Ubuntu Budgie, shpërndarja e vetme e Ubuntu që do të ketë një dok serik

Desktopi i Budgie

Vetëm disa ditë më parë Ubuntu Budgie ka qenë një aromë zyrtare e Ubuntu dhe duket se ka lajme të shkëlqyera në shijen zyrtare. Me sa kemi mësuar, Budgie Desktop, versioni tjetër i Budgie do të shfaqë një stendë serike, diçka që do ta bëjë Ubuntu Budgie shpërndarjen e parë të Ubuntu që ka këtë mjet jashtë kutisë.

Në këtë mënyrë, nuk do t'ju duhet ndonjë modifikim ose ndonjë instalim shtesë siç ishte aktualisht rasti me Ubuntu dhe aromat e tjera zyrtare. Gjithashtu, pasi do të dalë në muajin dhjetor, ky dok do të jetë në dispozicion në Ubuntu Budgie 17.04, versioni i parë i aromës zyrtare.

Kjo është e mundur falë përfshirjes së aplikacioneve dhe ikonave të ngjashme me stacionet që funksionojnë si në panelin Unity dhe që e bëjnë çdo panel të bëhet një stacion i fuqishëm dhe funksional.

Doku dhe një Raven i riparuar do të jenë elementë të rëndësishëm në Ubuntu Budgie 17.04

Së bashku me këtë, Budgie Desktop do të ketë opsioni për të personalizuar bordin Raven, një panel anësor i ngjashëm me atë të përfshirë në MacOS dhe që tani e tutje mund të modifikohet totalisht, pa pasur nevojë për ndonjë temë, vetëm miu dhe shija jonë do të mjaftojnë.

E vërteta është se përkundër faktit që doku është diçka shumë e kërkuar nga shumë përdorues, në Ubuntu nuk ka qenë një element shumë karakteristik. Në shumë vite dhe versione që janë krijuar për Ubuntu dhe aromat e tij kemi vetëm diçka të ngjashme me bankën e të akuzuarve në Xubuntu, por ishte një panel i poshtëm që nuk kishte një veprim dok, por më tepër një panel dytësor. Shpresojmë dokun e Ubuntu Budgie të mos jetë një përjashtim, por diçka që krijon shkollën, që pjesa tjetër e shpërndarjeve të ketë atë stacion funksional. Sidoqoftë A do ta shohim vitin e ardhshëm 2017 apo do të jetë pas disa vitesh? Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis R Malaga dijo

  Le ta instalojmë

 2.   Omar B.M. dijo

  Ishte koha

 3.   Cristhian dijo

  Unë mendoj se doku duhet të jetë një mundësi në të gjitha mjediset, është thelbësore për ekranet e vogla ku shiriti klasik i detyrave është i pakëndshëm ... Për këtë arsye unë përdor vetëm Gnome, dhe dizajni është më modern ...

 4.   DieGNU dijo

  E provoj akoma, por mendoj se do të qëndroj në Fillore; Loki po më jep rezultate shumë të mira të vërtetën, tani që kam gjetur stabilitetin. XD