Ubuntu 18.04 arrin në fund të ciklit të tij të jetës, përveç nëse përdorni versionin kryesor

Aromat e Ubuntu 18.04

Pak më shumë se tre vjet më parë, Canonical krijoi familjen Kastor bionik të sistemit tuaj operativ. Mbërriti në Prill 2018, kështu që u thirr versioni kryesor Ubuntu 18.04 dhe pjesa tjetër e aromave shtoi të njëjtin numërim në emrat e tyre përkatës. Ashtu si daljet në prill të viteve të numëruara çift, ky ishte një version LTS, që do të thotë se ato mbështeten për një kohë më të gjatë, por jo të gjitha aromat mbështeten për pesë vjet.

Pesë vitet e mbështetjes janë vetëm për versionin kryesor, domethënë, atë që përdor GNOME dhe emri është thjesht Ubuntu. Pjesa tjetër, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio dhe Ubuntu Kylin mbështeten për tre vjet, kështu që, tashmë në maj 2021, ata kanë arritur në fundi i ciklit jetësor të tij. Azhurnimi i fundit i mirëmbajtjes për ta ishte 18.04.5, të Gushtit 2020, por ata vazhduan të merrnin pako dhe arna të reja deri në 30 Prillin e kaluar.

Ubuntu 18.04 do të vazhdojë të mbështetet. Pjesa tjetër do të duhet të azhurnohet

Përdoruesit të cilët ende përdorin një aromë të Ubuntu 18.04 Bionic Beaver duhet të azhurnohen tani. Personalisht, unë do të rekomandoja rezervimin e skedarëve tuaj të rëndësishëm dhe kryeni një instalim të pastër, pasi që ka të ngjarë që dikush është duke përdorur një version 32-bit, nuk mbështetet më, dhe ka disa shije që madje kanë ndryshuar mjedisin grafik, të tilla si Ubuntu Studio, e cila vazhdoi të përdorte KDE Plasma, dhe Lubuntu, e cila shkoi te LXQt.

Sa i përket cilit version duhet të instalohet, nëse po përdoret një LTS, gjëja logjike është të mendosh se preferohet një Mbështetje Afatgjatë, kështu që kërcimi do të ishte te Focal Fossa (20.04). Nëse vendosni të përdorni botimin më të azhurnuar, ai është 21.04 e cila arriti pak më shumë se dy javë më parë. Nga i cili nuk do të ngarkoja është nga Ubuntu 18.04, versioni kryesor, pasi Hirsute Hippo duket një version më kalimtar se zakonisht, por Ubuntu do të vazhdojë të gëzojë mbështetje edhe për dy vjet. Zgjidhni atë që zgjidhni, është e domosdoshme azhurno tani.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.