Si ta vendosni menunë klasike në Ubuntu 18.04

Menuja klasike në Gnome

Ashtu si me Unity, shumë përdorues kanë nevojë ose po kërkojnë një mënyrë për të pasur menunë ose menunë e vjetër klasike në tavolinën e punës Ubuntu 18.04. Në rastin e Unitetit, ndryshimi konsistoi në shtimin e një appleti në menunë globale që lejonte të kesh një menu tradicionale. Tani Cfare Ubuntu përdor Gnome si desktop kryesor, instalimi i një menuje klasike është më i lehtë dhe më i shpejtë se më parë.
Ne mund ta bëjmë këtë përmes shtesave për Gnome, megjithëse nëse nuk duam ta përdorim këtë sistem, ne gjithmonë mund të instalojmë desktopë të tjerë alternative si p.sh. Kanellë ose MATE. Tjetra do të shpjegojmë se si të instalojmë një menu klasike në Gnome.

Mozilla Firefox dhe Retouching do të na ndihmojnë të kemi menunë tradicionale Gnome

Së pari ne duhet të shkojmë në faqen zyrtare të shtesave të Firefox dhe instaloni shtesën Integrimi i Gnome Shell. Një shtojcë që do të na lejojë të instalojmë çdo shtesë Gnome. Pasi të instalohet, ne hapim terminalin dhe pastaj shkruajmë:

sudo apt-get install gnome-shell-extensions

Dhe tani që e gjithë kjo është instaluar, ne do të uebfaqja zyrtare e zgjerimeve të Gnome dhe ne kërkojmë një shtesë e quajtur Gno-Menu, kjo do të prezantojë një menu klasike në krye të desktopit të Gnome. Ka shumë shtesa të tjera që na e bëjnë më të lehtë instalimin e një menuje klasike, por Gno-Menu është një zgjidhje e besueshme zhvillimi i së cilës është mjaft aktive, ndryshe nga shtesat e tjera.

Por së pari, ne duhet të zgjidhni versionin e Gnome që kemi dhe instalojeni atë përmes Mozilla Firefox. Pasi të instalohet, duhet të shkojmë te aplikacioni Retouching ose Gnome Tweak Tool dhe në skedën Extensions kërkojmë shtesën për ta aktivizuar. Pasi të aktivizohet, menuja e re do të funksionojë. Një menu klasike që rikthen pamjen e vjetër të Gnome por nuk çaktivizon asnjë funksion dock që ka aktualisht Ubuntu 18.04.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.