Xfce 4.16 do të vijë në fillim të vitit 2020, por do të jetë një version i vogël

Xfce

Në fillim të këtij muaji, më 12 gusht, Komuniteti i Software-it të Lirë lëshuar Xfce 4.14, një azhurnim i madh që prezantoi shumë veçori të reja në aplikacionet, funksionet dhe rregullimet e tij. Por praktikisht i gjithë zhvillimi i softuerit alternon azhurnimet kryesore me ato të vogla që përqendrohen në rregullimin e defekteve, dhe do të jetë. Xfce 4.16, një azhurnim që do të jetë në zhvillim më pak se një vit dhe arsyeja e të cilit do të jetë të pastrosh atë që kemi qenë në dispozicion për dy javë.

Xfce 4.14 ishte në zhvillim për më shumë se katër vjet dhe në atë kohë ata kishin kohë për të futur përmirësime të tilla si menaxheri i dritares, i cili përfshin mbështetje për VSync, për HiDPI ose mbështetje të përmirësuar për GLX me drejtuesit e pronarit të Nvidia. Ata gjithashtu prezantuan një modalitet "Mos shqetëso" që, pasi ta provosh, nuk e kupton se si mund të kesh jetuar pa të. Versioni tjetër i mjedisit grafik do të përkojë me një cikël prej gjashtë muajsh, pra duhet të mbërrijë në shkurt 2020.

Xfce 4.16 do të dalë në shkurt 2020

Zhvillimi i Xfce 4.16 Ajo tashmë ka filluar. Duke marrë parasysh atë versioni i mëparshëm ishte në zhvillim për më shumë se 4 vjet Dhe që po flasim për mjedise grafike, mund të themi se do të trajtohet si një nga azhurnimet e Plazmës si Plasma aktuale 5.16.4: megjithëse ndryshimet në mjedisin KDE arrijnë më shpesh dhe më shpejt, pasi, për shembull, Plazma 5.16.0. 5 XNUMX azhurnime të vogla do të vijnë, e para do të lëshohet vetëm dy javë pas "pikës zero".

Xfce është, ose mirë, dihet se është një nga mjediset më të lehta grafike në të njëjtën kohë me ato të personalizueshme që janë në dispozicion për Linux, por shumë nga përdoruesit e tij janë ankuar se kanë braktisur lehtësinë në versionet e tyre të fundit. Nga pamja e tij, zhvilluesit e tij po punojnë për të kompensuar disa nga terrenet e tyre të humbura në këtë drejtim. Nëse ata do të kenë sukses, vetëm koha e di.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.