Piruni i parë i Unitetit 8 është tani në dispozicion për Ubuntu 16.04

Uniteti 8 dhe Fushëveprimet.

Brenda pak orësh nga njoftimi i mbylljes së projekteve të Ubuntu Phone dhe Unity 8, disa zhvillues filluan forkët dhe zhvillimet përkatëse në mënyrë që Komuniteti Ubuntu të mos mbetet pa të. Ne tashmë e dimë se çfarë po ndodh me Ubuntu Phone, por çfarë lidhje me Unitetin 8?

Për Unitetin 8 ne e dimë që një zhvillues i quajtur John Salatas është kujdesur për krijimin e një piruni të quajtur Yunit. Ky Yunit ose Uniteti 8 bazohet në zhvillimet e Ubuntu, por edhe pse nuk kemi akoma desktopin përfundimtar, po kemi zhvillime se cili do të jetë Uniteti i ardhshëm 8 ose më saktë Yunit.

Yunit do të jetë emri i ri i Unitetit 8 edhe pse do të mbetet i njëjti

Salatas së fundmi ka lëshuar një depo të jashtme për Ubuntu që mund ta përdorim për të instaluar Yunit si desktop kryesor. Edhe pse për fat të keq, kjo desktop nuk është akoma e qëndrueshme kështu që nuk mund ta përdorim atë për ekipet e prodhimit.

Ky depo mbështet Ubuntu 16.04, versionin LTS të Ubuntu. Dhe nuk mund të përdoret as në Kubuntu 16.04 ose në Ubuntu MATE. Arsyeja për këtë është se unë përdor biblioteka QT që janë shumë të vjetra për të përdorur Yunit.

Në çdo rast, nëse duam të instalojmë Yunit në Ubuntu tonë, sepse jemi në përputhje me të, duhet të hapim një terminal dhe shkruani sa vijon:

wget -qO - https://archive.yunit.io/yunit.gpg.key | sudo apt-key add
echo 'deb [arch=amd64] http://archive.yunit.io/ubuntu/ xenial main' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yunit.list
echo 'deb-src http://archive.yunit.io/ubuntu/ xenial main' | sudo tee --append /etc/apt/sources.list.d/yunit.list
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt install yunit-desktop

Kjo do të fillojë Instalimi i Desktopit Yunit në Ubuntu tonë. Gjatë instalimit do të na kërkojë LightDM, ne klikojmë që ta duam si menaxher të seancave dhe kaq. Ne tashmë kemi Yunit Desktop si desktop në Ubuntu. Tani, mos harroni se Yunit është ende një desktop në zhvillim, që do të thotë se mund të shkaktojë gabime serioze dhe madje edhe të mos funksionojë. Por si bazë për një desktop të ardhshëm nuk është e keqe A nuk mendoni kështu?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Steve Malave dijo

  Në pritje të prishjes së ubuntu për përdoruesit e tjerë për të parë nëse mund ta instaloj

 2.   Yorman Colmenares dijo

  Unë mendoj se pa presionin për të qenë një mjedis nënë dhe si parazgjedhje, ajo mund të bëhet më shumë sesa ajo që vendosi Canonical. Isshtë një mjedis i menaxhuar shumë mirë, por me të meta, mund të jetë një zgjidhje duke u dhënë atyre qasje të tjera, vetëm se njerëzit e Cano nuk mund ta bënin atë me kufizimet e tyre dhe planet e biznesit.

 3.   cbenitez10 dijo

  Unë u përpoqa të instaloj dhe nuk munda sepse paketa nuk ekziston ose ka një emër tjetër! D: