Si të shkëputni skedarët në Ubuntu

unzip skedarët Zip

Megjithëse shumë përdorues mendojnë se një shpërndarje dhe sisteme Gnu / Linux si Windows nuk kanë asgjë të përbashkët, e vërteta është se ato kanë. Të dy sistemet operative kanë disa elemente të përbashkëta siç janë lloji i skedarëve që mund të shikohen ose menaxhimi i skedarëve kompjuterikë.

Në këto aspekte, Gnu / Linux ka të njëjtën gjë me Windows, por në një mënyrë tjetër. Nje nga llojet e skedarëve që i ofrojnë më shumë probleme përdoruesit fillestar në Gnu / Linux skedarin e kompresuar dhe mënyrat e tij të punës. Kështu, për të dekompresuar skedarët në Gnu / Linux na duhen programe që e bëjnë atë dhe komanda të caktuara për të ngjeshur ose dekompresuar skedarët. Por së pari, le të shohim së pari se çfarë janë skedarët e kompresuar.

Çfarë janë skedarët e kompresuar?

Skedarët e kompresuar janë skedarët kompjuterikë që karakterizohen nga zënë më pak hapësirë ​​në diskun e ngurtë sesa skedarët brenda këtyre skedarëve. Kështu, skedarët e kompresuar përdoren dhe idealë për vendet ku duhet të kurseni hapësirë. Skedarët e kompresuar janë në një format tjetër nga ai origjinal dhe nuk janë të arritshëm nga asnjë program përveç programit të kompresorit që do të jetë përgjegjës për dekompresimin për të ekzekutuar dhe parë skedarët e kompresuar.

Në Gnu / Linux mundemi gjeni skedarë të kompresuar në programet që na dërgojnë depot, kur shkarkojmë paketat e programeve dhe madje edhe kur instalojmë pako programesh, pasi formatet e ndryshme të paketave janë akoma një lloj skedarësh të kompresuar që nuk kanë nevojë për ndonjë program kompresori për tu ekzekutuar.

Brenda sistemeve operative Gnu / Linux, ne gjejmë formate të ndryshme skedarësh të kompresuar që mund të përdoren që nga fillimi, por disa të tjerë kërkojnë një program kompresor dhe një program tjetër dekompresor. Në përgjithësi, të gjitha programet që janë kompresorë na lejojnë të dekompresojmë skedarin dhe për këtë arsye nuk nevojiten më shumë se një program për të menaxhuar këto lloje skedarësh dhe madje ka programe që menaxhojnë lloje të ndryshme të skedarëve të kompresuar.

Si të instaloni kompresorët në Gnu / Linux?

Ekzistojnë disa lloje të skedarëve të kompresuar që çdo shpërndarje mund t'i trajtojë që në sekondën e parë. Skedarët tar, tar.gz dhe derivatet e tyre janë skedarë të kompresuar që mund të përdoren, por nuk janë më të njohurit midis sistemeve kompjuterike, me .zip dhe rar formatet e preferuara dhe më të njohura të skedarëve. Por asnjë shpërndarje nuk ka instaluar kompresorin për këtë lloj skedari ose lloje specifike të skedarëve të kompresuar, prandaj, pas instalimit të shpërndarjes, ne duhet të ekzekutojmë sa vijon në terminal:

sudo apt-get install rar unrar unace zip unzip p7zip-full p7zip-rar sharutils mpack arj cabextract file-roller uudeview

Esto nëse përdorim një shpërndarje Gnu / Linux bazuar në Ubuntu ose Debian. Nëse përkundrazi, nuk do të kishim Ubuntu dhe ne përdorëm një shpërndarje të bazuar në Fedora ose Red Hat, ne duhet të shkruajmë sa vijon:

sudo dnf install rar unrar unace zip unzip p7zip-full p7zip-rar sharutils mpack arj cabextract file-roller uudeview

Nëse nuk kemi Ubuntu dhe kemi Arch Linux ose derivatet e tij, atëherë duhet të shkruajmë sa vijon:

