Mbërrin versionin e ri të drejtuesve të xf86-video-amdgpu 19.0.0

AMD Radeon

Versioni i ri i shoferit falas X.org 86-video-amdgpu është lëshuar në versionin e tij të fundit 19.0.0, i cili është një drejtues i përshtatur për të ekzekutuar në krye të një pjese të integruar të modulit AMDGPU të kernelit Linux që shërben gjithashtu si themeli për drejtuesit e rinj hibridë AMDGPU-PRO.

Drejtuesi xf86-video-amdgpu Designedshtë projektuar për përdorim me familjet GPU si Tonga, Carrizo, Islanda, Fixhi dhe Stoney.

Në këtë lëshim të ri të drejtuesit xf86-video-amdgpu 19.0.0 Mund të theksojmë se versioni i ri shton mbështetjen për teknologjinë e sinkronizimit adaptiv FreeSync (VESA Adaptive-Sync).

Falë kësaj, shpejtësia e rifreskimit të informacionit mund të rregullohet në ekranin e monitorit për të siguruar kohë minimale të përgjigjes, dalje të qetë dhe pa ndërprerje gjatë lojërave dhe videove.

FreeSync ju lejon gjithashtu të zvogëloni konsumin e energjisë duke zvogëluar intensitetin e azhurnimit kur imazhi në ekran nuk ndryshon.

Më parë, AMD ofroi mbështetje FreeSync përmes paketës së shoferit hibrid me modulin e saj DKMS në Radeon Software. Sidoqoftë, tani vjen si parazgjedhje nëse jeni në Linux 5.0.

Për të përdorur FreeSync, duhet të përdorni modulin amdgpu të kernelit Linux 5.0 dhe shoferin radeonsi Mesa 19.0.
Nga ana tjetër gjithashtu, mund të vërehet se ky version i ri shton gjithashtu mbështetje në kornizat (buffer skanimi) i mekanizmit të paketimit me ngjyra DCC (Delta Color Compression).

Cilësia e modalitetit "TearFree", e cila mbron GPU-të, është përmirësuar. Në konfigurimet me shumë monitorë në stilin e Zaphod shtoi aftësinë për të lidhur deri në 6 pajisje dalëse në GPU.

Si të instaloni drejtuesin xf86-video-amdgpu 19.0.0?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të shoferit ata së pari duhet të dinë nëse shoferi është i pajtueshëm me GPU-në e tyre, meqenëse GPU-të e vjetra që nuk mund të punojnë me modulin amdgpu përjashtohen nga baza e kodit të shoferit.

Gjithashtu, kjo siç u përmend Ky version i ri i drejtuesit kërkon që Linux Kernel 5.0 të funksionojë si duhet.

Për të instaluar këtë version të ri të Kernel 5.0 në sistemin tuaj, mund të konsultoheni postimi tjetër en ku ju tregojmë se si të kryeni procesin.

Tani për të instaluar këtë version të ri të shoferit xf86-video-amdgpu 19.0.0 ne do të duhet ta shkarkojmë këtë.

Meqenëse në këtë moment depot zyrtare të Ubuntu nuk e kanë azhurnuar shoferin dhe kjo mund të zgjasë disa ditë.

Gjithashtu në depot e palëve të treta azhurnimi nuk është kryer. Por në fund të artikullit ju lë një depo në rast se doni të prisni dhe të shmangni përpilimin.

Kështu që ne do të hapim një terminal në sistemin tonë me Ctrl + Alt + T dhe në të do të shtypim komandën e mëposhtme:

wget https://xorg.freedesktop.org/archive/individual/driver/xf86-video-amdgpu-19.0.0.tar.bz2

Bërë këtë tani ne do të shkëputim paketën e shkarkuar me komandën e mëposhtme:

tar -xjvf xf86-video-amdgpu-19.0.0.tar.bz2

Pasi të keni zbërthyer tashmë skedarin, duhet të futemi në drejtorinë që u krijua, ne e bëjmë këtë në terminal me:

cd xf86-video-amdgpu-19.0.0

Tani jemi brenda dosjes, mund të kontrollojmë ekzistencën e skedarëve të nevojshëm për përpilimin dhe instalimin duke shtypur një:

ls

Do të shohim diçka të ngjashme me atë që është në imazhin vijues.

kontrollues

tani Ne do të përpilojmë kontrolluesin duke ekzekutuar komandën e mëposhtme në terminal:

sudo ./configure

Kjo do të zgjasë pak. Në fund tani duhet të shkruajmë në terminal këtë:

make

Në të njëjtën mënyrë, komanda e mëparshme do të dalë pak, kështu që ju duhet të jeni të duruar. Tani të përfundoj nëse gjithçka doli mirë dhe pa probleme.
Ne mund ta instalojmë shoferin e përpiluar duke shtypur sa vijon:

sudo make install

Dhe gati.

Më në fund, para se të përfundojmë, siç premtova këtu është një depo e palës së tretë që mund ta shtoni në sistemin tuaj për sa më shpejt që personi që e mban atë të azhurnojë kontrolluesin e hapur, do të shfaqet njoftimi për ekzistencën e tij.

Kjo shtohet duke shtypur sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/mesa
sudo apt-get update

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.