U lëshua versioni korrigjues Inkscape 1.0.1

Kanë kaluar afër katër muaj që kur u lëshua versioni 1.0 i Inkscape në të cilën u bënë një seri përmirësimesh, prej të cilave veçohen përmirësimet në ndërfaqen e përdoruesit, një mënyrë të re shfaqjeje, mbështetje për ekranet HiDPI, efekte të reja, ridizajnim dhe përkthim në Python 3 (nëse jeni të interesuar të dini përmirësimet që u prezantuan në këtë version, ju mund të kontrolloni botimin që bëjmë për këtë këtu në blog).

Epo, tani është lëshuar versioni i parë korrigjues i këtij versioni, me Inkscape 1.0.1 që është ai që korrigjon gabimet dhe mangësitë e identifikuara në versionin 1.0.

Çfarë ka të re në versionin 1.0.1 të Inkscape?

Në këtë version të ri korrigjues të softuerit puna u krye korrespondues për të shtuar një kuti dialogu të quajtur "Përzgjedhësit dhe CSS" në menunë «Objekti /» Përzgjedhësit dhe CSS », e cila ofron një ndërfaqe për të redaktuar stilet CSS të dokumentit dhe siguron aftësinë për të zgjedhur të gjitha objektet që lidhen me përzgjedhësin e specifikuar CSS.

Dialogu i ri zëvendëson mjetet "Selection Sets", të cilat u ndërprenë në Inkscape 1.0.

Një tjetër ndryshim funksional është një shtojcë eksperimentale për eksportin PDF duke përdorur Scribus, e cila siguron riprodhimin e saktë të ngjyrave të përshtatshme për prodhimin e ngjyrave së bashku me:

 • Një profil ngjyrash për t'u përdorur me ngjyrat në skedar
 • Të jesh në gjendje të hartosh të gjitha ngjyrat në dokument me zgjedhësin e menaxhuar të ngjyrave në dialogun Fill dhe Stroke

Dhe gjithashtu kishte ndryshime në kutitë e dialogut, që nga fAto u përmirësuan për të ndryshuar nivelin e shkallëzimit, vetitë dhe shkallën e dokumentit. Kuti 3D e përmirësuar, gomë, gradientë, nyje, laps dhe mjete për shtimin e tekstit.

Rregullimet nxjerrin në pah zgjidhjen e problemit me përcaktimin e shkronjave në paketë në formatin Snap.

Nga ndryshimet e tjera që janë futur në këtë version të ri korrigjues:

 •  AppImage tani vjen me Python 3.8
 • Snap tani përdor memorien e shkronjave të sistemit dhe kështu gjen të gjitha gërmat e instaluara
 • Faktori i korrigjimit të zmadhimit nuk varet më nga njësia e ekranit, kështu që korrigjimi funksionon si duhet për dokumentet që nuk janë në mm
 • Zmadhimi nuk shkakton më objekte kur në vizatim ka një shteg me një segment harku me një rreze prej 0
 • Shkurtoret e tastierës për ndryshimin e këndeve në mjetin e kutisë 3D janë rregulluar për të punuar siç dokumentohen, madje edhe me boshtin Y të përmbysur
 • Rrathët e kopjuar tani janë mbyllur siç duhet
 • Fusha e vlerës në masë nuk është më e thinjur dhe mund të përdoret
 • Thjeshtimi i ndalesave të gradientit të zgjedhur me Ctrl + L tani funksionon
 • Shkurtoret e tastierës me tastin Alt për të rrotulluar objektet funksionojnë gjithashtu siç dokumentohen përsëri me përmbysjen e boshtit Y
 • Rendi i atributeve nuk kthehet më kur kurseni si SVG, kështu që krahasimi i dy skedarëve SVG është tani më i lehtë
 • Kur lëshoni ose zhbëni një maskë, objektet nuk do të bëhen më të pazgjedhshme dhe do të përdorin kutinë e tyre kufizuese

Nëse doni të dini më shumë rreth ndryshimeve të bëra në këtë version korrigjues, mund të shkoni në lidhjen vijuese në të cilën janë të gjitha ndryshimet e zbatuara.

Si të instaloni Inkscape 1.0.1 në Ubuntu dhe derivatet?

Më në fund, për ata që janë të interesuar të mund të instalojnë këtë version të ri në Ubuntu dhe sisteme të tjerë të nxjerrë nga Ubuntu, ata duhet të hapin një terminal në sistem, kjo mund të bëhet me kombinimin e tastave "Ctrl + Alt + T".

Dhe në të do të shtypim komandën vijuese me të cilën do të shtojmë depon e aplikacionit:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Bërë këtë për të instaluar skenarin e bojës, thjesht duhet të shtypim komandën:

sudo apt-get install inkscape

Një metodë tjetër e instalimit është me ndihmën e pako flatpak dhe kërkesa e vetme është që mbështetja të shtohet në sistem.

Në një terminal thjesht duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

 

Pasi të keni mbaruar instalimin, mund të gjeni lëshuesin e aplikacionit në menunë tuaj të aplikacionit.

Më në fund, një nga metodat e ofruara drejtpërdrejt nga zhvilluesit e Inkscape, është duke përdorur skedarin AppImage të cilat mund t’i shkarkoni direkt nga faqja e internetit e aplikacionit.

Në rastin e këtij versioni, ju mund të hapni një terminal dhe në të mund të shkarkoni pamjen e këtij versioni të fundit duke shtypur komandën e mëposhtme në të:

wget https://inkscape.org/gallery/item/21590/Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Shkarkimi u krye, tani ju vetëm duhet t'i jepni leje skedarit me komandën e mëposhtme:

sudo chmod +x Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Ose në të njëjtën mënyrë duke klikuar sekondar në skedar dhe në vetitë ata klikojnë në kutinë që thotë se ekzekutohet si program.

Dhe kjo është e gjitha, ju mund të ekzekutoni imazhin e aplikacionit të aplikacionit duke klikuar dy herë mbi të ose nga terminali me komandën:

./Inkscape-3bc2e81-x86_64.AppImage

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   denis Gabriel dijo

  Madhe !!! Dhe si mund ta ndryshoj gjuhën në formatin AppImage ... nuk më lejon të ndryshoj në spanjisht

 2.   Aj dijo

  Ky artikull është shpjegimi nga mjeshtrat. Regjistruar për artikujt e ardhshëm.