Vizatimi, një aplikacion i ri për vizatim, arrin versionin e tij të parë të qëndrueshëm

VizatimJu lutemi, mos kritikoni dhuratat e mia artistike, dhe më pak me Touchpad. Deri në pikë: ekziston një aplikacion i ri për vizatim në botën Linux. Namedshtë emëruar Vizatim dhe gjëja më e rëndësishme për këtë aplikacion është thjeshtësia e tij. Nuk ka komplikime, praktikisht gjithçka është në sy dhe ne nuk shohim ndonjë gjë të tepruar kur hapim aplikacionin. Isshtë perfekte për ata që duan të vizatojnë fotografi, por mendoj se mund të jetë e shkurtër për shumë përdorues.

Vizatimi është një aplikacion që është krijuar kryesisht me Imazhi GNOME, por është gjithashtu i disponueshëm në Panteon (OS fillor) dhe MATE / Kanellë. Ajo që shihni në imazhin e titullit të këtij artikulli është versioni GNOME dhe instalohet lehtësisht nga Flathub, depoja më e famshme për marrjen e aplikacioneve Flatpak. Pas prerjes ne do t'ju lëmë lidhjet në të cilat ata shpjegojnë se si të instaloni Vizatimin me një sistem tjetër.

Çfarë mund të bëj me Vizatimin

Siç e kemi shpjeguar sapo, ai është një aplikim mjaft i thjeshtë dhe përfshin mjetet:

 • Laps.
 • Përzgjedhja.
 • Teksti
 • Zgjedhja e ngjyrave.
 • Bojë (kovë).
 • Linjë.
 • Hark
 • Drejtkëndësh.
 • Rrethi
 • Shumëkëndësh
 • Formë të lirë.
 • Në dispozicion në spanjisht, anglisht, frëngjisht dhe turqisht.

Kur zgjidhni një nga mjetet, në fund do të shohim se cilat opsione mund të modifikojmë, të tilla si ngjyra, shkronja dhe madhësia e tij me tekstin ose nëse duam që një rreth / drejtkëndësh të ketë një sfond ose jo dhe çfarë ngjyre.

Nëse doni ta provoni, do të thoja që nuk do të humbni asgjë, por nuk do ta bëni nëse keni mundësuar pajtueshmërinë me paketat Flatpak, pasi instalimi i tij është aq i thjeshtë sa klikimi kjo lidhje dhe instalojeni atë nga qendra juaj e softuerit. Gjëja ndryshon nëse doni ta instaloni me metodën tjetër, diçka që shpjegohet këtu dhe ne do të instalonim një version të paqëndrueshëm.

Çfarë mendoni për Vizatimin? A ka vend në një sektor në të cilin tashmë kemi shumë aplikime apo është tepër?

logo mypaint
Artikulli i lidhur:
MyPaint një program vizatimi dhe pikture me mbështetjen për dixhitalizimin e tabletave

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Moypher Nightkrelin dijo

  nderfaqe e bukur, do ta provoj me tablet, do ta shoh si funksionon