Linux Mint 21.1 "Vera" tani në dispozicion

Linux Mint

Linux Mint 21.1 Vera Cinnamon Edition

Pas disa muajsh zhvillimi dhe disa javë pas lëshimit të beta, lVersioni i shumëpritur i qëndrueshëm i Linux Mint 21.1 është këtu, i cili vjen me një numër të madh ndryshimesh të rëndësishme, nga të cilat veçohen përditësimet në mjediset e desktopit së bashku me aplikacionet e tyre dhe më shumë.

Linux Mint 21.1 "Vera" pozicionohet si një version LTS që do të mbështetet deri në vitin 2027, me një numër të madh përmirësimesh dhe për të cilat do të flasim më poshtë.

Karakteristikat e reja kryesore në Linux Mint 21.1

Versioni i ri i Linux Mint 21.1 prezanton versionin e mjedisit desktop Cinnamon 5.6 në të cilën mund të gjejmë apleti i shtuar i shiritit qoshe, i cili ndodhet në anën e djathtë të panelit dhe zëvendësoi aplikacionin show-desktop, në vend të të cilit tani ekziston një ndarës ndërmjet butonit të menysë dhe listës së detyrave.

Apleti i ri ju lejon të lidhni veprimet tuaja për të shtypur butona të ndryshëm të miutPër shembull, mund të shfaqni përmbajtje të desktopit pa dritare, të shfaqni desktopët ose të thirrni ndërfaqet për të kaluar midis dritareve dhe desktopëve virtualë. Vendndodhja në cep të ekranit e bën të lehtë pozicionimin e treguesit të miut në aplet. Apleti gjithashtu ju lejon të vendosni shpejt skedarët në desktop, pavarësisht sa dritare janë të hapura, thjesht duke zvarritur dhe hedhur skedarët e nevojshëm në zonën e apletit.

En Nemo, në modalitetin e shikimit të listës së skedarëve me shfaqjen e ikonave për skedarët e zgjedhur, tani vetëm emri është theksuar dhe ikona mbetet ashtu siç është, ikonat që përfaqësojnë desktopin tani rrotullohen vertikalisht. Përveç kësaj, zbatimi i linjës me shtegun e skedarit është përmirësuar. Klikimi në shtegun aktual kalon tani panelin në modalitetin e hyrjes së vendndodhjes dhe navigimi i mëtejshëm i drejtorisë kthen panelin origjinal. Datat shfaqen me një font me një hapësirë.

Si parazgjedhje, Ikonat "Start", "Computer", "Tash" dhe "Network" janë të fshehura në desktop. (mund t'i rikuperoni përmes cilësimeve). Ikona "Start" është zëvendësuar nga një buton në panel dhe një seksion të preferuarat në menynë kryesore, ndërsa ikonat "Computer", "Trash" dhe "Network" përdoren rrallë dhe mund të aksesohen shpejt nëpërmjet menaxherit të skedarëve. . Disqet e montuara, ikona e instalimit dhe skedarët e vendosur në drejtorinë ~/Desktop shfaqen në desktop si më parë.

Krahas kësaj, theksohet se Aplikacionet e zhvilluara si pjesë e iniciativës X-Apps janë përmirësuar, qëllimi i të cilit është të unifikojë mjedisin e softuerit nëpër botimet e Linux Mint bazuar në desktop të ndryshëm. X-Apps përdor teknologji moderne (GTK3 për mbështetje HiDPI, gsettings, etj.) por ruan elementë tradicionalë të ndërfaqes si shiritat e veglave dhe menutë. Ndër aplikacione të tilla janë redaktori i tekstit Xed, menaxheri i fotografive Pix, shikuesi i dokumenteve Xreader, shikuesi i imazheve Xviewer.

Kodi për heqjen e aplikacioneve nga menyja kryesore është ridizajnuar: nëse të drejtat e përdoruesit aktual janë të mjaftueshme për t'i fshirë ato, fjalëkalimi i administratorit nuk kërkohet më. Për shembull, pa futur një fjalëkalim, mund të heqë programet Flatpak ose shkurtore për aplikacionet lokale. Menaxheri i Synaptic dhe përditësimi u zhvendos për të përdorur pkexec për të kujtuar fjalëkalimin e futur, i cili, kur kryeni operacione të shumta, ju lejon të kërkoni fjalëkalimin vetëm një herë.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Ofron mundësinë për të personalizuar pamjen dhe madhësinë e kursorit për ekranin e hyrjes.
 • Mbrojtje e forcuar për Warpinator, një mjet i koduar për ndarjen e skedarëve midis dy kompjuterëve, i cili mbyllet automatikisht pas 60 minutash pasiviteti dhe kufizon aksesin në disa cilësime.
 • Funksionaliteti i menaxhimit të aplikacionit uebi është zgjeruar për të përfshirë cilësime shtesë për aplikacionet në ueb, të tilla si shfaqja e shiritit të navigimit, izolimi i profilit dhe nisja në modalitetin e shfletimit privat.
 • Në menynë e kontekstit që shfaqet kur klikoni me të djathtën në desktop, është shtuar një artikull për të shkuar te cilësimet e shfaqjes.
 • Një fushë kërkimi është shtuar në cilësimet e shkurtoreve të tastierës.
 • Aplikacionet e preferuara ndahen në kategori.
 • Ofroi mundësinë për të konfiguruar kohëzgjatjen e njoftimeve.
 • U shtuan shkurtore të tastierës në apletin e frenimit për ndërrimin e njoftimeve dhe menaxhimin e energjisë.
 • Listat e temave janë renditur për të ndarë temat e errëta, të lehta dhe të vjetra.

Shkarkoni dhe provoni Linux Mint 21.1 "Vera"

Për ata që janë i interesuar të jetë në gjendje të testojë këtë version të riJu lutemi vini re se ndërtimet e krijuara bazohen në MATE 1.26 (2.1 GB), Cinnamon 5.6 (2.1 GB) dhe Xfce 4.16 (2 GB). Linux Mint 21.1 klasifikohet si një version i mbështetjes afatgjatë (LTS), me përditësime që zgjasin deri në vitin 2027.

Lidhja e shkarkimi është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.