Pacman -S rar unrar unace zip unzip p7zip-full p7zip-rar sharutils mpack arj cabextract file-roller uudeview

Kjo metodë është përmes një terminali, por ne gjithashtu mund ta bëjmë atë përmes një menaxheri grafik të softuerit. Në këtë rast, duhet të kërkojmë kompresorë që kanë të bëjnë me formatet .zip, rar, ace dhe arj. Të gjitha shpërndarjet kanë menaxherë të programeve grafikë me një shfletues, kështu që instalimi grafik do të jetë një procedurë e shpejtë dhe e lehtë. Pasi t’i kemi instaluar, menaxheri i skedarëve do të ndryshojë, si dhe menyja e aplikacioneve dhe menutë e kontekstit.

Si t'i përdorim ato në terminal?

Procesi i përdorimit me terminalin Gnu / Linux është shumë i lehtë dhe i thjeshtë. Në përgjithësi mund të themi se për të kompresuar skedarët duhet të ekzekutojmë komandën e kompresorit të ndjekur nga emri i skedarit të kompresuar që do të krijojmë dhe skedarët që duam të kompresojmë.

Pra, për të ngjeshur një skedar në format zip ne duhet të përdorim modelin e mëposhtëm:

zip archivo.zip archivo.doc archivo.jpg

Nëse duam të krijojmë një skedar në formatin gzip, modeli do të jetë si më poshtë:

gzip archivo.doc

Nëse duam të krijojmë një skedar në format tar, atëherë duhet të shkruajmë sa vijon:

tar -zcvf archivo.tgz archivo.doc

zbërthe në rar në ubuntu

Ne duhet të kryejmë një proces të ngjashëm kur duam të dekompresojmë skedarët përmes terminalit. Për këtë ne duhet të ndjekim të njëjtat modele por duke ndryshuar komandën që duhet ekzekutuar. Kështu, për zgjidh skedarët në format .zip ne duhet të shkruajmë:

unzip archivo.zip

Nëse duam të zbërthejmë skedarët në formatin .rar ne duhet të shkruajmë:

unrar archivo.rar

Nëse duam të zbërthejmë skedarët në format tar, atëherë duhet të ekzekutojmë sa vijon:

tar -zxvf archivo.tgz

Nëse skedari është në formati gzip, atëherë duhet të ekzekutojmë sa vijon:

gzip -d archivo.zip

Ekzistojnë formate të tjera të skedarëve të kompresuar që mund të instalohen dhe përdoren përmes terminalit. Në përgjithësi këta kompresorë ndjekin të njëjtin model dhe nëse jo, ai gjithmonë do të shfaqet në faqen e depozitës, një faqe shumë e dobishme për të pasur informacion në lidhje me programin që do të përdorim.

Si t’i përdorim ato grafikisht?

Krijimi i skedarëve të kompresuar në shpërndarjen tonë grafikisht është mjaft i thjeshtë. Kur instaloni kompresorët e mëparshëm, menaxheri i skedarëve është modifikuar. Kështu, në menunë e kontekstit që shfaqet kur e bëjmë klikimi i dyfishtë mbi një skedar do të ketë mundësinë e kompresimit. Përzgjedhja e këtij opsioni do të sjellë një dritare si më poshtë:

Kompresoni skedarët

Në të futim emrin e skedarit të ri dhe shënojmë llojin e ngjeshjes që duam të kryejmë. Kjo është, nëse do të kompresohet në .zip, tar.xz, rar, .7z, etj ...

Procesi për dekompresimi grafik i skedarëve në Gnu / Linux është edhe më i lehtë sesa përmes vetë terminalit. Ne klikojmë dy herë në skedarin e kompresuar dhe do të shfaqet një dritare me të gjitha dokumentet që përmban skedari. Nëse klikojmë dy herë në ndonjë prej këtyre dokumenteve do të shfaqet përkohësisht, nëse duam ta zbërthejmë skedarin atëherë e shënojmë dhe më pas shtypim butonin ekstrakt. Gjithashtu ne mund të heqim zinxhirin e të gjithë skedarëve duke shtypur drejtpërdrejt butonin "Ekstrakt", por duhet të sigurohemi që asnjë skedar nuk është shënuar ose zgjedhur.

