Linux Mint kundër Ubuntu

Linux Mint kundër Ubuntu

Ka shumë shpërndarje të sistemit operativ të bazuar në Linux dhe Ubuntu është i disponueshëm në deri në 10 aromë zyrtare nëse llogarisim versionin origjinal. Sistemet e bazuara në Ubuntu mund të instalojnë të gjithë të njëjtin program, duke përdorur të njëjtat komanda në terminal dhe në Qendrën e Programit. Ajo që ndryshon është softueri që ata kanë instaluar si parazgjedhje dhe mjedisi grafik. Me këtë në mendje, sot ne do të vendosim ballë për ballë me Linux Mint vs Ubuntu, një nga versionet më të njohura të bazuara në Ubuntu, veçanërisht për kompjuterat me pajisje të kufizuara.

Meqenëse të dy sistemet kanë të njëjtën gjë brenda, ne do të duhet të bazohemi në disa pika të tilla si dizajni, programet e instaluara ose mjediset grafike të lartpërmendura. Ekziston edhe diçka që mund të jetë gjithashtu e rëndësishme, varësisht nga kompjuteri në të cilin duam ta përdorim, dhe ai është rrjedhshmëria e sistemit, jo besueshmëria, seksion në të cilin të dy sillen në një mënyrë të jashtëzakonshme.

Shkarkimi dhe instalimi

Të dy shpërndarjet instalohen në një mënyrë të thjeshtë dhe të ngjashme. Thjesht duhet shkarkoni ISO të njërit prej versioneve (nga KETU Edubuntu dhe nga KETU Student i Uber), krijoni një pendrive të instalimit (rekomandohet) ose digjeni atë në një DVD-R, filloni PC-në në të cilën duam ta instalojmë me DVD / Pendrive të vendosur dhe instaloni sistemin siç do të bënim me një version tjetër të Ubuntu. Në përgjithësi, çdo kompjuter lexon fillimisht CD-në dhe pastaj diskun e ngurtë, kështu që nëse zgjedhja jonë është të përdorim një pendrive, do të duhet të ndryshojmë rendin e nisjes nga BIOS. Në të dy rastet ne mund ta testojmë sistemin ose ta instalojmë atë.

Fituesi: Lidh.

Shpejtësi

Kjo sigurisht që është pika më e rëndësishme për të vlerësuar në këtë krahasim të Linux Mint vs Ubuntu.

Unë që kam përdorur Ubuntu për një dekadë, kam vërejtur se mjedisi grafik Uniteti e bëri kompjuterin tim shumë të ngadaltë laptop Unë nuk mund të them se ishte i keq ose se sistemi nuk ishte i besueshëm, por ai humbi shumë shpejtësi, veçanërisht kur hapi disa aplikacione të tilla si Software Center. Gjithashtu, duke parë dritare gri kur sistemi po përpunohet më bëri të mendoj se sistemi nuk po punonte në kompjuterin tim me burime të ulëta.

Nga ana tjetër, të dy Kanella dhe MATE janë mjedise grafike të lehta, sidomos e dyta. Vetëm për shpejtësi dhe shkathtësi, Linux Mint mund Ubuntu në këtë pjesë.

Fituesi: Linux Mint (MATE).

Imazhi dhe dizajni

ubuntu

Sa i përket dizajnit, mendoj se gjithçka është shumë subjektive. Ubuntu përdor Unitet, një mjedis që më pëlqen gjithnjë e më shumë, por duhet të pranohet se është e vështirë për mua të gjej aplikacionet, megjithëse është gjithashtu e rëndësishme të përmendet që ju mund të kërkoni për çdo gjë (brenda aplikacioneve të përfshira, të tilla si preferencat) vetëm nga duke shtypur tastin Windows dhe filloni të shtypni. Për gjithçka tjetër, ikonat dhe dritaret e aplikacioneve duken shumë të ngjashme në të dy (ose tre, siç do të shpjegojmë) sistemet operative, por unë mendoj se Uniteti ka hijeshinë e tij.

linux.mint-mate

Linux Mint vjen në dy versione të ndryshme. Versioni me mjedis grafik MATE duket shumë si Ubuntu deri në mbërritjen e mjedisit grafik Unity në 2011. MATE ka një imazh më pak të kujdesshëm që më kujton, në një farë mënyre, Windows 95, por më tërheqës nga pikëpamja ime sesa ai vijues.

linux-nenexhik-kanellë

Shtë gjithashtu në dispozicion në një version me mjedis grafik Kanellë. Ky mjedis grafik ka një imazh më tërheqës sesa MATE por sa herë që e kam përdorur nuk më ka bindur. Nëse duhet të zgjedh, do të qëndroj te versioni MATE. Dhe jo, dy imazhet e mëparshme nuk janë të njëjta.

