Ubuntu MATE 16.10 lëviz në GTK3 dhe miraton Paketat Snap

ubuntu_mate_logo

Siç kemi treguar disa ditë më parë, projekti i Ubuntu MATE 16.10 ka filluar dhe vetë drejtuesi i projektit, Martin Wimpress ka zbuluar disa lajme kurioze se çfarë do të jetë Publikimi tjetër i madh i Ubuntu.

Njihet zyrtarisht si Ubuntu MATE 16.10 Yakkety Yak, versioni i ri i sistemit ndryshon ndërfaqen e saj në bibliotekën e re GTK3. Soliditeti i arritur nga sistemi i lejon ata të përparojnë në këtë fushë dhe u jep një hapësirë ​​të caktuar për të kryer disa koncepte eksperimentale që do t'i shohim gjatë muajve të ardhshëm. Për momentin, paraqitja e desktopit do të vazhdojë të jetë aq e kujdesshme në detajet e saja deri më tani.

Zhvendosja e sistemit drejt teknologjisë GTK + 3 do të ketë gjithashtu një pasojë negative dhe është supozim vonesa e nisjes deri në 20 tetorin e ardhshëm 2016.

Një tjetër ndryshim që do të jetë me versionin tjetër të Ubuntu MATE 16.10 është përdorimi i snaps, formati i njohur i paketës i zhvilluar nga njerëzit në Canonical për të ofruar Aplikime sandbox për sistemet Ubuntu Linux. Formati i fotografisë është implementuar tashmë si parazgjedhje në Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, por do të jetë tani e tutje kur të zhvillohet plotësisht, pasi që për momentin ka pak aplikacione të disponueshme përmes këtij mediumi.

Formati tradicional i paketimit i trashëguar nga Debian (standardi .deb) nuk do të zhvlerësohet për momentin, por e ardhmja e tyre nuk është e qartë, nëse ata do të bashkëjetojnë në të njëjtin nivel apo nëse snaps do të promovohet si një medium themelor brenda Ubuntu. Siç e dini, paketat kap ato ofrojnë përdoruesit versionin më të fundit të softuerit, posa të ngarkohen në torrent. Në fakt, vetë desktopi Ubuntu MATE 16.10 pritet të vendoset me anë të kësaj. Si provë e bastit tuaj në këputje, tashmë e keni në dispozicion paketa e parë e krijuar nga ata: Galculator, llogaritësi i paracaktuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.