Ubuntu MATE 20.10 mbërrin me treguesit ajatanë, direktorinë aktive dhe këto lajme të tjera

Ubuntu MATE 20.10 Gorilla Groovy

Duke vazhduar me raundin e nisjes së Groovy Gorilla, duhet të flasim për zbarkimin e Ubuntu MATE 20.10. Ashtu si vëllezërit e tjerë të muajit tetor 2020, ai arrin me lajme, por jo aq të rëndësishëm sa ata që filluan gjashtë muaj më parë ose ata që ai ka përfshirë Ubuntu Budgie 20.10, aromë që ka prezantuar një listë të gjerë në këtë botim. Duke hedhur një vështrim në shënim lëshimi, ne mund të shohim se ndryshimet e theksuara nuk tërheqin shumë vëmendje.

Gjëja e parë që Monica Madon dhe Martin Wimpress, të cilët nënshkruan shënimin, kanë përmendur është se Ubuntu MATE 20.10 arrin me MATE 1.24.1. Por, edhe pse gabimet janë rregulluar dhe funksionet e reja janë shtuar duke përfituar nga kjo lëshim, ata gjithashtu na kujtojnë se ata që duan një lëshim më të sigurt, për sa i përket stabilitetit, duhet të qëndrojnë në Fossa Foca që u lançua tani gjashtë muaj më parë.

Pikat kryesore të Gorilla të Ubuntu 20.10 Groovy

 • Linux 5.8
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2021.
 • Mat 1.24.1.
 • Active Directory ose Active Directory, diçka që mund të lidhet nga instalimi i sistemit operativ.
 • Ekziston një ndryshim i rëndësishëm i brendshëm, i cili është treguesit Ayana. Ata janë një pirun i flamujve të Ubuntu që u krijuan fillimisht për GNOME 2.
 • Ata gjithashtu përdorin Artica Greeter.
 • Djathi është zëvendësuar nga Webcamoid si aplikacioni i paracaktuar i kamerës.
 • Mbështetje Raspberry Pi 4, por imazhi do të dalë në treg për disa ditë.
 • Aplikacionet të azhurnuara në versionet e tyre më të fundit, të tilla si Firefox 81, i cili së shpejti do të azhurnohet në v82, LibreOffice 7.0.2, Evolution 3.38 dhe Celluloid 0.18.
 • Përmirësimet e sigurisë.
 • BlueZ 5.55, i cili, shtuar në rregullimet e kernelit, rregullon defektin e sigurisë Bluetooth të njohur si BleedingTooth.
 • Menaxheri i Rrjetit 1.26.2.

Ubuntu MATE 20.10 Gorilla Groovy tani në dispozicion nga faqja e internetit e zhvilluesit, nga e cila mund të kemi qasje kjo lidhje. Përdoruesit ekzistues mund të azhurnojnë duke përdorur komandën "sudo do-release-upgrade -d" pa citate.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.