Si të instaloni XFCE 4.12 në Xubuntu 14.04 ose 14.10

xubuntu-xfce412-i besueshëm

XFCE është një nga tavolina me çakmak me të cilin kemi në Linux, ndoshta më të lehta nga mjediset e plota grafike së bashku me LXDE dhe LXQT. Përdorimi i tij shtrihet nga shpërndarje të ndryshme të skenës Linux, por ndoshta ai që ka ndihmuar më shumë për ta bërë të njohur dhe promovuar përdorimin e tij është Xubuntu.

Ka qenë vetëm kohët e fundit version i ri i mjedisit, XFCE 4.12, u lëshua dhe sot, dhe derisa azhurnimi të mbërrijë zyrtarisht në depot e Xubuntu, ne do t'ju mësojmë se si ta instaloni atë në Xubuntu në mënyrën më të shpejtë dhe të lehtë të mundshme.

Ju mund të gjeni disa probleme duke përdorur këtë APP, kështu që mbani në mend. Për momentin, në WebUpd8 ata kanë gjetur dy Bugs: Dështimet në integrimin me GTK të aplikacioneve që përdorin Qt4 dhe dështimet në përdorimin e ikonës së saktë në lëshimin e këtij lloji të aplikacioneve.

Gabimi i parë rregullohet instalimi i qt4-konfigurimit:

sudo apt-get instaloni qt4-qtconfig

Pastaj, ne fillojmë cilësimet Qt4 nga menuja ose nga terminali duke shtypur qtconfig, dhe në skeda e paraqitjes do të duhet të zgjedhim GTK + në stilin e ndërfaqes dhe t'i ruajmë ndryshimet.

Sa i përket problemit të dytë, me sa duket mënyra e mëparshme për ta kaluar atë nuk funksionon më dhe tani për tani nuk ka asnjë mënyrë për ta korrigjuar atë.

Instalimi i XFCE 4.12 në Xubuntu

azhurnimi në XFCE 4.12 Në Xubuntu 14.04 ose 14.10 do të duhet të përdorim XFCE PPA për Xubuntu. Për ta shtuar atë do të duhet të përdorim komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Pas kësaj, e mbyllim sesionin dhe e fillojmë përsëri, dhe ne tashmë duhet të përdorim XFCE 4.12. Për të instaluar paketa të tjera shtesë si XfDashboard, xfce4-pulseaudio-plugin ose thunar-dropbox-plugin është e nevojshme të shkoni në PPA Shtesa Xubuntu.

Si të ktheni ndryshimet

Nëse për ndonjë arsye dëshironi kthehu në versionin e mëparshëm të XFCE tashmë të përfshirë në depot e Xubuntu, mund të përdorni PPA që ju dhamë më parë për të hequr XFCE 4.12. Për këtë ne përdorim komandat e mëposhtme:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12

Dhe duke ndjekur këto hapa, ne do të kishim tashmë të instaluar XFCE 4.12 dhe një mënyrë për t'u kthyer në rast se nuk na bind. Shpresojmë se ju duket e dobishme dhe e dobishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dario Ochoa dijo

  hola
  azhurnoni xubuntu tim në xfce 12.4 pa ndonjë problem apo dështim,
  por e vetmja gjë është që në kontrollin e energjisë nuk më lejon të rregulloj kontrollin e ndriçimit të laptopit tim.
  Dhe kjo ishte pikërisht karakteristika që më duhej nga Xfce i ri.
  ndonjë ndihmë për të aktivizuar kontrollin e ndriçimit?