Fituesi: Ubuntu.

Organizimi dhe lehtësia e përdorimit

Lehtësia e përdorimit mendoj se është diçka subjektive edhe pse do ta marrim parasysh për krahasimin e Linux Mint vs Ubuntu.

Për përdoruesit që janë e përdorur në Windows, mund ta keni më të lehtë të përdorni Linux Mint Në cilindo prej versioneve të saj, Kanella tregon menunë Start më shumë e ngjashme me atë se si Windows XP, Vista dhe 7 e tregojnë atë si parazgjedhje dhe Mate është pak më shumë si Start klasike.

linux-nenexhik

Të dy versionet e Linux Mint kanë shiritin në pjesën e poshtme dhe Ubuntu e ka në anën e majtë dhe këtu unë e kam zemrën time të ndarë mes më modernes (Unitetit) ose më klasikes, por mendoj se po mësohem dhe Unë jam duke qëndruar me Ubuntu.

Fituesi: Ubuntu.

Programet e instaluara

Të dy sistemet operative kanë gjithçka të nevojshme për të punuar që nga momenti kur ne fillojmë sistemin për herë të parë. Ubuntu nuk ka disa programe të instaluara si parazgjedhje, disa programe që unë gjithmonë përfundoj të instaloj dhe që më bëjnë të mendoj për këtë Përzgjedhja e Linux Mint është më e mirë. Një shembull është media player VLC i cili është i pranishëm në Linux Mint dhe jo Ubuntu (megjithëse mund të instalohet shpejt me komandën e duhur).

Përveç kësaj, Linux Mint gjithashtu ka disa aplikacione të vogla të tilla si MintAssistant, Mint Backup, MintDesktop, MintInstall, MintNanny ose MintUpdate që mund të jenë të dobishme në një moment, por që nuk i kam përdorur kurrë.

Sidoqoftë, kjo është gjithashtu disi subjektive sepse ka të bëjë me aplikacione që janë të dobishme për mua; Për përdoruesit e tjerë mund të jetë e rëndësishme që sistemi të mos mbërrijë me shumë aplikacione, diçka që njihet si bloatware.

Fituesi: Linux Mint.

Përfundim: Linux Mint vs Ubuntu

Nëse bëjmë bilancin e të gjithë postimit të Linux Mint kundër Ubuntu, ne shohim që zgjedhja nuk është aq e thjeshtë sa duket pavarësisht nga fakti se secila veçohet në një pjesë të veçantë.

Për pikë, ne kemi një barazim. Nëse duhet t'i jap një brez fitues njërit, unë që jam presidenti ... do t'ia jepja Ubuntu. Trueshtë e vërtetë që e vëreni shpejtësinë kur hapni disa aplikacione, por unë ndihem më mirë me të në të gjitha aspektet. Nëse i keni provuar, cilën zgjidhni?


70 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Habier dijo

  Xubuntu !!!!!!

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Joaquin Valle Torres dijo

  qëndroni me atë që punon për atë ekip, tashmë më ka ndodhur që njëri dhe tjetri të mos punojnë njësoj në varësi të ekipit, prandaj, nëse përdorni njërën ose tjetrën, dhe gjithçka po shkon mirë për ju, dhe ju mund ta përdorni kompjuterin, në mënyrë korrekte, pastaj qëndroni me kaq.

 3.   David Alvarez dijo

  Nenexhik

 4.   Hermes dijo

  Kur mësoheni të vraponi, është shumë e vështirë të ndryshosh skedarët e distriktit ubuntu. Tani duhet të kemi parasysh se sa pak po inovon në versionet e fundit. Linux mint Unë e preferoj atë në versionin e tij debian sepse garanton të gjithë mint dhe stabilitetin e debianit të shkëlqyeshëm

 5.   Duilio Gomez dijo

  Ubuntu është mirë në pajisjen time,

 6.   Lucas Serrey dijo

  Ubuntu tashmë disa vjet më parë. Nga zakoni dhe rezultati i mirë. Mint tmb është e mirë. Shkon në shije.

