Xfce 4.14pre3 tani i disponueshëm, versioni përfundimtar do të mbërrijë për dy javë

Xfce 4.14

Historikisht, Xfce ka qenë një nga mjediset më të lehta grafike të disponueshme në Linux, por kohët e fundit ka lënë shumë për të dëshiruar në këtë drejtim. Ka shumë komente që sigurojnë se "Xfce nuk është më i lehtë" dhe mund të jetë diçka për të fajësuar që nuk ka marrë ndryshime të mëdha që nga viti 2015, vit në të cilin ata lëshuan v4.12 të mjedisit grafik. Shpresojmë që kjo të ndryshojë së shpejti, pasi kanë lëshuar Xfce 4.14pre3.

Kjo është para-lëshimi i fundit para uljes zyrtare të Xfce 4.14. Versioni i ri, i cili do të dalë në treg Ne dy jave, do të vijë me shumë rregullime të defekteve në kod. v4.14pre3 është një version paraprak që ata e kanë lëshuar si opsion, nuk ishte planifikuar, sepse ata donin të merrnin më shumë kohë për të përmirësuar mjedisin grafik dhe për të azhurnuar disa përkthime. Akoma, nisja do të ndodhë kur të planifikohet.

Çfarë ka të re në Xfce 4.14

 • Përmirësimet në xfce4-seancë.
 • Rregullime të ndryshme në xfmw4 lidhur me një përbërje.
 • Rregulloi një përplasje kur montoni disqet e jashtme në Thunar, si dhe një defekt në kod që bëri që Thunar të përdorte 100% CPU kur direktoria kryesore nuk mund të lexohej.
 • Thunar ka marrë gjithashtu disa përmirësime të përdorshmërisë, të tilla si klikimi me të djathtën dhe tërheqja dhe rënia, përshpejtuesit shtesë në zmadhim dhe shkurtesat e tastierës për kalimin midis skedave.
 • Korrigjimet në xfce4-paneli, shumica e tyre kanë të bëjnë me shtojca të ndryshme.
 • xfce4-menaxher i pushtetit mbështet ruajtës i ekranit xfce4.
 • Menaxheri i energjisë kontrollon nëse shtojca e panelit është e pranishme dhe automatikisht fsheh artikullin nga systray në këtë rast. Kjo është veçanërisht interesante në shpërndarjet si Fedora që transportojnë me tabelen Xfce dhe mund të përfundojnë me dy artikuj systray.
 • Zbehja e ekranit dhe veprimi i papunë (për shembull, pezullimi në boshe) tani frenohen nga luajtja e videos në lojtarët që e mbështesin atë (për shembull, një video YouTube në Chromium).

Më shumë informacione në kjo lidhje.

Xfce
Artikulli i lidhur:
Renditni versionin e ri beta të Xfce 4.14 dhe këto janë ndryshimet e tij

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   flp dijo

  Si mund ta transferoj atë në Debian 10 Xfce që kam instaluar tani?