VnStat, monitoroni trafikun e rrjetit në Ubuntu 20.04

rreth vnstat

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në VnStat. Ky është një mjet falas për të monitoruar trafikun e rrjetit, i cili është gjithashtu burim i hapur dhe është krijuar për t'u përdorur në terminalin e sistemeve Gnu / Linux. Me VnStat ne do të jemi në gjendje të monitorojmë statistikat e rrjetit për periudha të ndryshme kohore. Simpleshtë e thjeshtë, e lehtë dhe konsumon një pjesë të vogël të burimeve të sistemit.

Siç isha duke thënë, ky mjet përdor një ndërfaqe të linjës komanduese. Kjo na lejon të mbajmë një regjistër orari, ditor dhe mujor të trafikut të rrjetit për ndërfaqet e zgjedhura, por nuk është një gjurmues i paketave. Informacioni i trafikut analizohet nga dosjet proc. Në atë mënyrë, VnStat mund të përdoret edhe pa lejet e rrënjës.

Instaloni VnStat në Ubuntu 20.04

Ky mjet mund të instalohet lehtësisht nga depot e Ubuntu. Për ta bërë këtë, gjithçka që duhet të bësh është të hapësh një terminal (Ctrl + Alt + T) dhe të ekzekutosh komandën e mëposhtme:

instalo vnstat apt

sudo apt install vnstat

Një tjetër mundësi për të përdorur këtë mjet është përpilimi i tij nga burimi. Para së gjithash ne do të sigurohemi që të instalojmë të gjitha varësitë e nevojshme për të përpiluar VnStat me komandën e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):

instaloni varësi

sudo apt install build-essential gcc make libsqlite3-dev

Pasi të instalohen, ne mundemi vazhdoni të shkarkoni versionin më të fundit të burimit të VnStat duke përdorur komandën:

shkarkoni fontin vnstat

wget https://humdi.net/vnstat/vnstat-2.6.tar.gz

Kur shkarkimi të përfundojë, ne mundemi ekstrakt skedarin e shkarkuar:

tar -xvzf vnstat-2.6.tar.gz

Tani ne do të kaloni në direktorinë që sapo është krijuar:

cd vnstat-2.6

Në këtë pikë, ne do të ekzekutojmë komandën:

konfiguro vnstat

./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc

Kur të përfundojmë, ne vazhdojmë me komandën e mëposhtme:

bëj vnstat

make

Y për të përfunduar, komanda për t'u përdorur do të jetë:

bëj instalimin e vnstat

sudo make install

Pasi të ketë mbaruar përpilimi, ne mundemi kontrolloni versionin e instaluar të VnStat me këtë komandë:

versioni vnstat

./vnstat -v

Menaxhoni shërbimin

Nëse keni zgjedhur ta përpiloni këtë mjet, atëherë do t'ju duhet kopjoni skedarin e shërbimit vnStat systemd nga burimi vnStat në direktori / etj / systemd / sistemi /. Ne mund ta bëjmë këtë duke shkruar komandën e mëposhtme nga brenda dosjes në të cilën ne përpilojmë programin:

shërbimi i kopjimit

cp -v examples/systemd/vnstat.service /etc/systemd/system/

Tani ne do të aktivizoni shërbimin vnStat dhe filloni atë me komandat e mëposhtme:

mundësojnë vnstat

systemctl enable vnstat

systemctl start vnstat

Nëse gjithçka ka qenë e saktë, ne mundemi kontrolloni statusin e shërbimit:

statusi i vnstat

systemctl status vnstat

Një vështrim i shpejtë në VnStat

Para se të përdorni VnStat, do të jetë e nevojshme të prisni pak për azhurnimin e bazës së të dhënave. Pas azhurnimit të bazës së të dhënave, ne do të jemi në gjendje ta përdorim këtë mjet pa ndonjë opsion siç tregohet më poshtë:

vnstat pa opsione

./vnstat

Ne gjithashtu do të kemi mundësinë e specifikoni ndërfaqen e rrjetit që duam të monitorojmë. Për këtë do të përdorim opsionin -i të ndjekur nga emri i ndërfaqes së rrjetit, siç tregohet më poshtë:

statistikat mujore dhe ditore

./vnstat -i enp10s0

Ne duhet të marrim statistikat ditore dhe mujore.

tregojnë statistikat për orë, komanda për të ekzekutuar do të jetë si më poshtë:

statistikat për orë

./vnstat -h

Nëse dëshirojmë kontrolloni statistikat ditore, ne do të duhet të fillojmë vetëm këtë komandë tjetër:

statistikat ditore

./vnstat -d

Ne gjithashtu do të jemi në gjendje të përdorim opsionin -t për tregoni ditët me trafikun më të lartë:

ditët më të ngarkuara

./vnstat -t

Nëse ajo që po kërkojmë është të na tregojë Statistikat e trafikut në kohë reale të rrjetit, do të duhet të ekzekutojmë vetëm komandën:

statistikat në kohë reale

./vnstat -l

Ju gjithashtu mundeni pastroni shënimet e bazës së të dhënave për ndërfaqen (në këtë rast enp10s0) dhe ndalimi i monitorimit duke përdorur komandën:

./vnstat -i enp10s0 --remove --force

Ajo mund shtoni ndërfaqen e hequr enp10s0 përsëri duke ekzekutuar këtë komandë tjetër:

./vnstat -i enp10s0 --add

atëherë rinisni shërbimin vnStat për të aplikuar ndryshimet:

systemctl restart vnstat

VnStat do të na ofrojë mundësi të ndryshme që do të na ndihmojnë të monitorojmë trafikun e rrjetit. Ne mund t'i këshillojmë ata duke përdorur komandën e mëposhtme:

ndihmë vnstat

./vnstat --help

Në këtë artikull sapo kemi parë mënyrën e instalimit të VnStat dhe përdorimin e tij për të monitoruar trafikun e rrjetit nga terminali. Më shumë informacion në lidhje me këtë program mund të gjenden në faqja në internet e projektit. Por ky është vetëm një nga mjetet e shumta që mund të përdorim në terminal monitoroni rrjetin tonë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.