Skedarët unzip

A mund të bëhet kjo vetëm me skedarë të kompresuar?

E vërteta është se jo. Ka shume operacione të tjera mund t’i bëjmë me skedarë të kompresuar. Jo vetëm që mund të zbërthejmë ose krijojmë skedarë, por gjithashtu mund t'i kriptojmë ose thjesht mund të krijojmë skedarë të shumtë me një madhësi specifike dhe t'i bashkojmë ata për të krijuar një skedar të vetëm të kompresuar.
Por këto operacione Ato janë më të komplikuara për tu kryer dhe nuk është thelbësore të punohet me këto lloj skedarësh, me komandat dhe udhëzuesit e mësipërm është më se e mjaftueshme për të punuar me skedarë të kompresuar në një mënyrë efikase dhe produktive.


6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Antonio Nocetti Anziani dijo

  $ sudo apt-get instaloni arkën
  pastaj kliko me të djathtën në skedar, hap me arkën dhe nxjerr

 2.   monari dijo

  Për ata që kanë Ubuntu ose Fedora (vjen si parazgjedhje)
  në terminal shkruaj:
  një f
  unp nxjerr një ose më shumë skedarë të dhënë si argumente të rreshtit të komandës:
  $ unp skedar.tar
  $ unp skedar.bz2 skedar.rpm skedar.dat skedar.lzip

  Formatet e mbështetura:

  $ shpërblime
  Formatet dhe mjetet e njohura të arkivit:
  7z: p7zip ose p7zip i plotë
  ace: unace
  ar, deb: binutils
  arj: arj
  bz2: bzip2
  taksi: kabekstrakt
  chm: libchm-bin ose archmage
  cpio, viti: cpio ose viti
  dat: tnef
  dms: xdms
  exe: mbase portokalli ose unzip ose unrar ose unarj ose lha
  gz: gzip
  hqx: makutilët
  lha, lzh: lha
  lz: lzip
  lzma: xz-utils ose lzma
  lzo: lzop
  lzx: unlzx
  mbox: formail dhe mpack
  pmd: ppmd
  rar: rar ose unrar ose pa unrar
  rpm: rpm2cpio dhe cpio
  deti, deti.bin: makutilët
  shar: sharutilët
  katran: tar
  tar.bz2, tbz2: katran me bzip2
  tar.lzip: tar me lzip
  tar.lzop, tzo: tar me lzop
  tar.xz, txz: tar me xz-utils
  tar.z: katran me ngjeshje
  tgz, tar.gz: tar me gzip
  uu: sharutil
  xz: xz-përdor
  Numërimi negativ i përsëritjes nuk bën asgjë në / usr / bin / unp linjë 317.
  zip, cbz, cbr, kavanoz, luftë, vesh, xpi, adf: zbërthe
  kopsht zoologjik: kopsht zoologjik

 3.   moçal dijo

  për të shkëputur skedarët tar, tar -zxvf skedar.tgz ??
  Unë mendoj se vetëm -xvf është e mjaftueshme

 4.   Vampir nate dijo

  Dikush që bën një udhëzues se si të instaloni PeaZip në Ubuntu dhe distros të tjerë dhe si ta integroni atë me Gnome dhe Plasma 5, faleminderit.

 5.   alejonet dijo

  Faleminderit që unzip dokumentin me pass në një instalim ubuntu 18

 6.   Zoti_Chendho dijo

  Tuto e mirë, por do të ishte shumë më mirë nëse kompresorët mund të përdorin multithreading. Unë kam për të unzip skedarët 4 GB dhe kjo merr një kohë të gjatë në një ryzen 5 1600x. Me htop kam qenë në gjendje të vërej se performanca është shumë e ulët sepse përdor një CPU të vetëm.