Ubuntu 21.10 Impish Indri më në fund arrin me GNOME 40, Linux 5.13 dhe instaluesin e ri si opsion

Ubuntu 21.10 Impish Indri

Ne tashmë e kemi këtu. Duke pritur për ta bërë zyrtare duke e publikuar në rrjetet sociale dhe duke përditësuar faqen e saj në internet, Canonical ka nisur Ubuntu 21.10 Impish Indri, kështu që imazhi i ri mund të shkarkohet dhe sistemi operativ të instalohet. Më vjen keq të them atë që ndiej, dhe kjo është se ndërsa jam duke shkruar këtë artikull nuk mund të ndalem së menduari për fjalën "zhgënjim". Më konservatori nuk do të pajtohet me mua, por versioni i ri i sistemit operativ që i jep emrin këtij blogu ka ardhur me disa përbërës që nuk janë aq të rinj.

Isshtë e qartë se ne po përballemi me një nisje normale të ciklit dhe se Canonical preferon të vendosë më shumë mish në skarë të versioneve LTS, por Ubuntu 21.10 do të përdorë GNOME 40Me Logjikisht, për ata që janë ende në GNOME 3.38 është një hap i rëndësishëm përpara, por kanë kaluar javë që GNOME 41 është në dispozicion dhe performanca mund të jetë edhe më e mirë. Canonical ka mëkatuar edhe një herë si një konservator dhe në një moment do të duhet të pushojë së qeni i tillë dhe të kalojë një version të GNOME. Ndoshta për Ubuntu 22.04.

Pikat kryesore të Ubuntu 21.10 Impish Indri

 • Linux 5.13. Ishte lëshuar në qershor, dhe personalisht mendoj se ata mund të kishin shtuar Linux 5.14 në Impish Indri. Nuk arriti në kohë për të ngrirë funksionet.
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2022.
 • GNOME 40.5. Shumica e veçorive të reja të Ubuntu 21.10 lidhen me mjedisin grafik ose aplikimet e tij. Ju do të përdorni GNOME 40 me stacionin në të majtë siç keni pasur që nga kalimi te Unity:
  • Gjestet në panelin e prekjes (vetëm Wayland).
  • Koshi i plehrave në bankën e të akuzuarve.
  • Më shumë informacion në lidhje me ekipin në "Rreth".
  • Ndarës midis aplikacioneve të preferuara dhe të hapura (jo të preferuarat).
  • Tema New Yaru si parazgjedhje dhe tema e përzier është hequr.
  • Aplikacioni Calendars mund të importojë .ics.
 • Aplikacionet e përditësuara. Do të ketë GNOME 40.x dhe GNOME 41.
 • Firefox 93, në versionin e tij Snap. It'sshtë një veprim i diskutueshëm, por jo gjithçka këtu ishte ideja e Canonical; Ishte Mozilla që e propozoi atë.
 • Thunderbird 91.
 • Libre Office 7.2.
 • Instaluesi i ri si opsion. Pritet të përdoret si parazgjedhje dhe të jetë një nga pikat kryesore të Ubuntu 22.04.
 • Performanca e përmirësuar, diçka që ne mund ta vendosim si një nga ndryshimet që lidhen me GNOME 40.

Ubuntu 21.10 tani në dispozicion nga këtu, dhe së shpejti do të jetë në faqen zyrtare të internetit sistemi operativ. Për mua, pyetja është e domosdoshme: a e dini pak nga pak se ata përdorin Linux 5.13 dhe GNOME 40 apo i falënderoni për stabilitetin?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jozefi dijo

  E vërteta tronko ju thoni shumë marrëzi. Canonical nuk gabon në anën e konservatorit dhe nuk ka të bëjë me ato më konservatore që nuk pajtohen me ju. Këto janë modele zhvillimi që janë të ndryshme nga ato që përdorni, manjaro kde dhe nuk janë zhgënjyese për këtë arsye, ju jeni gjithmonë me të njëjtën histori. Ky është thjesht Linux dhe ne kemi shpërndarë shpërndarje, si manjaro juaj i dashur dhe të tjerët, modeli i zhvillimit të të cilëve bazohet në stabilitet, të tilla si kërcimi i hapjes, stabiliteti i Debian -it, programet e zeza, etj. Dhe ata nuk janë zhgënjyes për këtë, thjesht modeli i tyre i zhvillimit është një tjetër dhe ai model zhvillimi ishte shumë më parë dhe ka ekzistuar shumë kohë para publikimeve tuaja të preferuara dhe ato janë baza e Linux, themelet e Linux, falë atyre shpërndarjeve zhgënjyese që nuk inovojnë, ju keni lëshimet tuaja të preferuara. Canonical bën atë që duhet të bëjë, i cili është modeli i tij i zhvillimit, duke siguruar qëndrueshmërinë e shpërndarjeve të tij dhe të drejtuar nga njeriu.

  1.    pablinux dijo

   Ubuntu përdori versionin e fundit të GNOME deri në GNOME 40. Nuk e përdori atë në Hirsute Hippo sepse ndryshimi ishte aq i madh. Unë mendoj se kjo është siguruese (të qenit konservator). Fedora bëri dhe bëri si zakonisht. Ka qenë Ubuntu ai që ka ndryshuar, dhe kështu unë komentoj.

   Nëse bëj krahasime, i bëj me lëshimet e tjera të Ubuntu, dhe në 21.04 ata përdorën të njëjtin version GNOME si në 20.10 dhe në 21.10 ata përdorin atë që është shtatë muajsh. Nëse kjo nuk po ndryshon dhe nuk luan në mënyrë të sigurt, nuk e di më. Krahasuar me Ubuntu, Ubuntu është konservator. Nuk ka të bëjë me KDE ose Manjaro; është Ubuntu në krahasim me Ubuntu.

   Ubuntu 18.04: GNOME 3.28
   Ubuntu 18.10: GNOME 3.30.
   Ubuntu 19.04: GNOME 3.32.
   Ubuntu 19.10: GNOME 3.34.
   Ubuntu 20.04: GNOME 3.36.
   Ubuntu 20.10: GNOME 3.38.
   Ubuntu 21.04: GNOME 3.38, ngadalësoni.
   Ubuntu 21.10: GNOME 40, shtatë muajsh.