VirtualBox 6.1.26, arrin të rregullojë problemet me shumë monitorë, audio dhe më shumë

Disa ditë më parë cNe ndajmë këtu në blog lajmet e Versioni VirtualBox 6.1.24, version në të cilin risia kryesore ishte prezantimi i mbështetjes për Linux 5.13, përveç disa rregullimeve të gabimeve dhe mirë, nuk u desh shumë kohë që Oracle të kapte disa defekte të mëdha Kështu që unë lëshoj versionin patch të VirtualBox 6.1.26.

Dhe është se brenda gabimeve të zgjidhura në këtë version patch, spikat puna në shtojcat Linux që korrigjojnë një regresion që shkaktoi lëvizjen e kursorit, si dhe korrigjimet me disa drejtues.

Për ata që nuk janë të njohur me VirtualBox, unë mund t'ju them se ky është një mjet virtualizimi multiplatform, që na jep mundësinë e krijimit të disqeve virtuale të diskut ku mund të instalojmë një sistem operativ brenda atij që përdorim normalisht.

VirtualBox na lejon të përdorim makinat virtuale në distancë, përmes protokollit të Remote Desktop (RDP), mbështetjes iSCSI. Një funksion tjetër që paraqet është montimi i imazheve ISO si disqe virtuale CD ose DVD, ose si një disketë.

Rregullimet e prezantuara në VirtualBox 6.1.26

Siç e përmendëm në fillim, nga korrigjimet që u bënë në këtë version të VirtualBox 6.1.26, kryesore është me Shtojcat Linux rregullojnë një ndryshim regresiv në një version më të vjetër se shkaktoi lëvizjen e kursorit të miut kur përdorni përshtatësin virtual VMSVGA në konfigurimin e shumë monitorëve.

Një rregullim tjetër i rëndësishëm është në kontrolluesin VMSVGA, në të cilën eliminoi shfaqjen e objekteve në ekran kur rivendosni gjendjen e ruajtur të makinës virtuale.

edhe rregulloi problemin që ishte i pranishëm në daljen audio kur përdorni metadata CUE me informacione për pista në një imazh CD / DVD. Ndërsa në modalitetin VBoxHeadless, u shfaq një çështje që ndodh kur gjendja e makinës virtuale ruhet dhe mjedisi pritës fiket.

Nga ana tjetër në njoftimin e këtij versioni, zhvilluesit e përmendën atë Ata gjithashtu rregulluan një problem në lidhje me VBoxManage, ya que kishte probleme të zbulimit të sistemit operativ për imazhet iso të Ubuntu 20.10 me mbështetje të instalimit të pambikëqyrur.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me lëshimin e këtij versioni patch të VirtualBox 6.1.26, mund të kontrolloni detajet në lidhjen vijuese.

Si të instaloni versionin patch të VirtualBox 6.1.26 në Ubuntu dhe derivatet e tij?

Për ata që tashmë janë përdorues të VirtualBox dhe ata ende nuk janë përditësuar në versionin e ri, ata duhet të dinë se mund të azhurnohen vetëm duke hapur një terminal dhe duke shtypur komandën e mëposhtme në të:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Tani për ata që nuk janë ende përdorues, duhet të dini që para instalimit, ata duhet të sigurojnë që virtualizimi i pajisjeve të jetë i aktivizuar. Nëse ata janë duke përdorur një procesor Intel, ata duhet të mundësojnë VT-x ose VT-d nga BIOS e kompjuterit të tyre.

Në rastin e Ubuntu dhe derivateve, ne kemi dy metoda për të instaluar aplikacionin ose, kur është e përshtatshme, për të azhurnuar në versionin e ri.

Metoda e parë është duke shkarkuar paketën "deb" të ofruar nga faqja zyrtare e internetit e aplikacionit. Lidhja është kjo.

Metoda tjetër është shtimi i depozitës në sistem. Për të shtuar depon zyrtare të paketës VirtualBox, ata duhet të hapin një terminal me Ctrl + Alt + T dhe të ekzekutojnë komandën e mëposhtme:

echo "deb https://download.virtualbox.org/virtualbox/debian $(lsb_release -cs) contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list

Bërë këtë tani ne duhet të shtojmë në sistemin çelësin publik PGP të depozitës zyrtare të paketave VirtualBox.

Përndryshe, ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim depon zyrtare të paketës VirtualBox. Për të shtuar çelësin publik PGP nga depoja zyrtare e paketës VirtualBox, ekzekutoni komandën e mëposhtme:

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -

Ne duhet të azhurnojmë depon e paketës APT me komandën e mëposhtme:

sudo apt-get update

Pasi të jetë bërë kjo, tani do të vazhdojmë të instalojmë VirtualBox në sistem me:

sudo apt install virtualbox-6.1

Dhe kjo është e gjitha, ne mund të përdorim versionin e ri të VirtualBox në sistemin tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.