Si të azhurnoni Ubuntu tuaj në Ubuntu 18.04

Bionic Beaver, nuska e re e Ubuntu 18.04

Pas pak orësh do të dalë një version i ri i Ubuntu, i famshmi Ubuntu Bionic Kastor ose i njohur ndryshe si Ubuntu 18.04. Ky version do të jetë një version LTS që do të thotë se shumë përdorues do të jenë në gjendje të azhurnojnë sistemin e tyre operativ në një version të Mbështetjes së Gjatë; përdoruesit e tjerë do të azhurnojnë sistemin e tyre operativ në dy vjet dhe akoma të tjerët do të kenë një mundësi të re për të azhurnuar sistemin e tyre operativ në një version të fundit dhe me versionet më të fundit të programeve dhe mjeteve më të njohura të Software-it të Lirë.

Tjetra do t'ju tregojmë çfarë të bëni për të azhurnuar në Ubuntu 18.04 nga situata të ndryshme. Situata të ndryshme në të cilat do të gjenden përdoruesit e Ubuntu: nga përdoruesi që nuk e ka azhurnuar versionin për vite te përdoruesi që ka Ubuntu 17.10 të diskutueshëm deri te përdoruesit që përdorin vetëm Ubuntu LTS në kompjuterët e tyre.

Azhurnoni nga Ubuntu 16.04 në Ubuntu 18.04

ubuntu 16.04

Nëse kemi versionin më të fundit të Ubuntu LTS, kjo është Ubuntu 16.04.4, ne thjesht duhet të ekzekutojmë një komandë për të filluar procesin. Kjo pasi në konfigurimin Ubuntu LTS rendi për të azhurnuar nga Ubuntu LTS në Ubuntu LTS është si parazgjedhje, duke lënë mënjanë versionet që nuk janë Mbështetje e Gjat. Kështu, ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo do-release-upgrade -d

Pas kësaj, do të fillojë magjistari i azhurnimit që do të jetë i pranishëm sa herë që ndryshojmë versionin dhe që do të na ndihmojë të azhurnojmë versionin tonë të Ubuntu.

Azhurnoni nga Ubuntu 17.10 në Ubuntu 18.04

Ubuntu 17.10

Nëse kemi Ubuntu 17.10, situata është e ngjashme me kontekstin e mëparshëm, por për çdo rast, do të shkojmë te Softueri dhe azhurnimet dhe në skedën e dytë do të tregojmë se paralajmëron me azhurnimin e mbështetjes së gjatë ose LTS. Ne aplikojmë ndryshimet dhe hapim terminalin. Normalisht duhet të kapërceni magjistarin e azhurnimit në këtë hap, por për disa përdorues kjo nuk do të ndodhë ose do të duhet kohë për të ndodhur, kështu që ne duhet të hapim terminalin dhe të ekzekutojmë këtë komandë:

sudo do-release-upgrade -d

Pas së cilës do të hapet përsëri magjistari i azhurnimit në Ubuntu 18.04, i cili do të na drejtojë gjatë procesit.

Kalimi nga një Ubuntu i vjetër në Ubuntu 18.04

Ubuntu 14.10 Njëbrirësh Utopik

Azhurnimi nga një version i vjetër i Ubuntu në Ubuntu Bionic Beaver është më i mundimshëm ose më saktë më i vështirë për tu kryer. Së pari ne duhet të shkojmë në faqja zyrtare e Ubuntu dhe shikoni nëse kompjuteri ynë i plotëson kërkesat e Hardware. Nga një version në tjetrin i Ubuntu, shpërndarja zakonisht nuk i ndryshon specifikimet minimale, por nga Ubuntu 5.04 në Ubuntu 17.10, kërkesat për pajisje kanë ndryshuar ndjeshëm dhe kompjuteri ynë mund të mos ketë energji të mjaftueshme që Ubuntu 18.04 të funksionojë si duhet. Nëse plotësojmë kërkesat, duhet të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo update-manager -d

Kjo do të fillojë magjistarin e azhurnimit, por për versionin tjetër, kështu që pasi të kemi mbaruar azhurnimin duhet të azhurnojmë sistemin përsëri duke kryer komandat e mëparshme. Ne duhet ta bëjmë këtë aq herë sa ka versione midis versionit tonë të Ubuntu dhe Ubuntu 18.04. Nëse lidhja dhe procesori janë të shpejtë, ky proces do të zgjasë vetëm rreth një orë.

