Lajmet e Wine 9.0: Hapat për instalim në Debian/Ubuntu

Wine 9.0: Çfarë ka të re dhe hapat e nevojshëm për ta instaluar atë

Wine 9.0: Çfarë ka të re dhe hapat e nevojshëm për ta instaluar atë

Pak më pak se një muaj më parë i kemi informuar të gjithë për tëme mbërritjen e Verë RC 9.0 dhe ndryshimet e shumta të përgatitura deri në atë moment brenda saj, dhe më në fund, momentin e «Wine 9.0» në mënyrë të qëndrueshme dhe në dispozicion për të gjithë ka mbërritur këtë 16 janar 2024.

Dhe që atëherë, tha version i madh dhe i shumëpritur 9.0 na sjell ndryshime, përmirësime dhe korrigjime të rëndësishme dhe thelbësore, jo vetëm që do të shfrytëzojmë rastin për t'i komentuar shkurtimisht ato, por gjithashtu do të shfrytëzojmë rastin t'ju tregojmë se si mundeni instaloni atë në një GNU/Linux Distro të bazuar në Debian/Ubuntu dhe përdorni atë për të instaluar çdo program Windows që ju nevojitet ose ju pëlqen.

Verë në Linux

Wine është një rizbatim i ndërfaqes së programimit të aplikacionit Win16 dhe Win32 për sistemet operative të bazuara në Unix.

Por, përpara se të fillojmë këtë botim në lidhje me këtë version të ri të mjetit të dobishëm dhe shpesh të nevojshëm të softuerit që na lejon të instalojmë softuerin vendas Windows në Linux të quajtur "Verë 9.0", ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur të kësaj serie, në fund të leximit të kësaj:

Verë në Linux
Artikulli i lidhur:
Wine 9.0 RC mbërrin dhe këto janë ndryshimet e përgatitura deri më tani

Lajmet e Wine 9.0: Hapat për instalim në Debian/Ubuntu

Wine 9.0: Çfarë ka të re dhe hapat e nevojshëm për ta instaluar atë

Çfarë ka të re në Wine 9.0

Sipas shënim zyrtar i lëshimit nga "Wine 9.0", ndër veçoritë e reja më të dukshme që përmban, pas një viti përpjekjeje zhvillimi dhe më shumë se 7.000 ndryshimeve individuale, vlen të përmenden 5-të e mëposhtme:

Lidhur me modalitetin e ri WoW64

 • Të gjitha kalimet e kodit nga Windows në Unix tani kalojnë përmes ndërfaqes së thirrjes së sistemit NT: Falë konvertimit të të gjitha moduleve në formatin PE dhe futjes së një kufiri të duhur midis botëve Windows dhe Unix.
 • Të gjitha modulet tani thërrasin një bibliotekë Unix që përmban thunks nga WoW64: Për të mundësuar të ashtuquajturën bibliotekë Unix 64-bit nga kodi PE 32-bit. E cila do t'ju lejojë të ekzekutoni Winapps 32-bit në një instalim thjesht 64-bit Unix.
 • Ky modalitet i ri WoW64 nuk do të aktivizohet ende si parazgjedhje: Por, mund të aktivizohet pa problem, duke kaluar opsionin e nevojshëm të konfigurimit:--enable-archs=i386,x86_64. Për më tepër, tani do të lejojë që aplikacionet 32-bit të ekzekutohen në versionet më të reja të macOS që nuk ofrojnë më një mbështetje të tillë.

Lidhur me mbështetjen për Wayland dhe arkitekturën ARM64

 • Është përfshirë një drejtues grafik eksperimental Wayland: E cila, pavarësisht se është në zhvillim të plotë dhe nuk është aktivizuar si parazgjedhje, tashmë ofron shumë veçori, të tilla si një dritare administrimi bazë, mbështetje për monitorë të shumtë, shkallëzim të lartë DPI dhe drejtues Vulkan.
 • Mbështetja është shtuar për të ekzekutuar Winapps në ARM64: E cila ishte e mundur në përfundim të procesit të ndarjes PE/Unix. Për më tepër, ngarkuesi tani mbështet ngarkimin e moduleve ARM64X dhe ARM64EC dhe zbaton ndërfaqen emulative 32-bit x86.

Instalimi në Debian/Ubuntu

Dhe si zakonisht, nëse doni të instaloni versionin e ri të përmendur në tuaj Debian 12 / Ubuntu 23.10 i bazuar në shpërndarjen GNU/Linux, ju vetëm duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm që janë gjithmonë në dispozicion në tuaj udhëzues zyrtar i instalimit për Debian y Ubuntu:

sudo dpkg --add-architecture i386 
sudo mkdir -pm 755 /etc/apt/keyrings
sudo wget -O /etc/apt/keyrings/winehq-archive.key https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
sudo wget -NP /etc/apt/sources.list.d/ https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/dists/bookworm/winehq-bookworm.sources #Para Debian
sudo wget -NP /etc/apt/sources.list.d/ https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/dists/mantic/winehq-mantic.sources #Para Ubuntu
sudo apt update
sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit

Me gjithçka të instaluar dhe pa gabime nga terminali, ne mundemi ekzekutoni komandën "winecfg" për herë të parë, për të konfiguruar dhe për të qenë në gjendje të përdorni këtë version të ri, të sapo instaluar, ashtu siç kam bërë duke përdorur Respin MX Linux MilagrOS 4.0 «MX Essence» që vjen me mjedisin e desktopit XFCE:

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 01

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 02

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 03

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 04

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 05

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 06

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 07

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 08

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 09

Wine 9.0: Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 10

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 11

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 12

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 13

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 14

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 15

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 16

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 17

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 18

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 19

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 20

Pamjet e ekranit të procesit të konfigurimit dhe përdorimit - 21

Verë në Linux
Artikulli i lidhur:
Wine 8.14 mbërrin duke mbyllur 30 gabime dhe afër 500 ndryshime

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, shpresojmë t'ju pëlqejë kjo publikim i ri në lidhje me versionin e ri aktual "Wine 9.0" I disponueshëm nga fillimi i këtij viti 2024, mund të jetë me interes dhe dobi për ju, veçanërisht në praktikë. Kjo është, kur bëhet fjalë për të pasur instaloni ato aplikacione ose lojëra të vogla, të thjeshta dhe thelbësore që ende nuk keni mundur ta zëvendësoni me ndonjë alternativë ekuivalente ose falas dhe të hapur, qoftë me pagesë apo falas. Dhe nëse tashmë po përdorni këtë version të Wine, ju ftojmë të na tregoni për përvojën tuaj me të, përmes komentit për njohuritë dhe dobinë e të gjithëve.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim të dobishëm dhe argëtues me të tjerët, dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht ose gjuhë të tjera (duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera). Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.