 7.   Michael Gutierrez dijo

  Epo Ubuntu. Sepse Mint nuk e flet rrjedhshëm kompjuterin tim, i cili është shumë i vjetër

 8.   emanuelnfs dijo

  Epo, pikat tuaja janë të mira, komentet janë gjithashtu, bazuar në të gjitha ato, nga këndvështrimi i përdorshmërisë dhe shpejtësisë, unë do të shkoja për Mint me MATE, por unë besoj fuqimisht se softueri përveç që është i dobishëm dhe përmbush funksionet duhet të transmetohen si duhet te përdoruesi, si? bërja e ndërfaqeve të sakta, intuitive, të lehta për t'u përdorur, logjike, me kuptim, për shembull menuja globale e Unitetit është një sukses total, disa do të thonë se është një kopje totale e OSX, por, është se është një nëse jo më e mira mënyrë për të gjetur menunë e bekuar, natyrisht në Gnome ata vendosën ta vendosin atë në një buton të tipit hamburger ose me një ikonë ingranazhi, por në desktop nuk na duhet kjo, përveç që të kemi një madhësi që të preket me një gisht, shumë prej nesh përdorin PC ose laptop Për gjëra PC ose Laptop, ne ende kemi atë lloj përdoruesi, me pak fjalë, për mua ajo pikë dhe madhësia e elementeve të tilla si butonat dhe kutitë e zgjedhjes janë ato të treguara në Unity, me respekt për ngjyrat, ato nuk janë më të zgjedhurat, por kemi tema ndërkohë.
  Mendimi im modest.

 9.   Rubén dijo

  Unë preferoj Mint, e vetmja gjë e dobët është se nuk ka programe të azhurnuara, përndryshe unë e dua Kanellën. Për sa i përket organizimit dhe lehtësisë së përdorimit, nuk më intereson sepse në fund i lë të gjitha desktopët në stilin mac: shirita lart dhe zbritur poshtë.

  Uniteti në laptopin tim të vjetër nuk mund ta përdorja, tani që kam një të ri dhe më të fuqishëm i kam dhënë një shans dhe e vërteta është se nuk është aq keq sa thonë disa, unë e kam përdorur atë për disa muaj dhe më pëlqente shumë por preferoj kanellën.

  1.    Raul dijo

   nenexhiku është më i lehtë, por siç thonë ata pasi mësohesh të bash është e vështirë të shkosh në nenexhik
   megjithëse të dy janë të mirë

 10.   Juan Jose Cabral dijo

  Mat i Ubuntu

 11.   alan guzman dijo

  Ubuntu ka arritur një stabilitet të mirë në vitet e fundit.

 12.   Freddy Agustin Carrasco Hernandez dijo

  Mentë KDE

  1.    Eudes Javier Contreras Rios dijo

   Le të shpresojmë se ata nuk e bëjnë budallallëkun e plazmës 5. Kalimi nga KDE4 në plazmën 5 po kalon nga mjedisi grafik më i mirë i të gjitha kohërave në përdorimin e një prej më të zakonshmëve, por prej tyre më i paqëndrueshmi.
   Kjo është arsyeja pse unë do të ngrija dorën time edhe tek Mint KDE

 13.   Mustardë Amadeus Pedro dijo

  Debian ..

 14.   Gabriel Belmont EG dijo

  Linux Mint

 15.   Gad Creole dijo

  Sidoqoftë përgjigjet e pastra të tifozëve Hahahaha.

 16.   Shupacabra dijo

  Mint është një Ubuntu i modifikuar

  1.    grog dijo

   Ubuntu është një Debian i modifikuar. 😉

   1.    Adrián dijo

    Në Shkollën e Vogël ku punoj, me makineri të vjetra, që kishin Xp, provova Linux Lite, i cili gjoja përdor pak burime, pasi provova të tjerët, Linux Mint 17.3, sepse nuk kemi internet për ta, ishte opsioni më i mirë dhe sa të lëngshme janë ato. makineritë e vogla, me 1 koncert ram. Më pëlqeu shumë dhe funksionale. Përvoja ime modeste, 10 CPU, me 15 monitorë CRT.

 17.   Z. Paquito dijo

  Unë jam nga Ubuntu, më pëlqen më shumë në dizajn dhe funksionalitet. Por duhet të pranohet që LinuxMint është ndoshta më i lehtë sot për një përdorues të ri dhe, natyrisht, kursen shumë punë pas instalimit të sistemit sepse paketa e paracaktuar e softuerit është më e plotë; por ka diçka që nuk më bind aspak, nga dizajni artistik (ai funksional është shumë i zellshëm, ki kujdes), deri në detaje të vogla që nuk mund t'i shmang krahasimin me Ubuntu (menaxhimi hierarkik i gjuhëve, për shembull) dhe në atë LinuxMint humbet nga këndvështrimi im. Më pëlqen LinuxMint dhe funksionon shumë mirë, duhet ta pranoj, por akoma po i mungon diçka.

