Student UberStudent vs. Edubuntu. Në kërkim të distro-s më të mirë për studentët

distros studentë

Nuk është sekret që ka shpërndarje të panumërta Linux. Duke numëruar vetëm Ubuntu dhe të gjitha shijet zyrtare të tij, ne kemi 10 distros në dispozicion, dhe kjo nuk është duke llogaritur të gjitha ato jozyrtare. Më kujtohet disa vjet më parë kur instalova Ubuntu Studio si sistemin kryesor, një shpërndarje që është krijuar për muzikantë dhe për krijimin e përmbajtjes multimediale. Dhe, megjithëse tashmë jemi pak vonë për «kthimin në shkollë», një version zyrtar është gjithashtu i disponueshëm për studentët. Në këtë artikull ne do të vendosim këtë version zyrtar për studentët ballë për ballë me një shpërndarje tjetër të bazuar në Ubuntu që ka shumë për të thënë në këtë drejtim: Edubuntu vs UberStudent.

Të dy sistemet ato bazohen në Ubuntu, kështu që ka shumë pak ndryshime brenda. Dallimet janë në aspekte të tjera siç janë programet e instaluara, mënyra se si gjithçka është e organizuar ose imazhi. Ekziston gjithashtu një ndryshim në performancën midis dy sistemeve, por nuk është diçka që do ta vërejmë shumë nëse kompjuteri nuk është një kompjuter portativ i vogël.

Shkarkimi dhe instalimi

Të dy shpërndarjet instalohen në një mënyrë të thjeshtë dhe të ngjashme. Thjesht duhet shkarkoni ISO të njërit prej versioneve (nga KETU Edubuntu dhe nga KETU Student i Uber), krijoni një pendrive të instalimit (rekomandohet) ose digjeni atë në një DVD-R, filloni PC-në në të cilën duam ta instalojmë me DVD / Pendrive të vendosur dhe instaloni sistemin siç do të bënim me një version tjetër të Ubuntu. Në përgjithësi, çdo kompjuter lexon fillimisht CD-në dhe pastaj diskun e ngurtë, kështu që nëse zgjedhja jonë është të përdorim një pendrive, do të duhet të ndryshojmë rendin e nisjes nga BIOS. Në të dy rastet ne mund ta testojmë sistemin ose ta instalojmë atë.

Programet e instaluara

programet e instaluara-edubuntu

Të dy shpërndarjet kanë një numër të mirë të programeve arsimore të instaluara si parazgjedhje. Kur shkarkojmë imazhet e diskut, afërsisht 3 GB e të dy ISO-ve tashmë na bën të mendojmë se nuk kemi shkarkuar një shpërndarje të thjeshtë. Nëse shikojmë në mes të aplikacioneve të arsimit të të dy sistemeve, mund ta shohim atë Edubuntu ka më shumë programe të parainstaluar sesa UberStudent. Në fakt, UberStudent na lidh me disa faqe në internet sikur të ishin programe. Unë preferoj që programet, arsimi në këtë rast, të instalohen si parazgjedhje, por e kuptoj që jo të gjithë do të mendojmë njësoj. Gjithsesi, kush nuk pajtohet me mua dhe një ditë mbetet pa një lidhje që i lejon ata të konsultohen me informacionin, do të më tregojë.

aplikacione studentore

Importantshtë e rëndësishme të përmendim disa programe që Edubuntu ka dhe që UberStudent nuk i ka, siç janë KAlgebra, Kazium, KGeography ose Marble. Në vend të kësaj, UberStudent ka një koleksion më të vogël, por përfshin disa mjete për redaktimin e teksteve që Edubuntu nuk i ka. Në fund të fundit, Edubuntu përfshin më shumë programe që ofrojnë shumë informacion për studentët dhe UberStudent përfshin më shumë mjete që mund të ndihmojnë në studimin, por pa siguruar këtë informacion. Unë mendoj se Edubuntu është më i mirë për studentët e shkencave dhe matematikës dhe UberStudent është më i përqendruar në përdoruesit që preferojnë tekstet, veçanërisht për t'i shkruar ato.

Fituesi: Edubuntu.

organizatë

Të gjitha aplikacionet, logjikisht, duhet të organizohen në një farë mënyre. Useshtë e kotë të kemi shumë aplikacione nëse nuk jemi në gjendje t'i gjejmë ato (siç më ka ndodhur mua kur kam përdorur një version të Linux Mint). Për përdoruesit e rinj, dalja nga Windows për të hyrë në Linux mund të jetë mjaft konfuze, veçanërisht për shkak të mos njohjes së emrave të aplikacioneve (siç bënë vëllezërit e mi kur morën kompjuterët e mi).