Nga Ubuntu Trusty Tahr te Ubuntu Bionic Kastor

Ubuntu 14.04

Azhurnimi nga Ubuntu Trusty Tahr në Ubuntu Bionic Beaver është i mundur dhe rekomandohet shumë. Procesi është i ngjashëm me azhurnimin nga Ubuntu 16.04 pasi që të tre versionet janë versione Ubuntu LTS. Por në këtë rast duhet të shikojmë përputhshmërinë e pajisjeve. Nëse Ubuntu 14.04 po funksiononte në mënyrë të drejtë, është më mirë të kaloni në një aromë zyrtare të lehtë si Lubuntu 18.04. Nëse Ubuntu punon mjaft mirë, atëherë duhet të ndjekim hapat e mëparshëm, për këtë ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo do-release-upgrade -d

Pas mbarimit të azhurnimit të Ubuntu, duhet të shikojmë versionin në të cilin sistemi ynë operativ është azhurnuar dhe të përsërisim procesin e mëparshëm derisa të arrijmë në Ubuntu 18.04, versionin e fundit. E mira e këtyre versioneve është se duhet ta bëjmë vetëm dy herë sepse midis Ubuntu Trusty Tahr dhe Ubuntu Bionic Beaver ekziston vetëm një version i Ubuntu LTS më shumë.

Azhurnimi i Debian / Fedora / OpenSUSE në Ubuntu 18.04

Debian dhe Ubuntu

Shumë përdorues do të befasohen me këtë nëntitull, por e vërteta është se për disa versione Ubuntu lejon një azhurnim gjysmë të çdo shpërndarjeje Gnu / Linux në Ubuntu ose më mirë ka lehtësuar ndryshimin e shpërndarjeve. Për ta bërë këtë, duhet të shkarkojmë vetëm imazhin iso të Ubuntu 18.04. Pasi ta kemi, ne e fillojmë atë dhe fillojmë procesin e instalimit, por në llojin e instalimit zgjedhim opsionin "Zëvendëso (emrin e shpërndarjes) nga Ubuntu". Kjo do t'i mbajë të dhënat tona Home të sigurta, por skedarët e rëndësishëm nga shpërndarja do të zëvendësohen nga skedarët Ubuntu 18.04.

Ky proces është mjaft i çrregullt dhe i rrezikshëm, kështu që nuk është shumë popullor dhe rezultatet e marra janë më të këqija sesa nëse fshijmë hard diskun dhe instalojmë përsëri Ubuntu. Por është një mundësi tjetër që ekziston për të azhurnuar kompjuterin tonë në Ubuntu 18.04

Si të azhurnoni çdo aromë zyrtare të Ubuntu në versionin e ri

Zhvillimi i aromave zyrtare është i ndryshëm nga versioni kryesor i Ubuntu që bën që shumë përdorues të ngadalësojnë për të marrë Ubuntu 18.04. Ndonjë nga komandat dhe format e mëparshme përdoren për të azhurnuar shijen tonë zyrtare, por ekziston edhe një mundësi e dytë që kaloni përmes azhurnimit në Ubuntu 18.04 dhe pas kësaj ndryshoni desktopin. Kështu, ne duhet të hapim terminalin dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get install  kubuntu-desktop //Para tener Kubuntu

sudo apt-get install lubuntu-desktop    // Para tener Lubuntu

sudo apt-get install xubuntu-desktop   // Para tener Xubuntu

sudo apt-get install mate-desktop       // Para tener Ubuntu MATE

sudo apt-get install budgie-desktop    //Para tener Ubuntu Budgie

Kjo do ta bëjë Ubuntu-n tonë të ndryshojë desktopin dhe gjithashtu disa konfigurime që kanë aromat zyrtare dhe që versioni kryesor i Ubuntu nuk i ka. sy! Në shijet zyrtare të dritës, programet e rënda Ubuntu Gnome nuk hiqen por mbeten në kompjuter si thjesht një program tjetër.