 18.   Pronari i Ujit të Cezarit dijo

  Linux Mint Debian pa dyshim. Me desktop KDE mundësisht

 19.   Vicente dijo

  Unë kam instaluar Mint disa herë dhe më është dashur të kthehem në Ubuntu. Çdo gjë funksionon më mirë në Ubuntu. Ka shumë shpërndarje të bazuara në Ubuntu që ndryshojnë vetëm pamjen e desktopit. Pa lënë Ubuntu ju mund të bëni të njëjtën gjë pa shumë përpjekje. Duke instaluar menunë klasike, ju keni qasje në aplikacione ashtu si në Windows ose Mint. Duke instaluar Docky ose Cairo-dock, ju keni një dok si OS X. Mund të azhurnoni drejtuesit grafikë Intel, duke i shkarkuar nga https://01.org/linuxgraphics/downloads. Ka edhe shumë aplikacione që janë bërë vetëm për Ubuntu, megjithëse mund të instalohet në shpërndarje të tjera, nuk është menjëherë. Por Ubuntu garantohet nga një ekip profesional i përkushtuar për mirëmbajtjen dhe përmirësimin e tij. Një përkushtim profesional nuk është i njëjtë me një hobi.

 20.   Vicente dijo

  Unë do të doja të shtoja diçka që unë e konsideroj të rëndësishme. Shpërndarja jep më shumë larmi; por nuk i sjell dobi askujt. Nëse Ubuntu ka atë që ju nevojitet, është më mirë të qëndroni me të sesa të kaloni në Mint sepse ju pëlqen më shumë ngjyra e desktopit. Arsyeja është se garancia më e mirë që Ubuntu nuk vdes dhe nuk përmirësohet është se rritet në numër përdoruesish. Sot televizionet dhe sistemet operative varen nga audienca. Që Ubuntu ka më shumë miliona përdorues përfiton të gjithëve.

 21.   Jose Luis Lopez de Ciordia dijo

  E vërteta është se kjo është kryesisht një çështje e shijes personale; por jo vetëm kaq. Duke kërkuar diçka më teknike dhe konkrete, nuk më pëlqen politika e Mint për azhurnimet. Me azhurnuesin e Mint largoheni pa instaluar shumë azhurnime sigurie që mund të jenë të rëndësishme për sigurinë e sistemit, të cilat ata i shmangin për shkak të "mos konfiguroni keq ose prishni sistemin". Me fjalë të tjera, një sistem baza e të cilit, megjithëse është e njëjtë me atë të Ubuntu, duan që ajo bazë të zhvillohet në një mënyrë tjetër ... Unë nuk jam i bindur. Dhe unë gjithashtu konstatoj se disa APP nuk shkojnë mirë në Mint. Unë kam një kompjuter specifik ku është e pamundur të funksionojë Libreoffice PPA. Pa llogaritur problemet që kam hasur duke dalë nga letargjia (nuk kam arritur akoma).

  1.    Z. Paquito dijo

   Pajtohem kur bëhet fjalë për azhurnime. Për më tepër, në kompjuterët me Ubuntu (ose ndonjë aromë tjetër, në varësi të energjisë) që menaxhoj nga familja dhe miqtë, unë gjithmonë konfiguroj azhurnime automatike për ta. Unë e bëj atë për dy arsye themelore:

   I parë, sepse disa (fëmijë dhe njerëz me pak ose aspak njohuri) janë përdorues të zakonshëm pa leje administrimi. Unë nuk mund të mbaj një vështrim në kompjuterët e tyre çdo ditë, kështu që do të ishte më mirë nëse azhurnimet e sigurisë zbatohen automatikisht.

   2º Sepse jam plotësisht i sigurt se shumica e atyre që janë administratorë nuk do të azhurnojnë sistemin, kështu që, të paktën, azhurnimet e sigurisë të zbatohen automatikisht.

   Unë nuk u binda nga ajo politikë e azhurnimeve të LinuxMint, as se ato nuk mund të bëhen automatikisht, azhurnuesi i Mint vetëm i kërkon, por nuk i instalon.

   Sidoqoftë, unë mendoj se Ubuntu është më i mirë në këtë drejtim.

