Ubuntu Mate 16.04 do të forcojë pamjen e saj

ubuntu_mate_logo

MATE është një nga desktopët më të njohur brenda Linux. Fama e tij erdhi për modelin e tij të ngjashëm me Gnome2 të cilin shumë e konsiderojnë pasardhës të tij. Zgjerimi i tij ka arritur pothuajse të gjitha shpërndarjet e njohura të Linux dhe pa dyshim në meritat e veta, që nga ajo kohë është një nga tavolinat më të lehta dhe në të njëjtën kohë me një pamje më të arrirë që ekziston

Ubuntu është një nga shpërndarjet që ka qenë në gjendje të presë këtë desktop me shumë sukses në shpërndarjen e tij, dhe edicioni tjetër i tij, 16.04 MATE, do të vijë me një lajm shumë interesant në lidhje me seksionin vizual. E Dekorimi i anës së klientit dhe shiriti i kokës së GTK ne flasim me ju

ubuntu-mate-16.04

Përmes një imazhi që Martin Wimpress, zhvilluesi i MATE, ka postuar në profilin e tij në Google+, ne mund të shohim se si duket beta e dytë, e cila po përgatitet për në fund të këtij muaji, e cila përfshin Dekorimin e Anës së Klientit (CSD). Nëse shikoni tavolinën e punës secila nga hijet jepet dhe në aplikacionet që paraqesin mbështetje, madhësia e tyre mund të rregullohet. Mbivendosjet gjithashtu vizatohen në mënyrë korrekte falë CSD edhe pse mund të ekzekutohet edhe pa të, edhe pse pa hije siç do të ishte logjike në këtë rast. Shikoni gjithashtu skajet e dritareve, të cilat mungon defekti i këndit të zi e cila shfaqet në desktopin e paracaktuar të Ubuntu me CSD.

Integrimi gjithashtu arrin te butonat, shiritat lëvizës ose temat e GTK2 dhe GTK3, të cilat tani duken shumë më mirë të harmonizuara. Pjesa më e madhe e punës gjithashtu është avancuar në Qt4 dhe Qt5 dhe integrimi i tyre me widget. E gjithë kjo do të sigurojë një qëndrueshmëri të madhe në pamjen përfundimtare të desktopit, pavarësisht nga mjeti që përdoret për hartimin e tij.

Një përbërës tjetër i dekorimit të tryezës, por nuk diskutohet siç janë shpesh shiritat e kokave ose shiritat e kokave. Në këtë rast është e mundur të vlerësohet se si mund të rreshtohet midis aplikacioneve dhe të tjerët pa ndonjë vështirësi.

Me këtë zhvillim që Wimpress na ka paraqitur, duket se më në fund në MATE lehtësia e tij nuk do të jetë në kundërshtim me dizajnin e mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Juanjo Riveros dijo

  Shume mire. Sepse është vërtet e shëmtuar. Funksionale por e tmerrshme: /

  1.    pepe dijo

   Mund të mos ju pëlqejë tema e paracaktuar, të paktën nuk më pëlqen shumë ajo jeshile dhe është gjëja e parë që ndryshoj, por pranon të njëjtat tema gtk3.

 2.   Zemra Keima dijo

  shpresoj të mos ketë asnjë gabim në ekran kur shikoj video në internet

 3.   leillo1975 dijo

  Në fund ata do ta "dekorojnë" aq shumë sa që do të pushojë së qeni i lehtë ... dhe po, jam dakord me Juanjo Riveros, është e shëmtuar, e shëmtuar

 4.   Luis Gomez dijo

  Unë kisha shok në ekip për një kohë dhe nuk më dukej aspak e shëmtuar. Ai e mbajti atë shpirt që gnome kishte në kohën e tij. Por sigurisht, kanella ime është ende ajo që më pëlqen më shumë për sot.

 5.   Instaluesit e Madridit dijo

  Më pëlqeu, jeshilja gjithashtu kush nuk më pëlqen sesi mund ta ndryshosh nuk ka problem, dhe natyrisht për sa kohë që nuk e lë formatin e saj origjinal, i cili është ai që e diferencon atë nga pjesa tjetër, shumë perfekt.

 6.   Irwin Manuel Boom Gamez dijo

  E instalova dhe më pëlqen edhe pse qendrës së softuerit i mungon më shumë punë, siç është opsioni i kërkimit.