Dhe tani që?

Sistemi i azhurnimit të Ubuntu është përmirësuar shumë vitet e fundit. Kanë kaluar ato vite ku azhurnimet si Ubuntu 6.06 mund të fshijnë të gjitha të dhënat në kompjuterin tonë, kjo është histori. Ne ju kemi dhënë udhëzimet për të azhurnuar në Ubuntu 18.04 dhe tani thjesht duhet të prisni që versioni i ri i Ubuntu të lëshohet për të aplikuar azhurnimet përkatëse. Nëse akoma nuk i besojmë shumë versionit të ri, diçka logjike pas diskutueshme Ubuntu 17.10, këshillohet të presim të paktën dy javë për të zbuluar gabimet e mundshme që përmban versioni, megjithëse personalisht nuk mendoj se ka ndonjë gabim ose problem


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cesar Pons Martin dijo

  Në kompjuterin tim kam një ndarje me Ubuntu dhe një tjetër me Windows. Pyetja ime është, nëse azhurnimi i Ubuntu mund të ndikojë në ndarjen e Windows? Faleminderit

  1.    Joaquin Garcia dijo

   Pershendetje mire. Nuk ka asnjë problem në këtë drejtim. Kjo do të thotë, duke pasur Ubuntu, çdo azhurnim nuk fshin pjesën e Windows, as ndonjë ndarje. Faleminderit shumë që na lexuat.

  2.    Marko mera dijo

   jo mik nuk ka problem pasi azhurnohet dhe gjenerohet një grub i ri duke mbajtur ubuntu dhe windows10 tuaj

 2.   Jorge Ariel Utello dijo

  Më në fund!

 3.   Andrew Rivera dijo

  Dhe a e keni rregulluar paqëndrueshmërinë me drejtuesit Nvidia?

 4.   Andres Baker dijo

  Christian Campodonico

 5.   Stephen Jaramillo dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem. Kur po azhurnoja nga 16.04 në 18.04, e bëra siç sugjerohet në këtë postim, terminali u mbyll aksidentalisht dhe kur e provoj përsëri më tregon se versioni i ri është instaluar tashmë, por nuk e përfundoi mirë konfigurimin , si ta bëj? zgjidhur? Faleminderit

 6.   bleriot dijo

  Regards,

  Unë kam Ubuntu "standard" (pa aromë të veçantë) 17.10 të azhurnuar deri në të fundit.

  Sa më shumë që provoj zgjidhje të ndryshme, gjithnjë përfundon duke thënë "sistemi është i azhurnuar" dhe nuk më ofron kërcimin në 18.04.

  Siç them, unë kam provuar azhurnimin e sudo do-release-up -de edhe me sudo apt dist-upgrade (i cili rekomandohet për versionet para 17.10). Para se ta bëj këtë, nga menaxheri i azhurnimit kam zgjedhur, siç ju tregoni, për të kontrolluar për versione të reja LTS. Unë gjithashtu jam përpjekur të ndryshoj serverin nga i cili shkarkohen azhurnimet nga ai lokal (Spanjë) në atë kryesor. As nuk shkon në atë mënyrë.

  Unë insistoj: gjithçka që unë kam bërë ka qenë të ndjek me besnikëri hapat që ju tregoni në faqe, duke marrë gjithmonë mesazhin që sistemi është azhurnuar tashmë.

  A keni ndonjë ide pse mund të ndodhë kjo? A dini ndonjë rast tjetër?

  Shumë falemnderit.