  2.    Monica dijo

   Po dyshoja, por pas asaj që thua më ke bindur. Më pëlqen që ekipi im nuk humbet asnjë azhurnim. Faleminderit per komentin

 22.   Taliesin LP dijo

  Unë përdor Ubuntu pa hezitim, por mendoj se është çështje shijeje dhe zakoni (po, gjithashtu e urreja unitetin në fillim dhe tani nuk mund të jetoj pa të). Sa i vështirë është gjetja e aplikacioneve, ju keni provuar treguesin ClassicMenu (treguesi klasik) që kthen menunë gnome2 në sirtarin e indikatorit, për ato aplikacione që nuk i mbani mend se si quhen ose që nuk i mbani mend. duke instaluar ...

 23.   hathorr dijo

  Ubuntu mate, vetëm me një shirit mbi të cilin unë gjithashtu e kam atë në një atom dhe shkon shumë mirë.

 24.   Juan LG dijo

  Aktualisht në laptopin tim kam të instaluar Ubuntu me GNOME, funksionon për mua dhe më bën funksionale dhe të shpejtë për kompjuterin tim me një procesor 2-bërthamor, e vetmja gjë që nuk më bind është sistemi i njoftimit, gjithçka tjetër është e shkëlqyeshme, Unë nuk e kam provuar Ubuntu me Unity për një kohë të gjatë kështu që nuk e di se si ka përparuar dhe Linux Mint nuk më bindi përtej disa ditëve të testimit.

 25.   qarkutDaniel dijo

  Mint ose Ubuntu varet shumë nga kompjuteri dhe përdoruesi. Ajo që funksionon për dikë tjetër mund të mos funksionojë për të. Nga ana tjetër, është e habitshme që Linux Mint është më i shkarkuari në 12 muajt e fundit, dhe se Ubuntu zbritet midis 3 dhe 4 vendeve, madje edhe nën OpenSUSE (shpërndarja)

 26.   akull dijo

  deri tani qëndroj me Ubuntu - Unty + kompiz dhe jam i lumtur! 🙂 (sqaroj, jam në hark) por isha një përdorues i ubuntu dhe një përdorues SHUM i lumtur

 27.   Odracire dijo

  Unë kam qenë duke përdorur Ubuntu për disa vjet, por që kur kam ndryshuar kompjuterët nuk kam ndaluar së pasur probleme me disa shoferë. Sidomos me wifi. Javën e fundit kam instaluar Debian, Ubuntu, Elementary OS dhe Mint. Vetëm Ubuntu më jep probleme me shoferin. Tre të tjerët e testuar janë perfekte, por Debian ishte më i vështiri kur instaloi shumë aplikacione dhe sistemi operativ fillor dukej shumë i bukur, por shumë i paqëndrueshëm dhe me shumë gabime. Zbulimi im ishte Mint. Oneshtë e fundit që instalova dhe tani jam shumë e lumtur. E vërteta është se në konfigurim, performancë dhe dizajn nuk ka asgjë për t'u patur zili ndaj atyre të mëparshmit. Tani për tani, pa hezitim, do të qëndroj me Mint. Kam instaluar versionin 17.3 Cinnamont 64-bit

  1.    Romani Javi dijo

   SHUME Pajtohem Unë jam një përdorues i ri por me më shumë se një vit në GNU / Linux kam provuar të gjitha aromat e Ubuntu dhe problemi im i madh ka qenë pajtueshmëria me drejtuesit, veçanërisht Wi-Fi, i cili me Linux Mint nuk kam asnjë problem. Tani përdor LinuxMint 18.3 Sylvia Xfce dhe është shumë i plotë, i qëndrueshëm dhe i lehtë. Më në fund, në lidhje me softuerin që sjell Mind's, ai është më i plotë se Ubuntu

   PS: nëse ka një përdorues që dëshiron të provojë një Shpërndarje GNU / Linux për të filluar në këtë botë, unë rekomandoj përdorimin e Linux Mint (Linux Mint Xfce për kompjutera me burime të ulëta).

 28.   Brian dijo

  Kam përdorur Ubuntu nga 9.04 në 14.04. Deri në 12.04 Ubuntu ishte një distro pothuajse e përsosur, e pathyeshme. Në 6 vjet nuk më është dashur të rinstaloj kurrë, por muajin e kaluar, më është dashur të "instaloj përsëri" (në fakt fshij dhe formatoj ndarjen për një instalim të pastër dhe nuk lë asnjë dyshim) por e minimizova atë, kjo mund të ndodhë ndonjëherë. Zgjati 3 javë dhe paniku i bërthamës ishte i pamundur të zgjidhej, unë kalova 2 ditë duke ecur nëpër blog, wiki dhe forume. Tashmë kishte gjëra rreth 14.04 që nuk më pëlqyen, por unë gjithmonë kam punuar mirë me Ubuntu, e minimizova atë. Me pak fjalë, zbulova Linux Mint 17.2 Mate dhe deri më tani, nuk pendohem për ndryshimin, megjithëse kanë kaluar vetëm disa javë dhe, duke u bazuar në Ubuntu, është shumë praktike për mua. Mjedisi desktop Mate ka avantazhin e të qenit në gjendje të rregulloje gjithçka si në Gnome 2 dhe nuk ka probleme me treguesit, diçka që bëri në Gnome 3, edhe pse gjithçka mund të zgjidhet, duhet të sqarohet.