Në këtë kuptim, Uniteti nuk është se ka aplikacionet e fshehura, por mënyra për t'i treguar ato Studenti Uber është shumë më i natyrshëm dhe intuitiv, siç mund ta shihni në seksionin e mëparshëm. Në Unity mund të jetë më e vështirë të gjesh aplikacione të renditura sipas kategorive më të përgjithshme. Kjo është pikërisht ajo që më ndodhi herën e parë që e përdora: Nuk dija ku të kërkoja. Kjo nuk më ka ndodhur në mjediset e tjera grafike. Me pak fjalë, nuk është se njëri e tregon atë shumë më mirë se tjetri; është se tjetri e tregon më pak mirë.

Fituesi: Student Uber

Imazhi dhe dizajni

dizajn uberstudent

UberStudent përdor mjedisin xface, duke e lejuar atë të funksionojë më mirë në kompjuterë më pak të fuqishëmPor kjo vjen me një çmim që ne do të paguajmë në një imazh më pak tërheqës. Diçka që ishte e dukshme në versionet e mëparshme ishin butonat e minimizimit, mbylljes dhe rivendosjes. Ata ishin me ngjyra të ndryshme dhe nuk dukej mjaft mirë. Por, siç mund ta shihni në pamjen e mëparshme të ekranit, kjo është diçka që ka ndryshuar në versionin e fundit dhe mbetet vetëm butoni për të mbyllur dritaret e kuqe.

Duket e rëndësishme të përmendet se në një Sesion Live UberStudent nuk ka një gjuhë Spanjolle. Duhet ta instaloni.

edubuntu-design

Nga ana tjetër, Edubuntu mirëmban mjedisin Unitet i plotë që përdor versionin zyrtar të Ubuntu. Uniteti, i cili është kritikuar shumë nga shumë përdorues (përfshirë edhe unë) që kur arriti për herë të parë në Ubuntu 11.04, mund të ndihet paksa i çuditshëm herën e parë kur e përdorim, por është shumë më tërheqës se pothuajse çdo mjedis, përfshirë Gnome (ai që unë zakonisht përdor, posaçërisht Ubuntu Mate). Problemi kryesor me Unity është se ai performon pak më keq në kompjuterët me burime të ulëta, por është vizualisht shumë tërheqës.

Fituesi: Edubuntu

Përfundim

Për pikat, Edubuntu fiton 2-1. As nuk është diçka që duhet të na habisë, jo më kot po flasim për a aromë zyrtare Ubuntu kundër një që është i pavarur. Sapo të mësohemi të përdorim sistemin, Unity është shumë më e bukur se Xface dhe të gjitha aplikacionet e disponueshme në Edubuntu na bëjnë t'i japim rripin kampion për meritat e veta.

Sidoqoftë, duke qenë sisteme falas dhe të lehtë për tu instaluar, është mirë që të provoni të dy sistemet për të parë se cili prej tyre i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Nëse keni, cilën nga këto dy distro ju pëlqen më shumë për të studiuar: UberStudent apo Edubuntu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Do të hedh një vështrim në Uberstudent, kam një kompjuter portativ që mund të ekzekutojë Edubuntu por nuk mendoj se është e përshtatshme të sakrifikosh performancën për pamjen e desktopit (të paktën nga pikëpamja personale, të gjithë do të kenë shijen e tyre )
  Disa vjet më parë në Argjentinë shteti filloi një distro të bazuar në Debian, Huayra Linux, e orientuar në fushën arsimore, por në versionin e fundit (3.0 e tutje) mori një kthesë në të cilën ata u përqëndruan në aspektin vizual, duke ngarkuar desktopin me pak gjërat e nevojshme dhe ulja e performancës së sistemit në pajisje me performancë të ulët, diçka që nuk ndodhi në botimet 2.0.
  E vërteta është se një turp, ajo solli mjete shumë të mira, dhe me CDpedia (në të cilën kishit shkarkuar wikipedia në hard disk), nevoja për tu lidhur me internet tashmë ishte zvogëluar shumë.

 2.   Miguel dijo

  Një tjetër alternativë është të jesh në gjendje të përdorësh këto shpërndarje arsimore Linux pa i shkarkuar ato. Mund ta bëni në internet nga faqet e internetit:

  https://www.onworks.net/os-distributions/ubuntu-based/free-uberstudent-online
  https://www.onworks.net/os-distributions/ubuntu-based/free-edubuntu-online