Si ta ndryshoni gjuhën në Ubuntu 18.04

ndrysho gjuhen ne ubuntu

Shumë kompjutera shpërndahen me Ubuntu si sistem operativ. Këto ekipe zakonisht kanë një instalim standard në lidhje me vendin e origjinës. Ndërsa është e vërtetë që në Spanjë ka kompani që ofrojnë këtë lloj kompjuteri, ka edhe kompani të huaja që bëjnë të njëjtën gjë.

Një problem për çdo përdorues që dëshiron të blejë pajisje të huaja është çështja e gjuhës. Ekipi i huaj do të ketë Ubuntu në anglisht si gjuhë të paracaktuar, por kjo Somethingshtë diçka që ne mund ta ndryshojmë pa pasur nevojë të fshijmë dhe instalojmë përsëri UbuntuMë poshtë do t'ju tregojmë si ta ndryshoni gjuhën në Ubuntu 18.04 pa pasur nevojë të instaloni përsëri sistemin operativ. Këto hapa do të jenë të dobishëm edhe për ata që duan të mësojnë një gjuhë të re dhe duan të ndryshojnë gjuhën e sistemit të tyre operativ.

Së pari ne duhet të shkojmë në Konfigurimi dhe në dritaren që shfaqet zgjidhni skedën "Rajoni dhe gjuhët". Pastaj do të shfaqet diçka si më poshtë:

Rajoni dhe gjuha në Ubuntu

Tani duhet të ndryshojmë tre seksionet që shfaqen me gjuhën që duam të zgjedhim. Nëse duam të zgjedhim gjuhën spanjolle, atëherë ne duhet të ndryshojmë opsionin e gjuhës në «Spanjisht (Spanjë)», në formate duhet të zgjedhim «Spanjë» dhe në burimin e inputit të shënojmë opsionin «Spanjisht». Nëse duam të ndryshojmë gjuhën në të gjithë Ubuntu-n tonë duhet të ndryshojmë të tre opsionet, nëse jo, ndoshta ndonjë opsion ose ndonjë program nuk përkthehet si duhet dhe atëherë ai e tregon atë në gjuhën e mëparshme. Këtu kemi folur për gjuhën spanjolle por gjithashtu mund ta bëjmë atë anglisht, frëngjisht ose gjermanisht. Çdokush është i pajtueshëm.

Pjesa tjetër e programeve që janë instaluar nga këtu do ta bëjnë atë automatikisht në Spanjisht meqenëse paketat l10 të secilit program do të zgjedhin gjuhën spanjolle falë informacionit që Ubuntu ka siguruar. Siç mund ta shihni, ndryshimi i gjuhës në Ubuntu 18.04 është diçka e thjeshtë dhe e thjeshtë, më e lehtë sesa vite më parë A nuk mendoni kështu?


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Engjëll Abraham Lopez Carbajal dijo

  Si mund të ndryshoj nga Spanjisht (Spanjë) në Spanjisht (Meksikë)? Meqenëse është një në Spanjë, ai më tregon një numër në mënyrën vijuese: 1.234,32 dhe në Meksikë ne e përfaqësojmë atë në formën 1,234.32.

  Faleminderit paraprakisht, përshëndetje ...