  Pep

  1.    remba dijo

   provoni të lini një hapësirë ​​në -d

 7.   Skrap dijo

  Unë kam azhurnuar nga Ubuntu 16.04 në 18.04 me terminalin dhe gjithçka shkoi mirë. Lidhur me atë të mëparshëm dhe përkundër ndryshimit në desktopin e Gnome, aspekti vizual mbetet i njëjtë. Ajo që kam vërejtur është se duhet gati dy herë më shumë nga kur e ndez kompjuterin derisa të jetë gati për përdorim. Me programet pa problem, ato hapen njësoj si më parë, pa asnjë vonesë (kompjuteri im ka 4 gigabajt RAM)

 8.   remba dijo

  sudo bëj-lëshim-upgrade -d

 9.   jlcastrogro dijo

  Opsioni juaj për "Azhurnoni Debian / Fedora / OpenSUSE në Ubuntu 18.04" nuk është ajo që ju mendoni.
  Ju jep mundësinë kur shikon se keni të instaluar një distro tjetër dhe ajo që bën është ta heq atë distro dhe ta vendosë Ubuntu në vendin e tij.
  Dhe po, ju mund të zëvendësoni çdo distro me një tjetër pa humbur skedarët, për sa kohë që keni një ndarje të dedikuar për të dhëna personale.
  Nëse do të zëvendësoni një distro, është gjithmonë e këshillueshme që të formatoni ndarjen e shtëpisë, në mënyrë që skedarët e vjetër të konfigurimit të mos bien në telashe me të rejat.

 10.   Elit Escorcia dijo

  I dashur azhurnim dje dhe e kreva të gjithë procesin e tij pa incidente, ajo më kërkoi që të rifilloj kur e bëra, pajisjet po ngarkoheshin dhe ngrijnë që as nuk më lejon të përdor miun ose asgjë dhe as nuk mund të hyj pasi nuk arrin as ekranin e zgjedhjes së përdoruesit Kam një procesor 32-bit me 3gb ram 2.4ghz quad core

 11.   Ivan Castañeda dijo

  Unë kam qenë duke u përpjekur të azhurnoj nga Ubuntu 16.04 në Ubuntu 18.04, por gjithmonë duket se ka një gabim në llogaritjen e azhurnimit dhe qëllimi nuk është përmbushur.

 12.   Juan Perez dijo

  Mirëmëngjesi,
  Kur azhurnoni në versionin e ri të ubuntu 18.04, disa lojëra (supertux2) nuk funksionojnë për mua, dhe as nuk mund t'i çinstaloj ato.
  Ndihmë?
  Faleminderit paraprakisht

 13.   Manuel Enriquez dijo

  Unë kam instaluar kazam ubntu 17.10 dhe nuk mund ta hap

 14.   3114 N0 M3 4M4 dijo

  ajo nuk me do mua cfare bej?

 15.   qëllimi i Louis dijo

  Unë kisha Ubuntu KiLYN (mirë siç është shkruar fjalë për fjalë në kinezisht, më pëlqeu shumë por gabimisht (me wuin që kam në të njëjtin HDD e fshiva kur instaloja përsëri dritaret kështu që më duhej të rinstaloja edhe Ubuntu, versioni më aktual që kam në CD është 15.04 dhe jam përpjekur për javë të tëra për ta azhurnuar për të përfunduar, nga usb për të djegur një tjetër DVD dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta azhurnuar, mund të më jepni një këshillë që nëse më punon? Unë kam shkuar gjithashtu për të blerë një DVD tjetër më aktuale, por ata nuk i shesin ato (ky OS nuk është ai im komercial).

  Unë mendoj se kompjuteri im nuk ka një USB të bootable kështu që unë nuk mund ta instaloj atë nga USB që kam bërë me Ubuntu 18… Nuk e di pse nuk mund të digj një DVD me një version tjetër të Ubuntu

  Nuk di më se çfarë të sajoj për të modernizuar veten dhe ky version që kam nuk funksionon mirë (papritmas kyçet dhe duhet të rindizem.

  Falënderim