Si të shtoni mbështetje multimediale në Ubuntu 13.10 dhe shijet e tij

Ubuntu 13.10

Nëse dëshironi të luani skedarë video dhe audio në Ubuntu 13.10 dhe shijet e tij të ndryshme pa ndonjë ndërlikim, atëherë duhet të instaloni kllapa për të formatet e kufizuara multimediale.

Edhe pse kjo mbështetje mund të instalohet gjatë procesit të instalimit të shpërndarjes, nëse nuk e keni bërë atë, atëherë do të duhet ta bëni më vonë. Për ta bërë këtë, thjesht hapni një tastierë dhe futni komandën e mëposhtme:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Për Kubuntu do të ishte:

sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras

Për Xubuntu:

sudo apt-get install xubuntu-restricted-extras

Dhe për Lubuntu:

sudo apt-get install lubuntu-restricted-extras

Pasi të bëhet kjo, e vetmja gjë që mbetet është të instaloni mbështetjen për të luaj DVD dhe imazhet e këtyre. Për ta bërë këtë, ekzekutoni:

sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

Dhe kjo eshte. Tani mund të luani shumicën e skedarëve multimedialë të ruajtur në hard diskun tuaj.

Më shumë informacion - Shkarkimet bittorrent të Ubuntu 13.10 dhe shpërndarjet e motrave të tij, Më shumë rreth Ubuntu 13.10 Saucy Salamander në Ubunlog


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   marcelo dijo

    Si ta konfiguroj ubunto me terminalin, videot nuk po funksionojnë për mua dhe printeri nuk lexon CD dhe DVD, unë jam i ri në këtë, duhet të ndihmoj