SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Menaxherët e detyrave alternative për Linux

SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Menaxherët e detyrave alternative për Linux

SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Menaxherët e detyrave alternative për Linux

Shumëllojshmëria e shpërndarjeve GNU/Linux zakonisht është i larmishëm sa ai i aplikacioneve të ndryshme dhe të ngjashme. Për këtë arsye, për shembull, ne mund të zgjedhim midis paketave të ndryshme të zyrës, lexuesve PDF, shikuesve të imazheve, redaktuesve të multimedias, terminaleve të sistemit dhe menaxherët e detyrave ose menaxherët e proceseve, ndër shumë kategori të tjera.

Dhe pikërisht, në këtë kategori të përmendur të fundit, pra menaxherët e detyrave, ka shumë alternativa të njohura tashmë për integrimin në secilin nga mjediset më të njohura të Desktop-it, si p.sh. GNOME, KDE Plasma, XFCE, LXDE, LXQt, Mat, Kanellë, dhe shume te tjere. Megjithatë, ka të tjerë, pak të njohur, që janë zhvilluar nga palë të treta të pavarura, si ato që do të shohim më poshtë dhe quhen: "SysMonTask, WSysMon dhe SysMon".

SysMonitor

Por, para fillimit të këtij postimi në lidhje me zhvillimet alternative interesante të menaxherëve të detyrave të thirrura "SysMonTask, WSysMon dhe SysMon", ju rekomandojmë të eksploroni të mëparshmen Përmbajtja e lidhur, në fund të leximit të tij:

Artikulli i lidhur:
Treguesi SysMonitor tani i disponueshëm në Ubuntu 15.04

SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Task Managers

SysMonTask, WSysMon dhe SysMon: Task Managers

Rreth menaxherëve të detyrave SysMonTask, WSysMon dhe SysMon

SysMonTask

SysMonTask

Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, SysMonTask është një aplikacion Linux System Monitor me kompaktësinë dhe dobinë e menaxherit të detyrave të Windows me synimin për të arritur kontroll dhe monitorim më të madh nën një ndërfaqe tashmë të njohur për shumë njerëz. Dhe ndër veçoritë e tij janë: përdorimi i grafikëve të monitorimit të burimeve të CPU, memorie, disku dhe rrjeti; Statistikat e përdorimit për CPU, Memorie, Disk, Përshtatës Rrjeti dhe GPU individuale Nvidia; dhe Listat e disqeve dhe proceseve të montuara të ekzekutuara në OS.

WSysMon

WSysMon

Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, WSysMon është një zhvillim shumë i ri i Windows Task Manager (SysMon) Linux Clone. Dhe meqenëse sapo po fillon, është shumë i vogël në madhësi (1.08 MB). Ndërsa, ndër veçoritë e tij të pakta aktuale janë: Lista klasike e proceseve aktualisht të ekzekutuara, ku keni vetëm mundësinë për të përfunduar ose vrarë një proces të caktuar, dhe monitorimi në internet i elementeve jetike, si CPU, RAM memorie, Hard Disku dhe ndërfaqe të ndryshme të rrjeteve me tela dhe pa tela.

sysmon

Nën këtë emër gjejmë 2 aplikacione interesante, të cilat janë si më poshtë:

SysMon për Linux

  • SysMon i Microsoft për Linux: Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, Microsoft's SysMon for Linux është një mjet Terminal (CLI) i krijuar në gjuhën C dhe C++ që monitoron dhe regjistron të gjithë aktivitetin e sistemit.

sysmon

  • sysmon: Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, SysMon është një mjet desktopi (GUI) i krijuar në gjuhën Python që kërkon të jetë një monitor grafik i sistemit për Linux, duke ofruar informacion jetik rreth komponentëve të ndryshëm të OS.
në lidhje me qendrën e monitorimit të sistemit
Artikulli i lidhur:
Qendra e Monitorimit të Sistemit, një menaxher grafik i detyrave dhe monitorues i burimeve

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, këto zhvillime interesante alternative të menaxherëve të detyrave të quajtura "SysMonTask, WSysMon dhe SysMon" Ato mund të bëhen në shpërndarje të ndryshme GNU/Linux një element që nuk është vetëm diferencues dhe mbresëlënës nga pikëpamja vizuale, por edhe një aplikim i lehtë, i thjeshtë dhe funksional kur bëhet fjalë për përmbushjen e objektivit të tij. monitorojnë dhe manipulojnë detyrat ose proceset të sistemit tonë operativ. Pra, pa dyshim, ju ftojmë të provoni një prej tyre në Distro-në tuaj aktuale. Dhe më pas, na tregoni për përvojën tuaj me të, përmes komenteve për dijeninë e të gjithëve.

Së fundi, mbani mend, vizitoni fillimin tonë «faqe», përveç kanalit zyrtar të Telegram për më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.