UKUI një mjedis desktop që imiton Windows 7

dritare ukui

UKUI (Ndërfaqja e përdoruesit e Ubuntu Kylin) është një mjedis desktop i zhvilluar nga stafi i Ubuntu Kylin e cila është një nga shijet e shumta që ka Ubuntu. UKUI është një pirun i Mate i cili është gjithashtu një pirun i Gnome2.

Ky është një mjedis i lehtë për desktop, që nuk kërkon shumë burime, UKUI është zhvilluar duke përdorur gjuhët e programimit GTK dhe Qt, duke siguruar një ndjesi mjaft të këndshme për përdoruesin gjatë detyrave rutinë. Ky mjedis i frymëzuar nga mjedisi Windows 7, na lejon të rregullojmë shpërndarjen tonë Linux në mënyrë që ajo të ketë pamjen e Windows 7.

Por mos u shqetësoni, nuk është e nevojshme që duhet të instaloni përsëri Ubuntu Kylin që të mund të provoni këtë mjedis, pasi që ne kemi mundësinë që ta instalojmë atë vetëm duke shtuar depon e tij në sistemin tonë

Si të instaloni UKUI në Ubuntu?

Në mënyrë që të instalojmë këtë mjedis desktop duhet të shtojmë depon e mëposhtme në sistemin tonë me komandën e mëposhtme, kjo depo është funksionale vetëm në versionet 16.10 dhe 17.04 të Ubuntu:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui

Tani duhet vetëm të azhurnojmë depot:

sudo apt update

Dhe tani ne vazhdojmë të instalojmë mjedisin vetëm me:

sudo apt install ukui-desktop-environment

Si të instaloni UKUI përmes paketës deb?

edhe ne kemi mundësinë për të instaluar këtë mjedis desktop duke përdorur paketat deb, me këtë opsion mund ta instalojmë në çdo derivat të Ubuntu, paketat gjenden kjo lidhje.

Ne vetëm duhet të kërkojmë për paketat e treguara në arkitekturën tonë dhe pastaj vazhdoni t'i instaloni me menaxherin tonë të preferuar të paketave ose nga terminali.

Nëse jeni një nga ata që preferojnë të përdorin terminalin, rekomandimi i vetëm që mund t'ju jap është që të gjitha paketat e shkarkuara të vendosen në një dosje të vetme të pavarur nga dosja juaj e shkarkimeve, pasi ta bëjmë këtë, ne vetëm zbatojmë këtë komandë për të instaluar të gjitha ata:

sudo dpkg -i *.deb

Rekomandimi i vetëm që mund t'ju jap është që ju të rifilloni sistemin tuaj pas këtij procesi në mënyrë që ndryshimet të hyjnë në fuqi dhe në menaxherin tonë të hyrjes ne duhet të zgjedhim Ukui si mjedis.

Sapo të fillojë seanca jonë e sistemit, ne menjëherë mund të vlerësojmë ngjashmërinë e madhe që ka mjedisi me Windows 7, lëshuesin e aplikacionit, si dhe zonën e njoftimit të tij.

Skedari gjithashtu është modifikuar që të jetë më i ngjashëm me atë me Windows të quajtur Peony.

Si të çinstaloni UKUI nga sistemi ynë?

Për të hequr këtë mjedis dhe depon e tij nga sistemi ynë, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntukylin-members/ukui -r -y

sudo apt-get remove ukui-*

sudo apt-get autoremove

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerardo hernandez dijo

  Pedro Perafan Carrasco

 2.   Joseph Wielandt dijo

  Emilio Villagran Varas

 3.   Armando Cuneo dijo

  Ose i mërzitshëm

 4.   Kaskara Rd dijo

  Për ata që nuk duan të largohen nga Windows

 5.   dembel dijo

  Pse?

 6.   Alex dijo

  Shumë bukur, e vetmja gjë që nuk më pëlqen janë ikonat e zeza dhe ora / kalendari. Bëni nëse ata bëjnë një që imiton atë të mac OS.