XanMod: Një kernel alternativ dhe i përmirësuar Linux për përdorime të ndryshme

XanMod: Një kernel alternativ dhe i përmirësuar Linux për përdorime të ndryshme

XanMod: Një kernel alternativ dhe i përmirësuar Linux për përdorime të ndryshme

Disa orë më parë, ne ndamë një tutorial i madh se çfarë është Kernel Linux Liquorix dhe si ta instaloni. E cila, ne shpresojmë se do të jetë shumë e dobishme për këdo që kërkon të përmirësojë performancën e sistemit të tyre operativ GNU/Linux nëpërmjet një Kernel Linux përveç parazgjedhjes e shpërndarjes së saj të lirë dhe të hapur.

Megjithatë, dhe duke përfituar nga fakti se ka disa të ngjashme që ne mund t'i përdorim për të përfituar nga performanca e sistemit tonë operativ dhe kompjuterit, ne tani do të eksplorojmë Kernel Linux "XanMod".

Liquorix: Një kernel alternativ Linux me fuqi dhe vonesë të ulët

Liquorix: Një kernel alternativ Linux me fuqi dhe vonesë të ulët

Por, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me interesantin dhe të dobishëm Kernel Linux "XanMod", ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur me kernel Linux Liquorix:

Liquorix: Një kernel alternativ Linux me fuqi dhe vonesë të ulët
Artikulli i lidhur:
Liquorix: Një kernel alternativ Linux me fuqi dhe vonesë të ulët

Linux Kernel XanMod: Një përvojë e qëndrueshme, e qetë dhe e qëndrueshme

Kernel Linux XanMod:Unjë përvojë e qëndrueshme, e qetë dhe solide

Çfarë është kerneli Linux Xanmod?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, kjo përrallore Kernel Linux "XanMod" Shtë përshkruar si:

një shpërndarja e kernelit Linux Qëllimi i përgjithshëm me cilësime të personalizuara dhe veçori të reja. Dhe çfarë ka qenë cNdërtuar për të ofruar një përvojë të qëndrueshme, të qetë dhe të fuqishme të sistemit. Përveç kësaj, ai përfshin një Versioni në kohë reale i rekomanduar për aplikacione kritike të ekzekutimit si serveri/klienti i lojërave Linux për esports, transmetime, prodhime të drejtpërdrejta dhe entuziastësh me vonesë jashtëzakonisht të ulët.

karakteristika të

Dhe midis tij karakteristikat teknike të promovuara Bien në sy 5 këto:

 1. Ai përfshin veçori të shkëlqyera si: Planifikimi i bazës dhe procesit, balancimi i ngarkesës, ruajtja në memorie, menaxheri i memories virtuale dhe mbytja CPUFreq e optimizuar për ngarkesa të rënda pune.
 2. Lejon kërkesat e radhës së plotë të shtresave të bllokut me shumë bërthama për performancë të lartë I/O.
 3. Ai ofron teknologjinë ORC Unwinder për zbatimin e gjurmëve të pirgut të kernelit (debuginfo).
 4. Përfshin një grup të fortë arnimesh të palëve të treta.
 5. Ai ofron një version në kohë reale të kernelit Linux.

Instalimi dhe përdorimi

Instalimi i tij është i shpejtë dhe i lehtë Debian dhe Ubuntu, pasi kërkon vetëm disa disa hapa të thjeshtë (komanda komanduese) që do të na lejojë ta shkarkojmë dhe ta ekzekutojmë në kompjuterin tonë. Dhe këto urdhra komandash janë si më poshtë:

wget -qO - https://dl.xanmod.org/archive.key | sudo gpg --dearmor -o /usr/share/keyrings/xanmod-archive-keyring.gpg
echo 'deb [signed-by=/usr/share/keyrings/xanmod-archive-keyring.gpg] http://deb.xanmod.org releases main' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/xanmod-release.list
sudo apt update && sudo apt install linux-xanmod-x64v3

Shënim: Në hapin e fundit, ne do të jemi në gjendje të ndryshojmë emrin e paketës XanMod Linux Kernel midis 4 opsioneve të disponueshme të mëposhtme të quajtura linux-xanmod-x64v1, linux-xanmod-x64v2, linux-xanmod-x64v3 dhe linux-xanmod-x64v4. Zgjedhja juaj duhet të varet nga hardueri i përdorur dhe përdorimi i synuar, siç tregohet në imazhin më poshtë:

Llojet e kernel Linux XanMod

Të shtëna në ekran

Më poshtë janë pamjet e ekranit të procesit të instalimit të automatizuar nga Kernel XanMod në Debian/MX:

Instalimi i kernelit XanMod - Pamja e ekranit 1

Pamja e ekranit 2

Pamja e ekranit 3

Pamja e ekranit 4

Mbërriti këtu, ka mbetur vetëm ristartoni dhe kontrolloni në GRUB dhe Mjedisi i Desktopit të ngarkuar që ne po përdorim tashmë Kernel Linux XanMod instaluar

Udhëzues i shpejtë për të qenë në gjendje të përpiloni çdo Kernel Linux
Artikulli i lidhur:
Udhëzues i shpejtë për të qenë në gjendje të përpiloni çdo Kernel Linux

Banner abstrakt për postim

Përmbledhje

Me pak fjalë, the Kernel Linux "XanMod" njësoj si ai Kernel Linux Liquorix Ato janë një mënyrë alternative për të parë se sa shumë mund të nxjerrim nga Hardware-i ynë aktual, mbi të gjitha është modern dhe ne instalojmë një shpërndarje moderne dhe ekzekutojmë në të përmbajtje multimediale ose lojëra me nivel të lartë grafik, ndër shumë aktivitete të tjera që kërkojnë fuqi të madhe kompjuterike. Pra, me siguri nëse nuk ju pëlqen Liquorix dhe funksionon, ka shumë mundësi që XanMod ta bëjë këtë.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim të dobishëm me të tjerët. Përveç kësaj, për të vizituar fillimin tonë «faqe» për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.