Si të instaloni dhe konfiguroni Samba në Ubuntu 14.10

ubuntu samba

Samba është një zbatim i shërbimeve dhe protokolleve në përputhje me SMB (tani quhet CIFS) me të cilin kompjuterët Windows komunikojnë me njëri-tjetrin: wasshtë zhvilluar nga Andrew Tridgell përmes inxhinierisë së kundërt, duke përdorur grabitës të trafikut në stilin Wireshark (i njohur më parë si Eterial) për të ofruar pajtueshmëria në * nix mjedise, diçka që ishte e nevojshme për të shmangur izolimin në mjediset e korporatave dhe arsimit në të cilat zakonisht bashkëjetojnë disa platforma (Windows, Linux, Mac OS X).

Le të shohim atëherë si të instaloni dhe konfiguroni Samba në Ubuntu 14.10 Unicorn Utopic, gati per ofrojnë aksione anonime dhe gjithashtu më të sigurta në të cilat është e nevojshme të vërtetohet për të hyrë, në mënyrë që të ofrojë skedarë për të gjitha llojet e përdoruesve. Dhe ne fillojmë nga baza që kemi instaluar serverin Ubuntu 14.10, versioni i distro Canonical kushtuar këtyre çështjeve, me një adresë IP fikse prej 192.168.1.100; Përveç kësaj, natyrisht që do të na duhen disa pajisje të tjera në të njëjtin rrjet lokal dhe brenda të njëjtit grup pune, për të provuar se si është konfiguruar gjithçka.

Instaloni Samba

Për të filluar, ne do të instalojmë paketat Samba, diçka shumë e thjeshtë pasi ato janë pjesë e depove zyrtare:

# apt-get instalo samba samba-common python-glade2 system-config-samba

Konfiguro Samba

konfiguroni samba

Tani ajo që do të duhet të bëjmë është të modifikojmë skedarin /etc/samba/smb.conf, i cili është ai që mbart të gjithë konfigurimin e serverit tonë Samba. Para kësaj ne bëjmë një kopje rezervë të skedarit aktual:

# cp /etc/samba.conf /etc/samba/smb.conf.back

Tani nëse ne editojmë skedarin kryesor:

# nano /etc/samba/smb.conf

Ne redaktojmë seksionin [global], ku është vendi specifikojmë emrin e grupit të punës, vargu me të cilin është identifikuar në rrjetin lokal, emri netbios, lloji i sigurisë dhe të tjerët. Ne e lëmë atë si më poshtë (nëse dëshirojmë mund të ndryshojmë tre parametrat e parë):

[globale]
grupi i punës = GRUPI I PUNS
vargu i serverit = serveri Samba% v
emri netbios = ubuntu
siguri = përdorues
harta tek mysafiri = përdorues i keq
proxy dns = jo

Tjetra zbresim mirë në skedar, në pjesën që thotë 'Përcaktime të Ndara' dhe kjo fillon me [Anonim]. Aty shtojmë (natyrisht, ne mund të ndryshojmë shtegun në dosje që do të ndajmë):

[Anonim]
shtegu = / samba / anonim
i shfletueshëm = po
e shkruajtshme = po
mysafir ok = po
lexo vetem = jo

Tani ne rifillojmë server samba:

# shërbim smbd rinisni

Disa aspekte për t'u marrë në konsideratë janë fakti që dosja që do të ofrojmë për qasje anonime duhet të ekzistojë në sistemin tonë të skedarëve dhe gjithashtu duhet të jetë i arritshëm për të gjithë përdoruesit, domethënë, kur e rendisni me:

ls-l

Duhet të na tregojë lejet e leximit dhe ekzekutimit për të gjithë, që është drwxr-xr-x, ose 755 në zhargon numerik. Nëse nuk është ky rast, ne duhet ta bëjmë kështu (ne ndryshojmë 'dosjen e përbashkët' me emrin dhe rrugën që duam):

# chmod -R 0755 / dosja e ndarjes

Pasi të kemi konfiguruar qasje anonime le të bëjmë të njëjtën gjë me të qasje e kufizuar me fjalëkalim, dhe kjo është diçka që kërkon pak më shumë punë, kështu që le të fillojmë. Para së gjithash, pasi që në konfigurimin e përgjithshëm kemi vërtetuar që siguria po kalon përdorues, kjo do të thotë që për të hyrë në dosjet e mbrojtura do të duhet ta bëjmë duke përdorur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që ekziston në server Ubuntu 14.10 Njëbrirësh Utopik, dhe për këtë arsye do të duhet të krijojmë atë llogari (ne mund të përdorim emrin që duam, në vend të përdoruesitamba siç kemi bërë):

# përdorues të përdoruesitamba -G sambashare

Ne vendosim fjalëkalimin e përdoruesit kur të kërkohet, dhe pastaj shtojmë fjalëkalimin samba:

# smbpasswd - një përdoruesamba

Gjithashtu do të na kërkohet të fusim fjalëkalimin dy herë, pas së cilës përdoruesi që kemi krijuar do të ketë tashmë fjalëkalimin e tij Samba. Tani duhet të shtojmë opsionet e konfigurimit për të ndarë një dosje të mbrojtur me fjalëkalim, kështu që rihapim skedarin e konfigurimit të Samba për redaktim.

