Si të kemi Unitet në Ubuntu MATE 17.10

Ubuntu MATe me pamje dhe ndjenjë të Unitetit

Ubuntu MATE është një aromë zyrtare e Ubuntu me shumë komunitete pas saj dhe me një personalizim të fortë që nganjëherë është larg nga versioni origjinal. Ubuntu MATE është aroma e vetme që ka shprehur synimin e saj për të qëndruar me MIR, si dhe me arkitekturën 32-bit. Por është gjithashtu një aromë që ka një bankën e të akuzuarve edhe se ajo tashmë mbështet vështrimin e Unitetit brenda MATE.

Për ata që nuk duan Gnome ose një desktop tjetër përveç Unity, alternativa më e mirë është MATE. Tjetra do t'ju tregojmë se si ta vendosni shfaqjen e Unitetit në Ubuntu MATE 17.10.

Pas instalimit të Ubuntu MATE 17.10, mund të ndryshojmë pamjen e desktopit falë vegla MATE Tweak. Ky mjet mund të gjendet në menunë e Sistemit. Pas shtypjes së MATE Tweak do të shfaqet një dritare si kjo:

Rrëmujë MATE

Duhet të shkojmë te ikona e Panelit që është në të majtën tonë dhe në krye do të shfaqet një menu që thotë "Zgjidh një dizajn panel për të ndryshuar ndërfaqen e përdoruesit" me një menu në rënie. Në Kjo menu në rënie do të zgjedhë opsionin «Mutiny», do të shfaqet një dritare e vogël duke na pyetur nëse duam të ndryshojmë Layout.

Në këtë rast, ne shtypim butonin e pranimit për ndryshimet që do të zbatohen. Pas kësaj klikojmë afër në dritaren e mbetur dhe kemi shiritin anësor të Unitetit. Tani ne duhet të rregullojmë ikona të tilla si desktopët virtualë që mund t'i heqim përmes personalizimit të panelit, duke klikuar me të djathtën mbi të.

Nëse duam të kthehemi që të kemi pamjen tradicionale MATE, ne thjesht duhet të shkojmë në MATE Tweak dhe në panele zgjidhni skedën Tradicionale, pas së cilës pamja e desktopit do të ndryshohet përsëri. Siç mund ta shihni, kthimi në Unity është shumë i lehtë me Ubuntu MATE 17.10 Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   manbutu dijo

  Desktopi i Ubuntu Unity nuk është i vdekur kontrolloni këtë https://community.ubuntu.com/t/testing-unity-session-in-18-04/987, http://ubuntu.luxam.at/, https://www.youtube.com/watch?v=YiOeLiegA-k&feature=youtu.be,https://sourceforge.net/projects/unity7sl/, https://yunit.io/yunit-project-updates-20170917/, https://yunit.io/yunit-project-updates-20170917/, https://plus.google.com/u/0/110699558853693437587; Shpresoj që këto bashkësi të bashkohen për të krijuar një aromë në mënyrë që të kemi unitet për sa vijon për të krijuar një desktop më të mirë të unitetit sesa origjinali.

 2.   Joaquin Garcia dijo

  Përshëndetje Manbutu, unë ndaj interesin tuaj për shijen zyrtare që Unity ka si desktop kryesor, por deri më tani Unity nuk do të marrë ndonjë lajm, ai do të ruhet vetëm për versionet e ardhshme. Yunit do të jetë e ardhmja, por nuk ka ende një version të qëndrueshëm. Për momentin Uniteti nuk do të ketë vdekur, por mund të themi se është në një gjendje komate. Unë dua që kjo të ndryshojë dhe siç thoni ju, që një aromë zyrtare del me Unitetin, por tani duhet të presim. 🙁
  Një përshëndetje

 3.   manbutu dijo

  Aspak nëse ka marrë disa vello të brendshme të ndryshimeve në minutën 8:42 https://www.youtube.com/watch?v=s0krTXn3HdI përmirësime në drejtuesin e nvidia shpresoj që aroma e desktopit të faleminderit që patë komentin tim

 4.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Në fund zgjedh kinemanë ... Çështje shijeje ...