Shikime, monitoroni kompjuterin tuaj Ubuntu 18.04 LTS nga terminali

Shikime rreth

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në Shikimet. Për ata që nuk e dinë, ky është softuer falas, i licencuar nga LGPL, për monitoroni sistemin tonë operativ GNU / Linux ose BSD nga një ndërfaqe teksti.

Duke përdorur këtë program ne do të jemi në gjendje të monitorojmë CPU-në, mesataren e ngarkesës, kujtesën, ndërfaqet e rrjetit, diskun I / O, përdorimin e hapësirave në sistemin e skedarëve, pajisjet e montuara, numrin e përgjithshëm të proceseve aktive dhe proceset kryesore. Atje jane shumë opsione të disponueshme në Glances që mund të zbulojmë ndërsa përdorim programin.

Një nga karakteristikat kryesore është se mund të vendosni pragje (paralajmërues dhe kritikë) në një skedar konfigurimi. Informacioni do të shfaqet me ngjyra, gjë që do ta bëjë më të lehtë për ne që të gjejmë një ngushtim në sistem. Glances përdor bibliotekën libstatgrab për të marrë informacion nga sistemi ynë dhe është zhvilluar ne Python.

Instalimi i Monitorimit të Sistemit të Glances në Ubuntu 18.04 LTS (Kastor Bionic), qoftë në versionin e serverit, qoftë në versionin desktop, do të jetë mjaft i thjeshtë. Ne supozohemi të ekzekutojmë komandat nën llogarinë rrënjë, nëse jo, mund t'ju duhet të shtoni 'sudo' në komandat për të marrë privilegjet e administratorit.

Çfarë do të na tregojë ekrani i Glances?

informacioni i shfaqur në Glances

Ndër të tjera, Glances do të na tregojë në ekran:

 • Informacioni i kujtesës i cili përfshin RAM, swap dhe memorie të lirë.
 • El ngarkesa mesatare e CPU-së të sistemit tuaj.
 • Informacioni i CPU-së siç janë aplikacionet që lidhen me përdoruesit, programet e sistemit dhe programet joaktive.
 • Numri i përgjithshëm i proceset aktive dhe të gjumit.
 • Shkarkoni dhe ngarkoni. tarifat e lidhjes në rrjet.
 • Disku I / O, lexoni dhe shkruani detaje.
 • Tregon pajisje disk që kemi montuar.
 • Tregon data dhe ora aktuale në fund.
 • Ne do të jemi në gjendje të shohim IP në rrjetin tonë lokal dhe IP publike.

Instaloni Glances në serverin Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver

Së pari ne do të sigurohemi që të gjitha paketat e sistemit janë të azhurnuara duke ekzekutuar në terminal (Ctrl + Alt + T):

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Tjetra do të ekzekutojmë komandën e mëposhtme për të instalo shikime:

apt-get install glances

Nëse Glances nuk është i disponueshëm në menaxherin e paketës të sistemit tuaj operativ, mund të përdorni skriptin e mëposhtëm të instalimit të siguruar nga ekipi zyrtar i Glances:

wget -O- https://bit.ly/glances | /bin/bash

Pasi të ketë mbaruar instalimi, ne do të jemi në gjendje filloni programin duke ekzekutuar komanda e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):

glances

Në terminal do të shohim diçka si kjo:

Vështrime që punojnë në terminal

Kodi i ngjyrës

Siç mund ta shihni, në Glances ne do të jemi në gjendje të shohim shumë informacione në lidhje me burimet e sistemit tonë: CPU, ngarkesa, memoria, rrjeti i shkëmbimit, I / O disk dhe proceset, të gjitha në një faqe të vetme. Si parazgjedhje, kodi i ngjyrës së informacionit çfarë do të shohim do të thotë:

 • E gjelbër: Gjithçka po shkon mirë.
 • Azul: Kujdes.
 • Violeta: Paralajmërim.
 • Rojo: Kritik.

Shkurtoret e tastierës për përdorim me Glance

Kur shikimi po ekzekutohet, mund të shtypim disa tasta te merrni informacionin në një mënyrë më të rregullt dhe të qartë:

 • m → Rendit proceset sipas MEM%.
 • p → Rendit proceset sipas emrit.
 • c → Rendit proceset sipas CPU%.
 • d → Trego / fsheh statistikat e diskut / daljes.
 • a → Rendit proceset automatikisht.
 • f → Shfaq / fsheh sistemin e skedarëve statshddtemp.
 • i → Rendit proceset sipas shkallës I / O.
 • s → Shfaq / fsheh statistikat e sensorit.
 • y → Shfaq / fsheh statistikat e hddtemp.
 • l → Shfaq / fsheh të dhënat.
 • n → Shfaq / fsheh statistikat e rrjetit.
 • x → Fshi shënimet paralajmëruese dhe kritike.
 • h → Shfaq / fsheh ekranin e ndihmës.
 • q → Dalja.
 • w → Fshi shënimet paralajmëruese.

ndihmoji shikimet

Me gjithë këtë tashmë kemi mbaruar instalimin e Monitorimit të Sistemit të Glances në sistemin tonë Ubuntu 18.04 LTS (Kastor Bionic) dhe mendoj se mund të marrim një ide të vogël se çfarë ofron ky program. Për merrni ndihmë shtesë ose informacion të dobishëm për gjithçka që mund të bëjë ky program, rekomandohet shumë që të konsultoheni me faqen zyrtare të internetit e shikimeve, faqja e GitHub i projektit, dokumentacioni zyrtar ose Wiki që krijuesi i saj i ka vënë në shërbim të të gjithë përdoruesve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.