Ubuntu Kylin, aroma kineze që do t'ju befasojë për të mirë

Ubuntu KylinKëtu në Ubunlog dhe në çdo medium tjetër që flet për sistemet Canonical ne botojmë artikuj në Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE dhe Ubuntu Budgie, por kemi tendencë të harrojmë dy. I pari që lëmë pak jashtë është Ubuntu Studio, pjesërisht sepse përdor të njëjtin ambient grafik si Xubuntu, por ne gjithashtu priremi ta harrojmë versioni kinez, Një Ubuntu Kylin që vjen në befasi për të mirë.

Ndryshe nga Ubuntu Studio, Ubuntu Kylin nuk përdor të njëjtin mjedis grafik si ndonjë nga vëllezërit e motrat e tij. Ajo që ai përdor është një Ukui Duket si një përzierje e disa mjediseve grafike, midis të cilave do të kishim pjesë që na kujtojnë Windows, siç është skedari explorer. Nga ana tjetër, ato gjithashtu përfshijnë aplikacionet e tyre, të tilla si Asistenti i UKUI (Asistenti i UKUI), por shumica e atyre që përdor janë nga mjedise të tilla si GNOME ose MATE.

Ubuntu Kylin, sepse edhe versioni kinez ia vlen

Siç kemi përmendur, Ubuntu Kylin duket si një përzierje e shumë sistemeve operative dhe, për shembull, ka disa ikona që janë gjithashtu të disponueshme në Ubuntu Budgie, një menu klasike startuese që të kujton Windows XP, aplikacionet GNOME të tilla si Rhythmbox ose aplikacione të tjera MATE siç është redaktuesi i tekstit Pluma. Megjithëse nuk duket si në dizajn, thjeshtësia dhe pastërtia e ndërfaqes së përdoruesit na kujtojnë gjithashtu Xfce.

Sa i përket aplikacioneve që keni instaluar si parazgjedhje, ne i kemi Firefox si shfletuesi i parazgjedhur i uebit (Romshtë instaluar kromi), mpv Media Player si një multimedia player, LibreOffice si një komplet zyre dhe, guri më i madh në rrugë për një përdorues të nobelit, Kylin Store si një qendër softuerësh. Dhe nuk është se më duket se është një aplikacion i keq për të gjetur dhe shkarkuar softuer, por është se është në gjuhën kineze dhe, mirë, le të themi që në qytetin tim nuk është shkruar kështu.

Për të ditur nëse na pëlqen një sistem operativ apo jo, është më mirë të mos na e tregoni dhe ta provoni vetë, por unë mund ta përmbledh atë që kam ndjerë kur e testova (në një makinë virtuale) si më poshtë:

Më e mira e Ubuntu Kylin

 • Eshte ndryshe. Ka qenë një kohë kur kam ndryshuar sistemin tim operativ (mjedisin) si bluzën time. Tani nuk më ndodh, por shumë kohë më parë u lodha nga sistemi im operativ dhe instalova një tjetër. Në atë kuptim, Ubuntu Kylin na ofron diçka ndryshe në të cilën më të shqetësuarit mund të qëndrojnë më gjatë.
 • Fluidshtë e lëngshme. Injoroni atë që shihni në video. Unë e kam ekzekutuar atë në një makinë virtuale dhe duke regjistruar ekranin, por sistemi funksionon më mirë se të tjerët, do të thoja edhe më mirë sesa Windows-i të ishte në një makinë virtuale. Ndihmon që nuk ka shumë frills, por përkundrazi një dizajn të thjeshtë dhe funksional.
 • Asistent Kylin. Asistenti i sistemit operativ më duket shumë intuitiv, gjë që është mirë për ne që nuk e kemi prekur kurrë. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ofron mjete të tjera, të tilla si mjetet e pastrimit.

Ajo që nuk më pëlqen

 • Ka pjesë që janë në anglisht dhe duket se ato do të qëndrojnë ashtu. Siç do ta shihni në video, për shembull në Asistentin Kylin ne shohim "Kthehu" në vend të "Kthehu" edhe pse e kemi të konfiguruar në Spanjisht. Megjithëse, si përdorues i Kubuntu, duhet të them se kjo nuk është një tragjedi, pasi që Kubuntu gjithashtu e ka këtë problem në varësi të paketave që instalojmë.
 • Ka pjesë në kinezisht. Pa koment.
 • Shtë një version kinez. Dhe me këtë nuk dua të them se do të prishet si artikujt në dyqane, por që është zhvilluar nga qeveria kineze, e cila për disa mund të jetë një pikë negative.
 • Vlen ta instaloni në Spanjisht nëse duam ta provojmë në gjuhën tonë. Përndryshe do të jetë në kinezisht.

Për të gjitha sa më sipër, unë mendoj se kushdo që po mendon të kalojë në një sistem operativ "të ri" duhet të hedh një vështrim në Ubuntu Kylin, për sa kohë që ata nuk janë nga ata që paragjykohen në përdorimin e një sistemi bashkë-zhvilluar nga qeveria kineze.

Ubuntu Kylin
Artikulli i lidhur:
Ubuntu Kylin po shkakton një sensacion në Kinë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   noobsaibot73 dijo

  Çfarë shaka: »fluidshtë e lëngshme. Blah blah blah… Ndihmon që nuk ka shumë fre, por një dizajn të thjeshtë dhe funksional. "
  Sigurisht, për shkak të kërkesave minimale, ai ka 2 GB, kur normal është 512 MB ...
  Dhe Deepin, Ubuntu ... Do të duken gjithashtu të lehta ... dhe fluide ... Pa shumë «lulëzon».