# nano /etc/samba/smb.conf

Shtojmë:

[qasje e sigurt]
shtegu = / shtëpia / samba / e përbashkët
përdorues të vlefshëm = @sambashare
mysafir ok = jo
e shkruajtshme = po
i shfletueshëm = po

Dosja / home / samba / shared duhet të ketë lexuar, shkruar dhe ekzekutuar aksesin për të gjithë grupin sambashare, kështu që për këtë ne do të ekzekutojmë:

# chmod -R 0770 / shtëpi / samba / ndarë

#chown -R root: sambashare / home / samba / shared

Kjo është e gjitha, ne tashmë kemi qenë në gjendje konfiguroni Sambdhe me këtë mund të qasemi në këtë dosje nga çdo kompjuter në rrjetin lokal që është pjesë e grupit të punës GRUPI I PUNS, dhe duke bërë kështu ne mund të ruajmë edhe fjalëkalimin për qasje më të shpejtë në të ardhmen nga Windows, Mac OS X ose nga kompjuterë të tjerë Linux.

Redaktimi i videos
Artikulli i lidhur:
Redaktuesit më të mirë të videos falas për Ubuntu

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ringer dijo

  Faleminderit për kontributin, por mendoj se po e komplikon jetën tënde pak, nëse vendos miun mbi një dosje me butonin e djathtë të tij, shfaqet opsioni "burim i përbashkët në rrjetin lokal", thjesht duke e aktivizuar, ubuntu instalon dhe konfiguron automatikisht gjithçka që duhet për ta bërë atë të funksionojë.

  1.    Willy klew dijo

   Trueshtë e vërtetë, Bellman

   Por ne donim të tregonim se si gjërat bëhen 'me dorë', jo sepse na pëlqen të komplikojmë, por sepse ideja është të mësojmë procesin. Kështu, nëse ndonjëherë do të na duhet të bëjmë diçka më komplekse, siç është lejimi i përdorimit të përdoruesve të caktuar, por jo i të tjerëve, ose lejimi i hyrjes vetëm për lexim për të gjithë dhe hyrja e shkruar për një grup të caktuar, ne do të dimë ta bëjmë atë.
   Faleminderit për komentin! Pershendetje

   1.    luismedina23 dijo

    Ajo e dhënies së hyrjes për disa përdorues dhe të tjerëve nuk do të ishte mirë të mësohej.

 2.   Avelino De Sousa (@desousavelino) dijo

  Përshëndetje, është e mrekullueshme, postimi juaj më ka ndihmuar, faleminderit, nga rruga që kam instaluar Ubuntu Gnome 14.10 dhe nuk mund ta hap LibreOffice. Ka ndonjë udhëzues ose diçka për ta zgjidhur atë? një përshëndetje.

 3.   tron dijo

  Shpjeguar shumë mirë ... por nuk funksionon për mua, nuk është për shkak të udhëzuesit, nuk e di pse.

  Unë jam me kde dhe nuk ka asnjë mënyrë që t'i shoh dosjet, por atëherë nuk kam leje. Çfarë sprove

 4.   Willy klew dijo

  Përshëndetje tron, çfarë mesazhi merrni nga sistemi?

  A i keni shtuar përdoruesit si përdorues të grupit sambashare dhe gjithashtu si përdorues të sistemit?

  1.    tron dijo

   Përshëndetje Willy faleminderit për përgjigjen.

   Nuk e di nëse po bëj një gabim, qëllimi im ishte të krijoja një përdorues, për shembull luis dhe ta shtoja në grupin e ndarjes samba dhe kaq.

   Faji që më jep është mungesa e lejeve.

 5.   Argjend Mike dijo

  Përshëndetje, a mund të më ndihmoni të konfiguroj një direktori të dosjeve në të cilat ata duhet të hyjnë me përdoruesin dhe të kalojnë, por një nga ata përdorues nuk duhet të futë dosjen x?

  Tutor i shkëlqyeshëm!

 6.   yakon79 dijo

  Na vjen keq, por ka një gabim të vogël në rreshtin vijues:

  cp /etc/samba.conf /etc/samba/smb.conf.back, e sakta do të ishte:

  cp /etc/samba/samba.conf /etc/samba/smb.conf.back

  Përveç kësaj, postimi është i shkëlqyeshëm

 7.   David figueroa dijo

  Shok i shkëlqyer, kontributi juaj. Unë jam përpjekur t'u jap përdoruesve të caktuar hyrjen në këtë lloj dosje të përbashkët dhe nuk mund të marr një dalje.

 8.   iamneox dijo

  Mirëdita,

  Na vjen keq për shqetësimin, por nuk jam në gjendje të krijoj qasjet në mënyrë korrekte ...

