UbuntuDDE: aroma e dhjetë zyrtare e Ubuntu do të mbërrinte me Deepin

UbuntuDDE

Vetëm tre vjet më parë, Canonical ishte gati të niste një version të ri të sistemit të saj operativ me një anëtar të ri të familjes së saj. Ishte Ubuntu Budgie, një sistem operativ që mbante etiketën "Remix" derisa u bë një aromë zyrtare. E njëjta etiketë mbart Kanellë Ubuntu, projekt që po punon për të hyrë në familje. I njëjti mbiemër mbart një projekt tjetër, atë të UbuntuDDE, gjë që mund të sugjerojë që ata janë duke punuar drejt bërjes së vëllait të XNUMX-të.

Ne nuk e dimë nëse UbuntuDDE do të bëhet një aromë zyrtare. Në fakt, ne dimë shumë pak për një projekt që sapo ka lindur dhe i të cilit Llogari Twitter Ai ka postuar vetëm dy cicërima. E para ka qenë njoftimi i lëshimit të parë në historinë e tij, e cila përkon me UbuntuDDE Remix 20.04 Focal Fossa Beta. Ne gjithashtu njohim një informacion tjetër, këtë shumë më të rëndësishëm: ju do të përdorni informacionin Deepin mjedis grafik, një desktop modern dhe shumë interesant për ata që janë lodhur nga GNOME, Plasma ose Budgie.

UbuntuDDE qëndron për Ubuntu Deepin Desktop Environment

Projekti sapo ka lansuar faqen e saj në internet, nga e cila mund të përdorni kjo lidhje. Kështu, zhvilluesit e saj do të kishin vendosur të shkonin në të kundërtën e Kanellës së Ubuntu, i cili filloi duke na treguar për shijen e tyre dhe planet e tyre para se të kishin një faqe në internet ku mund të kërkonin idetë e tyre dhe ato që kishin për të na ofruar. Siç e kemi përmendur tashmë, në faqen e internetit ata i referohen sistemit operativ si UbuntuDDE, që është shkurtesa për Ubuntu Deepin Desktop Environment, por në detaje ata shtojnë etiketën "Remix" që unë personalisht e kam parë vetëm në dy aromë të Ubuntu , një që u bë një zyrtar dhe një tjetër që është në të. Prandaj, jemi përballur me çfarë mund të jetë aroma e dhjetë zyrtare e UbuntuNëse shtojmë Kanellë Ubuntu dhe marrim parasysh se Ubuntu GNOME pushoi së ekzistuari pas lëshimit të Cosmic Cuttiefish (Ubuntu 18.10).

Duke marrë parasysh pak informacionin që ka në këtë drejtim, mund të thuhet pak më shumë. Po mund të përmendim disa nga aplikacionet ju përdorni, si:

 • Firefox si një shfletues uebi.
 • Thunderbird si menaxher i postës dhe kalendarit.
 • LibreOffice si një komplet zyre.
 • Deepin File Manager si menaxher skedarësh. Ka tema të lehta dhe të errëta, por ekziston një defekt që e bën atë të mos duket shumë mirë kur shkon nga njëra te tjetra.
 • Celluloid dhe mpv Media Player si multimedia player. Fillimisht, nuk përfshin ndonjë program muzikor, të tillë si Elisa ose Rhythmbox.
 • GIMP si një redaktues imazhesh.
 • Lectern si një shikues i dokumenteve.
 • Softueri (nga Ubuntu) si dyqan softuerësh.
 • GParted si një menaxher ndarje.

Në dispozicion nga 23 Prill në version të qëndrueshëm

Remix UbuntuDDE 20.04 RemixBeta është në dispozicion en Google Drive dhe burimforge. Duke marrë parasysh që është në fazën beta dhe se është akoma në hapat e saj të parë, instalimi i tij në pajisjet e prodhimit nuk rekomandohet, por ne mund të shohim gjithçka që ajo ka për të ofruar në një makinë virtuale. Më e mira që mund të bëjmë është të përdorim GNOME Boxes, propozimi i GNOME që na lejon të ekzekutojmë ISO të Drejtpërdrejta në një ekran më të madh sesa ajo që na ofron VirtualBox.

Nga ana jonë, ne do të ndjekim evolucionin e projektit dhe do të publikojmë ndonjë lajm interesant në lidhje me të. Ndoshta një nga të tjera është se ata kanë të bëjnë drejtpërdrejt me Canonical.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Michael Torres P. dijo

  Mirëmëngjes, mund ta instaloni si një boot dual Windows 10 dhe UbuntuDDE, cili do të ishte instalimi, a mund të më ndihmoni ju lutem.

  regards
  miguel Torres