Versioni i ri i Akira 0.0.14 është lëshuar tashmë dhe këto janë ndryshimet e tij

Pas tetë muajsh zhvillimi Akira 0.0.14 redaktues grafikë vektorë version i ri i lëshuar e cila është e optimizuar për krijimin e dizenjove të ndërfaqes së përdoruesit. Qëllimi përfundimtar i projektit është krijimi i një mjeti profesional për dizajnerët e përparmë, diçka e ngjashme me Sketch, Figma ose Adobe XD, por e përqendruar në përdorimin e Linux si platformën kryesore.

Ndryshe nga Glade dhe Qt Creator, Akira nuk është krijuar për të gjeneruar kod ose ndërfaqe pune duke përdorur vegla specifike, por në vend të kësaj synon të zgjidhë detyra më të përgjithshme, si të krijoni dizajne të ndërfaqeve, paraqitje dhe grafikë vektoriale. Akira nuk mbivendoset me Inkscape, pasi Inkscape është përqendruar kryesisht në dizajnin e shtypjes, jo zhvillimin e ndërfaqes, dhe gjithashtu ndryshon në qasjen e tij për të organizuar rrjedhën e punës.

akira përdor formatin e tij ».akira» për të ruajtur skedarët, i cili është një skedar zip me skedarë SVG dhe një depo lokale git me ndryshime. Eksporti i imazhit në SVG, JPG, PNG dhe PDF mbështetet. Akira paraqet secilën formë si një skicë të veçantë me dy nivele redaktimi:

 • Niveli i parë (redaktimi i formës) përfshihet gjatë përzgjedhjes dhe ofron mjete për transformime tipike si rrotullimi, ndryshimi i madhësisë, etj.
 • Niveli i dytë (redaktimi i një shtegu) ju lejon të lëvizni, shtoni dhe hiqni nyjet nga rruga e formës duke përdorur kthesat Bezier, si dhe shtigjet e mbyllura ose të prishura.

Lajmet kryesore të Akira 0.0.14

Në këtë version të ri të Akira 0.0.14 theksohet se është punuar një ridizajnim i plotë i arkitekturës së bibliotekës për të punuar me kanavacën.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy, ai zbatoi modalitetin e redaktimit të Pixel Grid për pozicionimin e saktë të elementeve kur zmadhoni. Rrjeti ndizet duke shtypur butonin në panel dhe fiket automatikisht kur shkalla është më pak se 800%, plus aftësia për të personalizuar ngjyrat e linjave të rrjetit piksel ishte dhënë.

Ne gjithashtu mund të zbulojmë se mbështetja për udhëzuesit është zbatuar për të kontrolluar këputjen në kufijtë e formave ekzistuese (Udhëzuesit e Snap). Mbështet vendosjen e ngjyrës dhe pragut për shfaqjen e udhëzuesve.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Shtuar mbështetje për ndryshimin e elementeve në të gjitha drejtimet.
 • Mundësia për të shtuar imazhe sigurohet duke zvarritur me miun nga mjeti i imazhit.
 • Shtohet aftësia për të përpunuar ngjyrat e shumta dhe të përshkruajnë për secilin element.
 • Shtoi një modalitet për shkallëzimin e elementeve në lidhje me qendrën.
 • Përfshihet aftësia për të transferuar imazhe në kanavacë.
 • Bënë optimizime të performancës.

Në të ardhmen e afërt, ndërtimet do të përgatiten në formën e paketave Elementary OS dhe paketave Snap. Ndërfaqja është dizajnuar në përputhje me udhëzimet e përgatitura nga projekti Elementary OS dhe përqendrohet në performancë të lartë, intuitë dhe një pamje moderne.

Si të instaloni Akira në Ubuntu dhe derivatet?

Siç e përmendëm në fillim, është e rëndësishme të theksohet se Akira akoma në fazën e zhvillimit dhe përmbledhjet aktuale të ofruara mund të përmbajnë gabime.

Por për ata që janë të interesuar Duke njohur projektin, duke e testuar atë ose edhe nëse mund ta mbështesni, mund të shkarkoni dhe instaloni Akira duke përdorur ndonjë nga metodat që ndajmë më poshtë.

Në përgjithësi për çdo shpërndarje që bazohet në dy versionet e fundit LTS të Ubuntu duhet të ketë tashmë mbështetjen e Snap dhe me këtë ata do të jenë në gjendje të instalojnë Akira.

Në rastin e atyre që janë Përdoruesit e sistemit themelor mund të shkarkojnë dhe instalojnë aplikacionin direkt nga AppCenter.

Tani, duke u kthyer te të tjerët, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe në të do të shtypim komandën e mëposhtme:

sudo snap install akira --edge

Në rastin e largët që nuk keni të instaluar dhe aktivizuar në sistemin tuaj, mund ta bëni këtë duke shtypur sa vijon:

sudo apt update

sudo apt install snapd

Dhe gati me të, ju mund të ekzekutoni komandën e mëparshme për të instaluar Akira.

Së fundi, një metodë tjetër e thjeshtë të jesh në gjendje të instalosh Akira në sistemin tonë është me ndihmën e paketave Flatpak, për këtë duhet të kemi të instaluar dhe aktivizuar këtë mbështetje.

Për të instaluar Akira nga Flatpak, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe në të do të shkruajmë sa vijon:

flatpak remote-add flathub-beta https://flathub.org/beta-repo/flathub-beta.flatpakrepo
flatpak install akira

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.