Ubuntu MATE 19.10 lëshuar me këto si risitë më të spikatura

Ubuntu MATE 19.10

Vazhdimi me raundin e artikujve në Ermina Eoan, tani është radha e Ubuntu MATE 19.10. Më duhet ta pranoj se jam tunduar ta përdor si vendas, por tundimi kalon kur kujtoj se Kubuntu mbulon të gjitha nevojat e mia dhe shumë më tepër. Versioni MATE i Ubuntu është në thelb ai që fillova të përdorim trembëdhjetë vjet më parë dhe atë që po përdorja kur Canonical vendosi të adoptojë Unitetin si një mjedis grafik.

Në kohën e shkrimit të këtij artikulli, Ubuntu MATE 19.10 lëshon Eoan Ermine nuk është 100% zyrtare. Për të qenë të tillë, ata ende nuk kanë azhurnuar faqen e tyre të internetit, duke shtuar aftësinë për të shkarkuar imazhin e ri ISO dhe për ta reklamuar atë në një farë mënyre. Ajo që është tashmë në dispozicion është mundësia e shkarkimit të versionit të ri nga serveri Ubuntu FTP. Më poshtë keni lajmet më të spikatura që vijnë së bashku me këtë version.

Ubuntu MATE 19.10 arrin me këto lajme

 • Linux 5.3
 • Mbështetja fillestare për ZFS si root.
 • Drejtuesit e NVIDIA përfshihen në imazhin ISO.
 • MATT 1.22.2.
 • Përmirësimet e menaxherit të dritares:
  • Mbështetje për XP present në menaxherin e dritares për të rregulluar disa çështje të ekranit dhe imazhit në lojëra.
  • Dritaret kanë qoshe të padukshme.
  • Përmirësime të dhënies së HiDPI.
  • Kontrollet e dritares rafinohen.
  • Përmirësimet e navigimit Alt + TAB.
 • Compiz dhe Compton janë hequr si parazgjedhje.
 • Menuja e Shpejtë dhe Mate Dock Applet janë zhvilluar brenda dhe kanë marrë përmirësime.
 • Paneli MATE është azhurnuar me një ndryshim më të besueshëm të shtresës.
 • Ikona me madhësi të tepërt në matës janë fiksuar.
 • Vulat e datës dhe kohës janë përfshirë si parazgjedhje.
 • Paketat dhe aplikacionet e azhurnuara, ndër të cilat kemi Thuderbird zëvendëson Evolution dhe GNOME MPV duke zëvendësuar VLC.

Përdoruesit e interesuar mund të shkarkojnë versionin e ri nga kjo lidhje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Unë luftoj dijo

  Rreth Kubuntu.
  “Mbështetja për ZFS si rrënjë në instalim erdhi shumë vonë në ciklin Eoan për ta vendosur dhe provuar atë në pjesën e përparme të Ubiquity KDE. Ky opsion është një shënjestër për lëshimin 20.04 LTS. "

 2.   Xavier dijo

  Pershendetje

  Kohët e fundit kam qenë përdorues i Ubuntu dhe zgjedhja e parë ishte MATE 19.10.

  Tani me daljen 20.04LTS do të doja të azhurnoja Ubuntu, por nuk e di nëse kjo mund të bëhet direkt nga terminali

  Një përshëndetje.