Versioni i ri i Linux Mint 20.2 tashmë është lëshuar

Pas disa disa muajsh zhvillimi nisja e versioni i ri i shpërndarjes së njohur Linux «Linux Mint 20.2»Në të cilin zhvillimi vazhdon me bazën e« Ubuntu 20.04 LTS ».

Dhe është se në këtë version të ri që paraqitet i Linux Mint 20.2 një nga risitë kryesore të tij është ajo në të është përfshirë versioni i ri i mjedisit desktop Kanellë 5.0, version që u lansua disa javë më parë dhe në të cilin organizimi i dizajnit dhe punës paraqet një komponent për të ndjekur konsumin e kujtesës.

Përveç kësaj gjithashtu sigurohen cilësimet për të përcaktuar konsumin maksimal të kujtesës të lejuar nga përbërësit nga desktopi dhe për të vendosur një interval për kontrollimin e statusit të kujtesës. Kur tejkalohet ky kufi, proceset e sfondit të kanellës rinisin automatikisht pa humbur sesionin dhe duke mbajtur dritaret e aplikacionit të hapura.

Në këtë version të ri të Linux Mint 20.2, metoda për të filluar mbrojtjen e ekranit është ridizenjuar- Në vend që të punoni vazhdimisht në sfond, procesi i mbrojtësit të ekranit tani fillon vetëm kur është e nevojshme kur aktivizoni kyçjen e ekranit. Ndryshimi bëri të mundur lirimin e 20 deri në qindra megabajt RAM. Për më tepër, mbrojtësi i ekranit tani hap një dritare shtesë rezervë në një proces të veçantë që ju lejon të bllokoni rrjedhjen e hyrjes dhe rrëmbimin e seancave edhe nëse mbrojtësi i ekranit dështon.

Në menaxherin e skedarëve, Nemo shtoi aftësinë për të kërkuar nga përmbajtja e skedarit, duke përfshirë kombinimin e kërkimit të përmbajtjes me kërkimin e emrit të skedarit dhe në mënyrën e panelit të dyfishtë, çelësi kyç F6 zbatohet për të ndërruar shpejt panelet.

El menaxheri i azhurnimeve gjithashtu mbështet instalimin automatik të azhurnimeve për erëzat dhe paketat në formatin Flatpak, plus është modernizuar për të detyruar që paketa e shpërndarjes të mbahet e azhurnuar. Studimi tregoi se vetëm rreth 30% e përdoruesve instalojnë azhurnime në kohën e duhur, më pak se një javë pasi ato janë botuar. Metrika shtesë janë shtuar në shpërndarje për të vlerësuar rëndësinë e paketave në sistem, siç është numri i ditëve që kur u aplikua azhurnimi i fundit.

Si parazgjedhje, menaxheri i azhurnimit do të tregojë një kujtesë nëse ekziston një azhurnim për më shumë se 15 ditë kalendarike ose 7 ditë pune në sistem. Vetëm azhurnimet e kernelit dhe të cenueshmërisë llogariten. Pas instalimit të azhurnimit, shfaqja e njoftimeve është çaktivizuar për 30 ditë dhe kur njoftimi është i mbyllur, paralajmërimi vijues do të shfaqet pas dy ditësh. Mund ta fikni ekranin paralajmërues në cilësimet ose të ndryshoni kriteret për shfaqjen e alarmeve rikujtuese.

Një tjetër ndryshim i madh që bie në sy në Linux Mint 20.2 është ai Warpinator është përmirësuar për të shkëmbyer skedarë midis dy kompjuterave në një rrjet lokal, ya que shtoi aftësinë për të zgjedhur një ndërfaqe rrjeti për të përcaktuar se në cilin rrjet do të sigurojë skedarë, si dhe konfigurime të implementuara për transferimin e të dhënave të kompresuara. Applicationshtë zhvilluar një aplikacion celular që lejon shkëmbimin e skedarëve me pajisje të bazuara në platformën Android.

Nga ana tjetër, përmenden gjithashtu përmirësimet e vazhdueshme të aplikacioneve të zhvilluara si pjesë e iniciativës X-Apps, që synojnë unifikimin e mjedisit të softuerit në botimet e Linux Mint bazuar në desktop të ndryshëm. Xviewer tani ka aftësinë për të ndaluar një prezantim diapozitivësh cme një hapësirë ​​dhe shton mbështetje për formatin .svgz, përveç asaj në shikuesin e dokumenteve, paraqitja e shënimeve në skedarët PDF sigurohet nën tekst dhe aftësia për të lëvizur nëpër dokument shtohet duke shtypur hapësirën e hapësirës, ​​ato u shtuan mundësi të reja për theksimin e hapësirave në redaktuesin e tekstit dhe modaliteti i fshehtë i është shtuar menaxherit të aplikacioneve në internet.

Më në fund, mbështetja e përmirësuar për printerët dhe skanuesit gjithashtu bie në sy. Paketa HPLIP është azhurnuar në versionin 3.21.2 dhe paketat e reja ipp-usb dhe sane-airscan janë azhurnuar dhe përfshirë.

Merrni Linux Mint 20.2

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të marrin këtë version të ri, ata mund ta bëjnë këtë nga faqja e saj zyrtare, lidhja është. Ata gjithashtu duhet ta dinë që Linux Mint ofrohet me ambientet MATE 1.24 me peshë 2 GB, Kanellë 5.0 me peshë 2 GB dhe Xfce 4.16 me peshë 1.9 GB.

Linux Mint 20 klasifikohet si një lëshim i Mbështetjes Afatgjatë (LTS), me azhurnimet që do të hapen deri në 2025.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Kerneli nuk u azhurnua, e vërteta është se unë prisja më shumë nga ky version

 2.   kakotes dijo

  Më shumë nga të njëjtat dhe më shumë nga të njëjtat, gjëra të reja kryesisht të padobishme, që përkthehet në një distro që rimbushet gjithnjë e më shumë dhe prandaj bëhet gjithnjë e më e ngadaltë. Ju e instaloni dhe keni një kohë të mirë duke çinstaluar pothuajse gjysmën e distro. Nenexhiku nuk është ai që ka qenë më parë, në vend që të punojë gjithnjë e më shumë shpejtësi, performancë dhe bërthamë më të azhurnuar, është e kundërta, unë e ringarkoj atë gjithnjë e më shumë dhe kështu duket se bëj diçka. Aktualisht xubuntu jep Mint një mijë herë

 3.   kakitsdelabuens dijo

  Më shumë nga të njëjtat dhe më shumë nga të njëjtat, gjëra të reja kryesisht të padobishme, që përkthehet në një distro që rimbushet gjithnjë e më shumë dhe prandaj bëhet gjithnjë e më e ngadaltë. Ju e instaloni dhe keni një kohë të mirë duke çinstaluar pothuajse gjysmën e distro. Nenexhiku nuk është ai që ka qenë më parë, në vend që të punojë gjithnjë e më shumë shpejtësi, performancë dhe bërthamë më të azhurnuar, është e kundërta, unë e ringarkoj atë gjithnjë e më shumë dhe kështu duket se bëj diçka. Aktualisht xubuntu jep Mint një mijë herë