  Përshëndetje.

 29.   Javier Hernandez - Crnl -Misero dijo

  Ubuntu Mate 16.04 !!!!! i pasjellshëm

 30.   carlos perez dijo

  Sapo instalova ubuntu 16.4 në kompjuterin tim desktop, po e testoj por fatkeqësisht diçka ndodh midis këtij versioni të ri të ubuntu dhe amd, për fat të keq procesori dhe grafika ime janë amd, unë shoh efikasitet më të madh me nenexhikun që unë kam instaluar në laptop ajo që nga pamja është e ndryshme, megjithëse iunity duket interesante, e vërteta është se lundrimi nëpër të nuk më duket i këndshëm, është si të përdorësh dritaret 8 që ishte një karmë për mua. Kam një konfigurim prej 2 shiritash në nenexhik, 1 në krye për programet e paracaktuara dhe një të ulët për njoftimet dhe dritaret aktive, e cila është mënyra se si e kam personalizuar dhe më pëlqen më shumë, është si të kesh më shumë rregull.
  Mendimi im është që ju përdorni atë që ju pëlqen më shumë, por unë vazhdoj me kanellën e mentes, ato janë vetëm shije. Sa i përket programeve dhe azhurnimeve, mendoj se janë të njëjtat, pavarësisht nëse janë automatike apo jo, është një histori tjetër.

 31.   Pallati Bombaj dijo

  kjo ka ekzistuar për një kohë, por unë kam provuar Ubuntu MATE 16.04 LTS dhe duket mirë!

 32.   Manuel dijo

  Unë gjithmonë kisha përdorur Ubuntu, në veçanti Xubuntu, Lubuntu dhe LXLE, dhe disa muaj më parë kalova në Linux Mint dhe nuk pendohem aspak për ndryshimin, e konsideroj shumë të vështirë që një ditë do t'i jap përsëri një mundësi Ubuntu .

 33.   appleandroidfanboyja dijo

  dritaret 10

  1.    Xhonni Melavo dijo

   hahahahahaha, si te pelqen te behesh i rrahur, e Alejandro?

 34.   jamie ruiz dijo

  Unë kam provuar Linux Mint për një kohë të gjatë, në një desktop dhe në disa laptopë dhe funksionon shumë mirë për mua, Libre Office nuk e ka performancën që prisja, por kjo është një çështje tjetër ... Ende jam kurioz për të provuar UBUNTU.

 35.   javi dijo

  Mentë nga një rrëshqitje dheu për ata prej nesh që vijnë nga Windows. Ubuntu e instalova dhe e hoqa me të njëjtën gjë: e shëmtuar, e ngadaltë, nuk më pëlqente aspak.
  Unë aktualisht kam Mint për pothuajse gjithçka dhe Windows 10 për lojëra.

 36.   Pierre Aribaut dijo

  Linux Mint 18.2 (tani 18.3) me Kanellë për 6 muaj, kur vini nga Windows 7 ose më herët, është perfekt, shumë i lehtë për t’u përdorur dhe shumë i qëndrueshëm

 37.   Luis dijo

  Unë qëndroj me gmac bazuar në ubuntu ... Kam një laptop 7 vjeç dhe funksionon shumë mirë ... dhe megjithëse gmac nuk vazhdon më por vazhdon të marrë azhurnime të ubuntu dhe e kam me 16.04

 38.   Gabriel dijo

  MINT ALL LIFE, UBUNTU në dell XPS 501LX rrëzohet, funksionon si orto dhe fal fjalën. Gjithmonë problemet, nëse është me të vërtetë e lehtë për të instaluar paketat, është e vetmja gjë që unë e shoh më pozitive se distro të tjera.
  E vetmja gjë për të thënë të vërtetën dhe unë nuk jam një super tifoz i linux

 39.   Nelson Country dijo

  Për 5 vjet kam instaluar të dy në disqe të ndryshme dhe së fundmi kam si të preferuar Mint, të cilin e përdor si parazgjedhje. Meqenëse nuk më pëlqente uniteti, provova Mint dhe ajo u bë e preferuara ime-

 40.   Gjeniu47 dijo

  për ubuntu tim meqenëse nenexhiku linux më kujton Windows 2000

 41.   Edu dijo

  Ajo që më bezdis për Mint është se nëse ka ndërprerje të energjisë ose varet për ndonjë arsye dhe duhet të bësh një shkyçje drastike, grubi i boot-it tënd shkon plotësisht dhe është shumë e vështirë të dalësh nga inicialet, me xubuntu nuk ka Pas kësaj, veçanërisht për mua, unë preferoj xubuntu xfce + kairo dock + temë harku + ikona elementare ..

