Versioni i tretë i zhvillimit të GIMP 3.0 është lëshuar

Sapo është lajmëruar lëshimi i versionit të ri të GIMP 2.99.6 në të cilën vazhdon zhvillimi i funksionalitetit të degës së ardhshme të qëndrueshme të GIMP 3.0.

Brenda saj kaloi në GTK3, shtoi mbështetje standarde për Wayland dhe HiDPI, baza e kodit u pastrua ndjeshëm, u propozua një API i ri për zhvillimin e shtojcave, u zbatua memorizimi i pasqyrimit, u shtua mbështetja për zgjedhjen e shumë shtresave (zgjedhja me shumë shtresa) dhe u dha redaktimi në hapësirën origjinale të ngjyrave.

GIMP 2.99.6 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri të zhvillimit të paraqitur, ne mund ta gjejmë atë në zbatohet mjetet për redaktim jashtë kanavacës, aftësia për të vendosur udhëzues jashtë kanavacës, e cila mund të jetë e dobishme në situata kur madhësia e kanavacës së zgjedhur fillimisht është e pamjaftueshme. Sa i përket aftësisë së dhënë më parë për të hequr një udhëzues duke e zhvendosur atë nga kanavacë, kjo sjellje ka ndryshuar pak, dhe në vend të kufijve të strehuesit, për ta hequr atë, tani duhet ta zhvendosni udhëzuesin jashtë zonës së dukshme.

Në dialog për të vendosur madhësinë e kanavacës, aftësia e shtuar për të zgjedhur modele të paracaktuara që përshkruajnë madhësi tipike që korrespondojnë me formatet e zakonshme të faqeve (A1, A2, A3, etj.). Madhësia llogaritet bazuar në madhësinë aktuale, duke marrë parasysh DPI të zgjedhur. Nëse, kur ndryshoni madhësinë e kanavacës, DPI e modelit dhe imazhit aktual është e ndryshme, do t'ju kërkohet të ndryshoni DPI të figurës ose të shkallëzoni modelin që të përputhet me DPI të figurës.

Shtuar mbështetje për shkallëzimin e kanavacës duke përdorur gjestin e majë në touchpads dhe ekranet me prekje. Shkallëzimi i pinch deri më tani funksionon vetëm në mjedise të bazuara në Wayland, në asambletë për X11 kjo karakteristikë do të shfaqet në muajt e ardhshëm pasi një patch me funksionalitetin e nevojshëm të miratohet në X Server.

Përmirësimi i mjetit eksperimental të përzgjedhjes së bojës për të zgjedhur gradualisht një zonë me goditje të përafërta të furçave. Mjeti është i bazuar në përdorimin e një algoritmi selektiv të segmentimit (grafikut) për të zgjedhur vetëm zonën me interes. Përzgjedhja tani merr parasysh zonën e dukshme, duke ju lejuar të shpejtoni ndjeshëm operacionin kur shkallëzoni.

Shtoi një shtojcë për të gjeneruar një profil me ngjyra ICC bazuar në metadata gAMA dhe cHRM të ngulitura në një imazh PNG, duke përshkruar korrigjimin gama dhe parametrat e kromës. Ky funksion ju lejon të shikoni dhe modifikoni saktë imazhet PNG të furnizuar me gAMA dhe cHRM në GIMP.

Zbatime të ndryshme të shtojcës janë propozuar për krijimin e fotove të ekranit. Veçanërisht, është shtuar një opsion që përdor portalet Freedesktop për të krijuar pamje ekrani në ambiente të bazuara në Wayland dhe për të punuar nga paketat flatpak që përdorin izolimin e aplikacionit.

Në këtë shtojcë, logjika për të krijuar një pamje të ekranit zhvendoset në anën e portalit, i cili nga ana tjetër formon një dialog mbi parametrat e përmbajtjes së kapur, pa shfaqur dialogun e vjetër GIMP.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • By default, Jepet një koleksion elementesh të dizajnit, pasi GIMP tani mbështet zgjedhjen e shtresuar.
 • Workshtë bërë punë për të unifikuar emrat e funksioneve, plus aftësia për të ruajtur dhe për të hyrë në të dhëna shtesë të bashkangjitura në një imazh, shtresë ose shembull të GIMP, duke lejuar shtojcën të ruajë të dhëna arbitrare binare midis rindezjeve.
 • Shtojca e Eksportit TIFF ofron ruajtjen dhe komentet e profilit të ngjyrave për secilën shtresë të imazhit.
 • Rishikimi i API për zhvillimin e shtojcave vazhdoi.
 • Disa rreshta kodi tani janë të mjaftueshëm për të gjeneruar dialogje GTK.

Si të instaloni GIMP në Ubuntu dhe derivatet?

GIMP Isshtë një aplikacion shumë i popullarizuar, kështu që mund të gjendet brenda depove e pothuajse të gjitha shpërndarjeve Linux. Por siç e dimë, azhurnimet e aplikacioneve zakonisht nuk janë në dispozicion së shpejti brenda depove të Ubuntu, kështu që kjo mund të zgjasë me ditë.

Megjithëse gjithçka nuk është e humbur, pasi Zhvilluesit e Gimp na ofrojnë instalimin e aplikacionit të tyre nga Flatpak.

Kërkesa e parë për të instaluar Gimp nga Flatpak është që sistemi juaj të ketë mbështetje për të.

Tashmë duke qenë të sigurt për instalimin e Flatpak në sistemin tonë, tani po ne mund të instalojmë Gimp nga Flatpak, ne e bëjmë këtë ekzekutimin e komandës së mëposhtme:

flatpak install https://flathub.org/repo/appstream/org.gimp.GIMP.flatpakref

Pasi të instalohet, nëse nuk e shihni në menu, mund ta ekzekutoni duke përdorur komandën e mëposhtme:

flatpak run org.gimp.GIMP

tani nëse tashmë e keni të instaluar Gimp me Flatpak dhe dëshironi të azhurnoheni me këtë të ri version, ata thjesht duhet të ekzekutojnë komandën e mëposhtme:

flatpak update

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.