tilla si kur ulni ose ngrini vëllimin, zbrazni plehrat, etj.
  Nëse dikush e ka zgjidhjen, ajo vlerësohet!

 21.   Roberto Aleks dijo

  # sudo apt-get hiq ndrojtjen
  # mbyllje sudo tani -r

  Ai duhet të rregullojë problemin përgjithmonë, nëse të gjithë hapat e përshkruar më sipër kanë dështuar. Përshëndetje nga Santiago de Kili.

  1.    Xhosiel dijo

   exelente

 22.   Jonatan dijo

  Në rastin tim, ai funksionoi për mua duke çinstaluar aplikacionin KODI, një luajtës multimedial. Çinstaloni atë, rifilloni shërbimin audio, rifilloni kompjuterin tuaj dhe voila!

 23.   Ferdinand Scavia dijo

  Ka punuar shumë mirë për Lubuntu 20.04, unë e azhurnova nga tastiera dhe më hoqi tingullin. Tutorial shumë i mirë për tu rregulluar.

  Shumë falemnderit

 24.   Fernando dijo

  Faleminderit!
  Një folës nuk ka punuar për mua dhe udhëzimet tuaja, aq të qarta, kanë zgjidhur problemin për mua.
  Unë nuk di programim dhe së fundmi kalova në Ubuntu, nga Windows.

 25.   Miguel dijo

  Nuk mund ta marr Asus EEE PC Seashell që të lëshojë ndonjë tingull, kam të instaluar Ubuntu 18.04 LTS Mate

 26.   thelljavero dijo

  Dëgjohet vetëm një dalje kufjesh

 27.   Jezu dijo

  Unë e kam provuar atë dhe me të vërtetë ... tani asgjë në lidhje me audio nuk punon për mua.
  A do ta dinte dikush se si mund ta rimarr shtetin përpara komandave të postuara në postim?

  Falënderim

 28.   hfdhfd dijo

  Ubuntu gjithashtu është dëmtuar për mua, seksioni i Konfigurimit është zhdukur.

 29.   fdsfds dijo

  Unë kisha për të instaluar përsëri panelin e konfigurimit:

  $ qendra e kontrollit gnome

  E kuptova:

  Komanda 'qendra e kontrollit të gnome' nuk u gjet, por mund të instalohet me:

  sudo apt instalo qendrën e kontrollit të gnome

  Kështu që unë e instalova duke përdorur:

  sudo apt instalo qendrën e kontrollit të gnome

  Fuente: https://www.enmimaquinafunciona.com/pregunta/168437/-el-boton-de-configuracion-del-sistema-ha-desaparecido-en-ubuntu-1904-

 30.   Aleksandër Espinosa dijo

  Përshëndetje, si është gjithçka, unë kam bërë gjithçka që specifikoni, por asgjë nuk ndodh, mikrofoni i kompjuterit nuk dëgjohet, dhe së pari u dëgjuan dy folësit, tani dëgjohet vetëm një. Ju lutem mund të më mbështesni për këtë? Unë e dua Ubuntu dhe nuk dua të kthehem në Windows, gjë që për mua është e tmerrshme. Por me këtë sistem si ky është pak e vështirë për mua të punoj. Me ndihmo

 31.   André dijo

  Shume faleminderit! Riinstalimi (alsa dhe pulseaudio) më zgjidhi problemin e mungesës së zërit. Ubuntu 18.04.6 LTS. Acer AOA150. Intel NM10/ICH7 Familja e lartë Def. Kontrolluesi audio. Shoferi snd_hda_intel.