 42.   Jairo dijo

  Win10 + VisualStudio + Corel2018 + VisualNEO, në lidhje

 43.   Trungje dijo

  Linux Mint është më i miri në gjithçka!

  Kudo që është jeshileja e bukur e mente, le të hiqet okra e shëmtuar e shkretëtirës ...

 44.   karakolë dijo

  Mente 18 me kanellë.

 45.   willo santos dijo

  Pranë çinstalimit të windows 7 home premium nga laptopi mini mini acer pasi është i ngadaltë, mendoj se do të zgjedh MINT pasi që versioni 18 ubuntu ishte akoma i ngadaltë.

 46.   Mark dijo

  Unë do të mendoja ubuntu me kanellë, por u largova shumë kohë më parë dhe u ktheva në debian.
  Kohët e fundit po provoj Deepin dhe më pëlqen shumë.

 47.   Anibal dijo

  Linux Mint 19.3

 48.   Inigo dijo

  Unë jam një mësues dhe e kishim të instaluar Ubuntu në kompjuterët e studentëve të ciklit të parë ESO. Një dhimbje në bythë.
  Provuam Linux Mint dhe gjithçka ndryshoi. Shumë më mirë. Unë nuk e di se cili do të jetë më i mirë, por, për një fillestar Linux Mint pa asnjë dyshim për lehtësinë e përdorimit. Me LibreOffice, Chromium dhe VLC mund të bëni pothuajse gjithçka që bëni normalisht me kompjuterin tuaj.

 49.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Jose Maria Amador dijo

  Pershendetje, a me pelqejne dy OS qe kam bere? , Lehtë Unë kam dy disqe të forta në kullë, në njërën kam Ubuntu dhe në tjetrën kam Linux, kam hequr mbulesën nga kulla për të hyrë Unë kam vetëm një disk të lidhur në bord, kur dua të boot me OS tjeter une shkeput njeren dhe lidh tjetren.
  Rreth 20 ose 25 vjet më parë instalova dy sisteme në një disk të vetëm, Wuindows dhe Ubuntu, bëra dy ndarje dhe ishte perfekte, por kur duhej të azhurnoja duhej të ishe i kujdesshëm kur të rifilloje.
  Ishte pas kësaj vendosa të avandonar Wuindows dhe të vendos dy Disqe, njëri me Ubuntu dhe tjetri me Linux.
  Dhe nëse është e vështirë të thuash se cila është më mirë, kjo është arsyeja pse unë i kam të dyja.

 50.   Ivan Sanchez - Argjentinë - dijo

  Veçanërisht preferoj mentën, megjithëse mendoj se ka më shumë pikë për të analizuar, vërej se në menten më të rëndësishme merr nderimet. Kur Ubuntu varet bëhet më i ngadaltë dhe prandaj humbet qëndrueshmërinë. Mint arriti të zhvillojë një rrjedhshmëri më të madhe që e bën atë më të rehatshme për të punuar.
  Duke lënë mënjanë pak romantizmin e të kaluarit shumë kohë me Ubuntu dhe ndërfaqen e tij më estetike, ngadalësia e tij nuk e bën atë të këndshëm dhe kur punon ose thjesht shijon kompjuterin kjo pikë negative bëhet dërrmuese. Unë mendoj se një sistem me një mjedis bazë dhe të lehtë është më i suksesshëm sesa grafika dhe efektet më të mira të kombinuara me ndërprerjet.
  Nenexhik ... le të vazhdojmë!