  Unë mund të shoh dosjet kur të lidhem me \\ ip
  por kur dua të hyj në dosje me "qasje të sigurt" marr mesazhin që .. "nuk mund të marr qasje"

  Të jep ndjesinë se i kam vënë gabimisht emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, por jo, e kam kontrolluar dhe është e saktë.

  Skenari i bashkangjitur i mesazhit:

  http://gyazo.com/b50a36dfa3b11b726063021a5d830f7b

  Thanks in advance.

 9.   jomopa dijo

  pershendetje dikush me ndihmoni nga ubuntu shikoj te gjithe rrjetin lokal dhe te gjithe kompjuterat ne te por nga nje pc me win 7 nuk tregon serverin me ngarkese ubuntu ne rrjet te gjithe te tjeret por jo ubuntu. falë përgjigjes tuaj të shpejtë

 10.   abakuk dijo

  Përshëndetje, post i mirë, kam përdorur ndërfaqen grafike për ta instaluar dhe gjithçka funksionon. Sidoqoftë, kur ka probleme elektrike gjatë fillimit të serverit, duhet të filloni manualisht shërbimet samba dhe nuk mund ta marr që të fillojë automatikisht kur të filloni sistemin. A mund të më ndihmoni?

 11.   aa dijo

  nuk punon

 12.   makenciee dijo

  mmmmmmmmmmmmmmmmmm sa interesante dua ta vendos kur sapo ndizet

 13.   Anonim dijo

  nuk del, ka disa gjëra që nuk janë në rregull në tutorial, disa emra janë të përzier dhe lejet nuk mund të jenë

 14.   Terr dijo

  Postimi është i mirë, megjithëse do të duhej ta azhurnonit për Ubuntu 16.04.

 15.   Jorge Mint dijo

  Pajtohem me Dark. Postimi është shumë i mirë, por duhet ta azhurnoni në Ubuntu 16.04.
  Nga tashmë faleminderit shumë.
  Punë e shkëlqyeshme +10

 16.   samuel dijo

  Hej unë doja të instaloja një server llambë në ubuntu 16 por kur u përpoqa të ruaj bazat e të dhënave me sql më tha një gabim php, që nuk kisha modulin mysql, pas kaq shumë hulumtimesh nuk gjeta ndonjë zgjidhje konkrete, kështu që Vendosa të instaloj serverin tim Ubuntu 14, u ktheva këtu, por duke pasur gjithçka tashmë të instaluar kur përpiqem të hap një dosje nga një makinë tjetër me dritare, ajo më dërgon një gabim duke thënë se kredencialet e mia ndoshta nuk kanë leje dhe pas këtij gabimi thotë se qasja nuk është më e disponueshme, unë jam përpjekur ta zgjidh atë por thjesht nuk mundem, dikush të më ndihmojë?

 17.   Mik dijo

  Falë të parës, sigurisht që duhet të keni një mendje të përbashkët për sa i përket rrugës së saktë të direktorisë.
  Përshëndetje.

 18.   José Luis dijo

  Mirëmëngjes, ju përgëzoj për pasionin që keni dhënë për këto çështje, unë jam më shumë për elektronikën sesa programimin, por më pëlqen Ubuntu sepse ata e bëjnë atë me vetëmohim dhe me një tërheqje unike.
  Faleminderit për mësimet e tij.
  Urime për futbollin, unë jam tifoz i gojës, nga Argjentina.
  Perqafim

 19.   riparimi i pajisjes dijo

  Shumë i dobishëm, ky artikull ka qenë i shkëlqyeshëm për mua dhe unë mund ta instaloj Samba si duhet, përshëndetje.

 20.   Hugo garcia dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm, ai më ndihmoi shumë. Ajo që unë nuk e kuptoj, është sepse ju duhet të jepni lejet 755 në dosjen e përbashkët, por pastaj tregohet se duhet t'i jepet leja 770.
  Ka punuar perfekt për mua, por ky dyshim mbetet.

 21.   barazim dijo

  Post te mbare Ka punuar në mënyrë perfekte për mua. Unë halucinoj me njerëz që ankohen sikur diçka u detyrohet atyre, ose Tolosabos tipike të "është më e lehtë me butonin e djathtë dhe ...". Unë nuk do të kisha durim ta bëja këtë falas ... gëzohem!

 22.   Abelardo dijo

  Hi

  Unë kam ndjekur hapat për të ndarë dosjet, por nuk mund t'i shoh skedarët brenda tyre nga mak-i që përdor për t'u lidhur me Ubuntu tim.

  Faleminderit për artikullin që, larg gabimeve, shpjegon shumë mirë procedurën që duhet të ndiqni.

  Të fala.

 23.   Pançis dijo

  Mirëmëngjes, më pëlqen ideja e instalimit të samba me dorë, por do të konsideroja se "me dorë" do të ishte më shumë nga kodi burimor, pa pasur nevojë të ekzekutoja instalimin e apt-get samba, por, instalimin e të gjitha varësive dhe përdorimin e komandat: ./configure, make and install install do të ishte një proces mjaft i thjeshtë! Pershendetje