Vivaldi azhurnohet përsëri dhe bazohet në Chromium 57.0.2987.138

Shfletuesi VivaldiShfletuesi relativisht i ri nga ish-CEO i Opera, Vivaldi u azhurnua në versionin 1.8 në fund të Marsit, një azhurnim që erdhi me një Funksioni i historisë shumë inovative të papara deri më sot dhe përmirësime të tjera, të tilla si opsionet e avancuara të heshtjes së skedave, aftësia për të krijuar shënime duke përdorur tërheqjen dhe lëshimin, një mundësi për të treguar skedarët e letargjisë në shkallë gri, mbështetje për të konfiguruar ekranin tonë në shtëpi, aftësinë për të aktivizuar ose çaktivizuar azhurnime automatike në Windows dhe shënime të reja në menunë e kontekstit që shfaqet kur klikoni me të djathtën për të hapur lidhje në skedën aktuale.

Disa ditë më parë, Vivaldi azhurnoi shfletuesin tuaj në versionin 1.8.770.54, duke korrigjuar kriptimin e pasaktë të skedarit .desktop në sistemet GNU / Linux, si dhe një përkthim të pasaktë në faqen "Rreth" kur përdorni Vivaldi në disa gjuhë. Nga ana tjetër, linjat norvegjeze të përkthimit u shtuan gjithashtu. Por ky azhurnim i fundit, të cilin mund ta etiketojmë të vogël, është lëshuar gjithashtu për t'u bazuar në versionin më të fundit të Chromium.

Vivaldi, basti i ri i ish-CEO i Opera

Ndryshimi më i rëndësishëm në azhurnimin e fundit të Vivaldi është shfletuesi është bërë i bazuar në Chromium 57.0.2987.138. Megjithatë, nuk mund të themi se po shikojmë një lëshim që përfshin ndryshime të mëdha si v1.8, por gjithnjë ia vlen të azhurnohet për t'u siguruar që instalojmë arnimet më të fundit të sigurisë.

Pasi provova propozimin e ri të ish-CEO të Opera, duhet të njoh dy gjëra: e para është që shfletuesi tregon mënyra, funksionon mirë dhe ka mundësi interesante. Por e dyta është që unë mendoj suksesi i tij është shumë i vështirë duke marrë parasysh që tashmë kemi në dispozicion Firefox ose Chrome, të cilave do t’i shtoja Edge në Windows dhe Safari në macOS. Si e shihni ju Po i jepni një mundësi Vivaldit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   marcostux07 dijo

  Unë përdor Chromium i cili është me burim të hapur dhe funksionon nga dhjetë, e vërteta është se nuk shoh nevojën për të ndryshuar shfletuesin dhe më pak atë bazuar në këtë.

 2.   IAlberto Sanchez dijo

  Meh, nuk funksionon për mua me Chromecast.

 3.   einar dijo

  Nuk është për asgjë, por vivaldi ka qenë gjithmonë i bazuar në krom, që kur doli versioni i tij i parë.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje. Nuk është se tani bazohet në Chromium, por në versionin e Chromium që thotë artikulli.

   Një përshëndetje.

 4.   Hektor Santillan dijo

  Vivaldi është shfletuesi im i preferuar. Kam të instaluar Edge, Firefox, Chrome, Opera, por Vivaldi është padyshim i preferuari im