 51.   Jhon dijo

  Më pëlqen më shumë ubuntu por nëse shtojmë elementaryOS e mbaj elementare

 52.   Obed medina dijo

  Me shumë përulësi duhet të jap mbështetjen time për LINUX MINT 17.3 MATE, nga shumë linux distros që kam provuar, është më e thjeshtë, më e shpejtë, më intuitive dhe e besueshme. Unë punoj me mini-laptopë, CPU të vjetër dhe all-in-one exo; në fakt unë kam një DIGITECA që funksionon dhe zgjerohet dhe është shumë i rrjedhshëm me një router linkys dhe lampp 5.6 në 21 kompjuterë në një qendër CBIT ...
  Duke respektuar mendimet dhe përvojat e tjera ... Unë mbështes dhe promovoj MINT

 53.   Ignacio dijo

  Larg Linux Mint për shijen time. Unë gjithmonë kam përdorur LM në një netbook dhe e kam dashur atë. Bleva një desktop me I9, 16 GB RAM, një 500 GB të fortë dhe një 2TB të zakonshëm. Thashë pak më parë, po ju dërgoj Ubuntu 18.04 dhe do të filloj ta përdor. Gjithmonë më kushtonte çështja e Bluetooth që ishte prerë, wifi që ishte prerë ose nuk funksiononte me shpejtësinë që duhej të shkonte dhe shumë më tepër probleme. Si me të gjitha problemet që lindën, unë i dhashë atij mundësi. Një ditë, ata njoftuan LTS 20.04 dhe unë thashë, do ta azhurnoj për të parë nëse diçka përmirësohet. Ilaçi ishte më i keq se sëmundja dhe unë u ngopa. Vendos nenexhikun në desktop dhe gjithçka është perfekte dhe me shumë më tepër shërbime. Unë e dua nenexhikun. !!!! Përshëndetje për të gjithë.

 54.   Guillermo dijo

  Ubuntu është i ngadaltë. Sa herë që e instalova, ajo e kishte atë. Duket se nuk është ndër përparësitë e Canonical, por unë thjesht dua që sistemi të jetë i lehtë për të alokuar burimet e kompjuterit tim në programe dhe lojëra. Pastaj zgjidhet pamja (ka Mint Mate, Mint xfce, kanellë mente, etj. Dhe e njëjta gjë në Ubuntu). Nuk është pohuese që ta përfshini atë si pjesë të vlerësimit. Unë mendoj se Ubuntu është mirë nëse jeni tipi i personit që nuk ka mend të harxhojë burime ose që i ka ato për të kursyer. Akoma, ka akoma arsye që ju të zgjidhni Linux Mint.

 55.   Ohnegrund dijo

  Unë qëndroj me Linux Mint, më përshtatet në mënyrë të përsosur me PC-në që kam dhe është shumë më i qëndrueshëm se Ubuntu. Unë jam i shqetësuar vetëm për çështjen e sigurisë pasi ata thonë se Mint nuk e thekson atë çështje, por tashmë është çështje e kujdesit për secilën.

 56.   daniel dijo

  Ai përfundon duke shkuar për Nenexhikun dhe nuk pendohem në asnjë moment që e kam bërë.

 57.   Informacion falas dijo

  Dokumentacioni hiqet nga instaluesi dhe parametri Linux Mint: https://infolib.re

 58.   Lavdi dijo

  artikull intéressant, merci!

 59.   Lavdi dijo

  artikull intéressant, merci

 60.   Jorge Luis dijo

  Dy ditë më parë instalova ubuntu 20 në një Macbook 2008 4.1 me 2 GB RAM, 2,4 GHz dhe 240 GB SSD, dukej mirë dhe gjithçka, por unë kurrë nuk kisha përdorur një distro linux dhe doja të thithja linux. Provova nenexhik Linux për kuriozitet dhe pashë me shumë kënaqësi, (nuk e di nëse edhe në Ubuntu) që kisha mundësinë e këndeve të mia të dashura të nxehta që i përdor shumë në OSX, vetëm për këtë dhe thjeshtë në gjeneral, do të qëndroj me Mint për ca kohë, në atë që mësoj pak për botën linux, nga rruga ishte dhimbje koke që kisha lidhje Wi-Fi por nuk kisha të dhëna ...... deri Kam çinstaluar shoferin gjenerik, pastrova regjistrimet dhe instalova përsëri atë të duhur për broadcom-in tim

 61.   Gustavo dijo

  per MINTERIN tim !!!!

 62.   Hector T. Chavez Valencia dijo

  Ditë shumë të mira. Kam të instaluar Windows 10, në një laptop Samsung RV420. Do të doja të instaloja Ubuntu Budgie. Unë pyes, a mund ta instaloj në një ndarje tjetër, të ndarë nga Windows 10?
  A mund të dërgoj email nga Ubuntu Budgie në Windows 10 pa problem?
  A mund të hyj pa probleme në të gjitha rrjetet sociale?
  Komentet tuaja, faleminderit